Özalan’dan bomba meşruhat

Alpay Özalan: “Bu jenerasyon bizi yakalar”

TamSaha’dan İlker Hedef ve Rasim Artagan’a konuşan Alpay Özalan’ın röportajı…

İlker Amaç: Alpay Özalan denildiği ant benim aklıma gelen 3-4 dakika var… 2005 idraksiz dönüşü temsil… On Paralık hayret bir anda gelip senin Ulusal Topluluk defansını toparlaman, fakat bunu herkesin unutması var. Benzeri tarafta 1996 Fair-Play ödülü var. Bire Bir tarafta Fenerbahçe’ye gidişin var. Bunların hepsine baktığımız ahit bir futbolcunun hayatında güvenilmez ilenme noktaları… Şu andaki Alpay Özalan’a baktığımızda ise dünyanın yeryüzü abat insanı… Hiç hakeza şeyler yaşamamış aynı koca. Çokça asude. Sahadaki karaktere tüm pahal biri var karşımızda. Yer başa gitsek gerçekte. Alpay Özalan’ın oluşması nereden başlıyor? Elbet topçu oldun?
Topçu olmamda en büyük etkenlerden ayrımsız tanesi Fatih Anlam’dir. Altay altyapısında yetişmiştim. Sonradan 3. Lig’üstelik Soma Linyitspor’a kiralık verilmiştim. Fatih Sarıklı o devir Sepp Piontek’in havari antrenörüydü. 3. Tomar’da geliyor, beni seyrediyor. Şu anda üstelik 3. Tomar’birlikte futbolcu izlemek haddinden fazla üstelik rastlanan benzeri husus değil. Beni seyrediyor hocam. Sonradan beni Tendürüst Ulusal Takımlara çağırmaya başlıyor. Sonra A Ulusal Takım’a çağırıyor. Benim Alpay oluşumda Fatih Terim’in çok nazik emeği vardır. Soma Linyit’e haddinden fazla dinç gitmiştim. Sonraları Altay’a köylü döndüm ve Millî Takım’da oynamaya başladım.

Rasim Artagan: O tıpkısı sezonda 24 karşılaşma oynuyorsunuz. Bu 24 maçta ne oldu üstelik size hızla sonrasında Beşiktaş’ın kapıları açıldı?

Burada Beklenti Millî Takım’üstelik vermiş olduğum performansın çok şişman katkısı var. Mesela on paralık kimsenin hatırlamadığı benzeri görüngü var. Biliyorsunuz İngiltere’yi tarihimizde tek yenemedik diye niteleyerek biliyoruz. Esasında yendik. Ümit Millî Topluluk’la İngiltere’yi İngiltere’da 1-0 yendik. Karşı takımda o gün Steve McManaman vardı. Biz onları evlerinde 1-0 yenmiştik. O dönemde bile başımızda Fatih Deyim vardı. Iyi bire bir kuşak yakalamıştık. Elhak o kuşak 2002’bile Dünya Kupası’nda belki birlikte bayağı ulaşılması tahakküm benzeri muvaffakiyet elde etti. O Acun Kupası’ndaki başarının temelleri zaten Fatih Hocam sayesinde çoktan atılmıştı. 1993’te Akdeniz Oyunları Şampiyonu oldu o kuşak. Tabiî kim bir-iki değişiklikle daha ilerleyen zamanlarda daha iyicene başarılar da geldi.

İlker Kasıt: Akdeniz Oyunları finalinde tıpkısı videoteyp var. Golden sonraki sevinç tezyifkâr inanılmaz.
Cezayir’i 2-0 yenmiştik ve o maçta iki kırmızı kartla oyundan atılmıştı arkadaşlarımız. Kim al kartlardan birisini Abdullah Ercan görmüştü. Basit belli aynı yerlere gelmek için mahsus bedeller ödedik.

Rasim Artagan: Beşiktaş’a değinelim az buçuk… 1993-1999 ortada siyah-beyazlı formayı terlettiniz. Kariyerinizdeki bilcümle kupaları Beşiktaş’ta kazandınız. Alpay Özalan’ın sivrildiği dönemdir Beşiktaş. Bize o dönemleri anlatır mısınız?

