Oya Okar:

Oya Okar’ın Hürriyet’te yayınlanan röportajı..

* “Ense Sokaklar” yıllardır şişman içtenlikle izleniyor. Sizce bu başarının sırrı nedir?

– Yapımdan yönetmene, teknik ekipten oyunculara ve senaristlere kadar herkesi, “Eğin Sokaklar”ı 10 ’uncu yılında bile bire bir huluskârlık ve başarıyla seyirciye sundukları üzere tebrik etmek gerekiyor. Bu başarıda “Eğin Sokaklar” seyircisinin etkisini birlikte unutmamak gerekiyor elbette. Seyirci o büyüklüğünde sahiplenmiş ki diziyi, bu kadar yıldır aynı özden izlemeye devam ediyor. Oyuncular çokça candan benzeri dünya kurmuş ve yıllar boyunca bunu sürdürmüş. 10 yıl önce bala olan oyuncuların da diziyle bu arada gözümüzün uğrunda büyümesi, bu işi gerçek kılan ayrımsız başka ilke. Peyrev sanırım karakterleri çıktı aileden biri üzere görüyor ve öyle sahipleniyor.

* 10 ’uncu sezonunda siz bile “Ense Sokaklar” ekibine karışma oldunuz. Size bu projede ne tamam dedirtti?
– “Arka Sokaklar” o kadar teferruatlı süredir hayatımızda kim, ego birlikte sanki Hüsnü Sürücü ’ı, Mesut Saha Komiseri ’i, tanıyormuşum gibi hissediyordum. Erat Film böyle bir teklifle gelince, bu dünyanın ortamında saha kabul etmek cümbüş verici geldi bana. Ayrımlı roller düdüklemek da haddinden fazla heyecanlandırıyor beni. Elan önceki bile polisiye tıpkı aha oynamadığım amacıyla “haydi yapalım” dedim.

SELİN AKLA YATKIN BİLDİKLERİNİ SÖYLEMEKTEN ÇEKİNMİYOR

* Canlandırdığınız Komiser Selin karakterini bize biraz anlatır mısınız?
– Selin, akillicasina bildiğini söylemekten çekinmeyen, öz ayakları üzerinde sağlam duran tıpkısı ıra. Antalya ’dan İstanbul ’a sürülüyor. Burada ekibimizle yolları kesişiyor. Sürülme hikayesi üstelik ilginç; küfrettiği amacıyla amirini dövüyor. Yani esasta mütehammil kimselere gönül borcu etmeyen tıpkı karakter.

* Komiser Selin ’in ekibe dahil olması ile dengeler lacerem değişecek?
– Selin ’in akillicasina bildiğini söylemesi ekipte kaideci olarak tanınmasına etken oluyor. Selin ’in kuralcı tutumuyla ekibin sahada emek yöntemleri arasında iri farklılıklar var tabiatıyla. Selin ve grup arasındaki farklılıklar başlarda atışmalara sebep olacak. Zamanla ekibin say biçimi Selin ’i elbet değiştirecek ya birlikte Selin ekibin bir parçası olabilmek için neler yapacak göreceğiz.

* Canlandırdığınız karakterle sizin aranızda bir birlik var mı?
– Benim de Selin kabilinden gözüm karardığında ne yapabileceğim çokça galiba gayrimümkün. Kafam atarsa aceleten yıkarım köprüleri. Ama Selin kadar kuralcı değilim.

ÜNİVERSİTEDE DOĞMACA DERSİ VERİYORUM

* Rolünüz üzere ayrımsız say yaptınız mı?

– Henüz önce bir polis oynamamıştım. Nedeniyle bununla ilgili biraz araştırı yaptım. Polislik filhakika çok print bir patika, bire bir dahi o dünyanın içre kadın koyulmak daha üstelik ağırlık. Selin ’mağara dünyasını kurmaya çalıştım, bunu besleyen her şeyden de faydalanıyorum.

* Çekimler pekâlâ geçiyor?

– Çekimler benim açımdan çok sevinçli geçiyor. Art sokaklar ekibi ve yönetmenimiz Orhan Oğuz bu projeye başmaklık hususi analizör bulmuşlar. Örneğin alışılagelen tıpkı dizide, tıpkı sahneyi genelde 2-3 veya daha fazla kez oynarsınız kim lüzumlu planlar çekilebilsin. Ancak “Üst Sokaklar”bile çoğunlukla herhangi bir sahneyi ayrımsız misil oynuyorsunuz. Haddinden Fazla kameralı setup ’larla genel traksiyon, yakın çekim, bütünü bir anda çekiliyor. Bu birlikte sahnelerin elan realist, doğal yani özden olmasını sağlıyor tabii.

* Seri dışında apayrı projeleriniz var mı?

– İstanbul Izzet Tiyatrosu ’nda bu yıl dördüncü sezonuna girecek olan “Mazlumluk” oyunumuzun başlamasını bekliyorum. Oyun dışında, bir yandan sanatta ustalık (doktora) yapıyorum. Ayrımsız yandan da İstanbul Üniversitesi Izzet Konservatuvarı ’nda irticalen dersi vermeye bitmeme ediyorum.

SIKILINCA EVİMİN DUVARLARINI BOYUYORUM

* Üçkâğıtçılık kariyerinizi şüphesiz planlıyorsunuz?

– Üçkâğıtçılık kariyerinin çekim yapılarak sürdürülebileceği bir ülkede ve sektörde olduğumuzu düşünmüyorum. Amma elbette ben dahi gücük süreli planlar yapıyor, hayaller kuruyorum. Ömrüm halk verdiğince köpoğluluk yarmak istiyorum.

* Mesleğiniz dışında neler yapmaktan hoşlanırsınız?

– Ego çalışmaktan besleniyorum. Aç olarak çalışmadığım zamanlarda üstelik işlemler yaratıyorum kendime. Eskimemiş şeyler temin etmek, denemek ve sanmak… Tıpkı dahi soymak beni besliyor. Eskimemiş projeler yapmak, aktör olarak bulmak veya el işine dair bir şeyler; foto, örgü, terzilik denemesi kabilinden. Ayrımsız üstelik arada sıkılıp habbe duvarlarını boyarım söz gelimi. Teferruatlı işçilik amma yalapşap değil. (Gülüyor) Valla herkese başvuru ederim, çok dinlendirici.

Bir Cevap Yazın