Beşiktaş’ta o gün haddinden fazla bereketli bir kuşak vardı. Dayanıklı abi, Mürtefi abi, Recep abi, Gökhan abi çok muhteşem futbolculardı. Orada bir kolej havası vardı. Benim çokça şişman benzeri güzel hakkım yoktu. O ahit biliyorsunuz üzerimizde çok balaban bonservis bedeli vardı. Beşiktaş okey demişti. Oraya gitmiştim. Amma oraya gitmem çok da mebzul reşit tabiî ki. Tıpkı mevsim çokça fazla oynamadım. Gordon Milne döneminde iki maça çıktım. Biri Ajax maçıydı. Milne bana, “Jari Litmanen’itut” dedi. Âdem şekil-trick yaptı (dizge gülüyor). Ayrımsız bile İstanbul’da haddinden fazla kocaman bire bir maçta oynamıştım. Fakat kendimi bilcümle amade tutuyordum. Çok hırslıydım ki, henüz hırslıyım. Haddinden Fazla disiplinliyimdir. İradem çok güçlüdür. Bilcümle buna güvenirim filhakika. Kafama koyduğum şeyi yaparım. Belki biraz devir alır ama yaparım. Bütün hazırım. Sonra aynı bölüm yıldız geldi. Şansımı gani kullandım. Ondan sonraları üstelik 5 numaranın, Beşiktaşlıların stabil adamı oldum. Amma hedeflerimi hep şişman tuttum. Benim hedefim hiçbir devir Altay’dahi dinmek değildi. Benim hedefim üç büyüklerde oynamaktı. Onu başardıktan bilahare A Ulusal Mızıka’ın değişmez oyuncusu olmaktı. Onu başardıktan sonraları tabiî ki Avrupa’evet gitmekti. Şimdi siz üç konudan bahsettiniz amma bence arz önemli konu Premier Lig’in bire bir Türk oyuncusuna; alelhusus dahi bir defans oyuncusuna yaklaşık 10 milyon dolar dünyalık ödemesiydi. Bu haddinden fazla büyük olaydı bence.

Rasim Artagan: Premier Lig sayfasını antrparantez açacağız. Peki, kariyeriniz süresince 1 Türkiye Şampiyonluğu, 2 Türkiye Kupası, 1 Cumhurbaşkanlığı Kupası, 1 Başvekillik Kupası ve 2 TSYD Kupası kazandınız. Dediğimiz kabil bunların hepsini Beşiktaş’la başardınız. Unutamadığınız bökelik hangisiydi?

Unutamadığım bire bir karşılaşma var. O da o zamanki adıyla Federasyon Kupası finaliydi. Galatasaray’la 2-2 berabere kalmıştık. Oyuna ego girmiştim. Golü ego atmıştım. 3-2 kazanıp kupayı almıştık. Bu benim ileride çocuklarıma verebileceğim bildirme büyük manevi değerlerden bir tanesi.

Rasim Artagan: Fenerbahçe’ye transfer oldunuz ve bu o bölüm çok nazik sıklet yaratmıştı. O günleri bize biraz anlatır mısınız?

Benden tıpkısı sezon önceki Sergen kulüpten ayrılmıştı. Devrisi zaman dahi ben gittim. Bu tıpkısı tek bizim kararımız değildi. O zaman hem Beşiktaş’ta hem da Ulusal Bando’de tıpkı değiş rüzgârı vardı. O devir hile bize fazla yunak davranmamıştı. Tıpkısı bile Tepkili Uçak-Pa olayı çıkmıştı. Hakeza tıpkısı teklif gelmişti, ego de değerlendirmiştim. Bana “Hangi takımı seçersiniz?” diye sordular. Ben de Fenerbahçe’yi seçmiştim. Beşiktaş’tan aracısız Fenerbahçe’ye gitmemiştim yani…

İlker Gaye: O devir Aston Villa’nın senin için ödediği 10 milyon dolarlık kısıntı gelelim… 5.6 milyon pound… Bu amiyane çokça büyük tıpkı alıntı ücretiydi.

Şunu söyleyebilirim. Bilcümle transferlerimde kulüpler benim için bonservis bedeli ödedi zaten. Hiçbir devir elimde kâğıtla tıpkısı takıma gitmedim. Bunun üstelik altını çizmek isterim. Defansın transferde şansı daha azdır biliyorsunuz. Çünkü kaleci, ılımlı vadi ya dahi ileri uç yeğleme ederler. Bunu başarmak iyicene tıpkısı madde.

İlker Erek: Evet Aston Villa’ya alıntı süreciniz şüphesiz gerçekleşti? İzlendiğinizi biliyor muydunuz?

Bu konuya muhakkak geleceğiz ama Avrupa Şampiyonası’nın ve Acun Kupası’nın oyuncular üzerindeki etkilerine değinmek istiyorum burada… Tabiî ki ülkenizi hile ediyorsunuz. Amma onun yanında bireysel olarak bile çokça şişman bir münasebet… Haddinden Fazla balaban aynı piyasa yeri. 2000 Avrupa Şampiyonası’nda siftinlik haddinden fazla pir tıpkısı performans sergilemiştim. Özellikle takım maçlarında mebzul oynamıştım. İtalya, Belçika ve İsveç maçlarında çok iyi oynamıştım. O ant da Aston Villa’nın hocası John Gregory üç maçımı dahi seyretmiş. Antrparantez dördüncü maç Portekiz’leydi. Onu bile izlemiş. Portekiz maçının 25. derhâl al kart görmüştüm. Al iri görür âmâ, “Ben bu adamı almaya karar verdim” demiş. Yani “Gelişigüzel şerde tıpkısı yararlı vardır” derler evet… Kırmızı kart haksızdı ama bu format birlikte benim için haddinden fazla ilginçtir. Al kartla atıldıktan bilahare Gregory bunu bana defaatle anlattı. Stattan çıkıntı ve benim alınmam için Aston Villa yönetimine şişman sorumluluk kurmuş. Amma onun birlikte Olympiakos ve Napoli beni yoğun şekilde istiyordu. Premier Öbek’i seçmemin amacı tabiî ki fiziğimi orada elan iyi kullanacağımı bilmemdi. Deminden teknik dolay planda ama o zamanlar Premier Küme’dahi hikmet ön plana çıkıyordu. Fiziği gani olan daha muvaffakiyetli oluyordu. Çok iyi benzeri karar verdiğime inanıyorum.

İlker Murat: Premier Grup’e gittiğiniz ant evet fizik dolay plandaydı. Fakat Premier Kütle o dönemler aktüel kadar değildi ve dünyaya inhilal sürecindeydi. O yönde üstelik sanırım Aston Villa nazik kâr gördü. Zira Türkiye’den bir oyuncunun bu ligde yer alması şişman önem taşıyordu.

Banko anca. Avrupa Birliği dışından mevrut oyuncular için çok zordur Premier Kütle’dahi atlatmak. Sizi bir topluluk istediği antlaşma son iki sene ortamında A Millî Takımınızda yüzdelik 80-90 banko dalan giymeniz lâzımdı. Ben tabiî kim bunu olağandan aşıyordum. O yüzden elini kolunu sallayan Premier Lig’e gelemiyordu. Amma tabiî ki benim gitmem ve özellikle geçmiş yıl çokça gür oynamam çok ilgi çekti. O gün çok balaban bire bir hayaldi. Zira rastgele takımda şans oyuncular vardı. Benim takımımda Peter Schmeichel vardı, Mustapha Hadji vardı; İngilizlerin kaptanı Paul Merson vardı. İngiltere Ulusal Takımı’nın senelerce kaptanlığını yapmış Gareth Southgate ile oynuyorduk. Bunlar ayrı bir güdeleme. Ama şunu haddinden fazla degaje söylemem gerekiyor kim, ben 26 yaşında Premier Küme’e hamle attım. Profesyonelliğin tamamını İngiltere’de öğrendim. Ondan esbak ayak topu hayatımda seçme şeyi emprovizasyon yapmışım. Çokça balaban farklar var. Beslenme olsun, alıştırma bilgisi olsun, ekstra antrenman olsun, istirahat olsun bunlar haddinden fazla farklıymış. Bunları gördükçe öğrendim. Zira söz gelimi belki daha oyuncularımız Türkiye’üstelik fitness ve beslenmenin önemini çok dikkate almıyor amma orada buna çok daha çok ehemmiyet veriyorlar. Futbolun yüzdelik 40’ı bunlardan oluşuyormuş. Bunu hiçbir devir bilmiyordum ben. Ruhlu oluyorsunuz, sahaya sağlam basıyorsunuz, mental yerine birlikte haddinden fazla aşkın yükseliyorsunuz, zira fiziğiniz çokça cıvıl cıvıl… Bunun birlikte dinlenmeyi ve beslenmeyi haddinden fazla bereketli yaptığınız antlaşma performansınız çok artıyor.

İlker Gaye: Futbolcuların çok perakende yaşadıkları; parayı bulup hayatlarını değiştirdikleri üzerine aynı şeyler gördünüz mü İngiltere’üstelik?

Banko öyle bire bir öz görmedim. Zira adamlar begayet aç. Yani “Meydan içerisindeki performansımı elbet arttırabilirim, bittabi elan fazlasını verebilirim?” diye çokça mebde yoruyorlar. Savaşları bunun üzerine. Kişi yönetsel işlerini bütün halleden birileri var. Futbolcu konsantrasyonunu bütün sahaya vermesi gerektiğini haddinden fazla mebzul biliyor. Tümce performansının elan fazlasını çevirmek için uğraşıyor sahada. Söz Gelişi ülkemizde şurası görüyorum. Kıytırık finansal açıdan haddinden fazla iyi durumda oyuncular ve elan üstelik fazla kazanmaları gerekiyor. Kimse bunu eleştirmesin. Aksine henüz dahi fazla kazanmaları gerekiyor. Zira haddinden fazla ağır sıklet tıpkısı hisse senedi. Çok nazik fedakârlıklar yapmanız lâzım. El amal. O yüzden çok mal kazanmayı adalet ediyorlar. Bir oyuncu ferah bir dünyalık kazandıktan sonraları illet o paranın 5 itmam henüz fazlasını kazanmasın? O performans o parayı kazandıktan sonra hastalık düşüyor, bunu bütün merak ediyorum. Kazandığı paranın 5 tekmil elan fazlasını kısaltmak amacıyla kendisine hedef koymalı. Performansını henüz yukarı çekmeli. Ama maalesef ülkemize baktığımız devir mebzul para kazanan oyuncuların ilerleyen senelerde performanslarının düştüğünü görüyorum.

İlker Hedef: Tıpkısı defa size kulak misafiri olmuştum. İngiltere’bile aynı yöneticiniz size bire bir envestisman yaptırmış.

Tamam, başkanımdı kendisi… Doug Ellis hoşur benim hayatımda haddinden fazla koskocaman bir insandır. Beni tıpkısı çevrim odaya çağırdı. Haddinden Fazla üstelik seviyordu beni. Çünkü ego adi geçmiş günden beri samimi oynayan tıpkı insandım. Beni bütün alışverişte gördüğü için kızmıştı. “Sen çokça çok dünyalık harcıyorsun. Ben sana buradan bire bir ocak alacağım” dedi. “Başkanım gerek namevcut” dedim. Ne kadar kalacağımız mahsus değildi çünkü. “Namevcut, müfit ben senin parandan kesip gelişigüzel ay ödemesini yapacağım ve buradan karı alacağım sana” dedi. Hakeza aynı madde yaptığı üzere haddinden fazla kızmıştım (hande atıyor). Bari bilcümle paramı kesseydi de oradan bana bir nice karı alsaydı. O yaşlarda maalesef düşünemiyorsunuz bazen şeyleri. Çünkü o performans hep hakeza gidecek, o mülk akışı bilcümle hakeza bitmeme edecek diye niteleyerek düşünüyorsunuz. Ama gözyaşı ilerledikçe daha çok olgunlaşıyorsunuz.

Rasim Artagan: Premier Tomar’den sonradan Uzakdoğu’evet yelken açtınız. Kore’da Incheon United ve Japonya’üstelik Urawa Red Diamonds takımlarının formasını giydiniz. Kariyerinizin böylecene Uzakdoğu’yu bozukluk tercih ettiniz? Bu kültüre hususi benzeri merakınız mı var?

Esasında Japonya ve Cenup Kore’bile planlı 2002 Acun Kupası’ndan sonra bana haddinden fazla öneri gelmişti Uzakdoğu’dan… Yani o rakamları artikülasyon etsem kimesne inanmaz. Benzeri savunma oyuncusuna bu paraların teklif edilmesi tayf gibiydi. Tabiî o antlaşma Premier Öbek’birlikte oynadığım için o tekliflere çok bati bakmamıştım.

Rasim Artagan: Burada oyuncu psikolojisi devreye giriyor değil mi hocam? Benzeri oyuncu için paradan tezayüt Premier Tomar sahnesi çokça henüz yetişkin olmalı…

Kesinlikle anca. İspanya, İtalya, Almanya liglerini çokça çok budamak istemiyorum amma dünyanın yeryüzü bereketli ligi Premier Yığın… En şişman manzara ora. Her oyuncunun hayalidir orada tavlamak. Ego hayalime kavuşmuşken bildirme verimli çağımda orayı bırakamazdım. O yüzden ilerleyen yıllarda Uzakdoğu’ya ısıdam bakabilirdim. Ev ayında İngiltere’den ayrılmıştım. 6 mahiye boşluğum vardı. Bunu da kullanmak için Kore takımı bana teklif yapmıştı. Ego üstelik 1 almanak kesim imzalamıştım. Ferah birlikte mal almıştım.

Rasim Artagan: Tamam kuşkusuz ayrımsız firez?

Haddinden Fazla değişik tabiî ki. Yemeğiniz ayrımlı, içeceğiniz farklı… Düz değişik. Herhangi Bir madde çok ayrımlı. Oraya uymak çok tahakküm. Vakıa bu uyarlama sürecinin Uzakdoğu ile ilgisi de haddinden fazla yok. Seçkin yere uymak zordur. Benim en büyük şansım ailemdir. Sağolsun eşim ve çocuklarım beni tek zaman boydak bırakmadı. 6 kamer evet bile 1 seneliğine gitmiş olsam birlikte bilcümle bu arada gittik. Elhak ihtimal de onlar yanımda olmasaydı, bu büyüklüğünde uzun müddet yurtdışında kalamazdım. Tahminî 11 sene yurtdışında heyetiyle oynayamazdım. Bunu çok belirtik ve açık söylüyorum. Onların bendeki payı çokça büyüktür. Ailem yanımda olduğu sürece adaptasyonda sıkıntım bulunmayan.

Rasim Artagan: Evet Kore’den Japonya’ya geçmeye kuşkusuz değişmeyen verdiniz?

Haddinden Fazla ilginç esasında… Kore’deki mukavelemin bitmesine 6 kamer vardı. Japon takımı çevrim arası, “Tığ seni ahzetmek istiyoruz” dedi. “6 maaş elan sözleşmem var. Bitince geleyim, bonservis ödemeyin” dedim. “Namevcut, yarayışlı bizim seni zaman almamız lâzım. Bonservis bedeli on paralık oylumlu değil” cevabını verdiler. O zamanın parası 2 milyon dolara yakın bonservis ödemişlerdi. Ben çevrim arası gitmiştim. Urawa Red Diamonds, Mitsubishi’nin takımıdır ve Asya’nın en zihayat takımlarından birisidir. Ego gittiğimde 11 puan geridelerdi. Sezon bittiğinde 3 fakül farkla böke olmuştuk. Orada bire bir üstelik haddinden fazla enteresan olan 90+’larda iki golüm var. Dirimlik gollerdi bunlar. 1 yıllığına gitmiştim Japonya’ya. Mebzul bile oynamıştım. Hassaten “En iyi ecnebi” ödülüne lâyık görülmüştüm. Onlar uğura haddinden fazla inanır. Iyi başarım veren, savaş eden oyuncuya haddinden fazla inanırlar. Beni bırakmak istemediler. 2 yıl elan kaldım orada. Hocamız üstelik Guido Buchwald’dı. Almanların efsane oyuncusu. Avrupaî sağ açıklık olan ayrımsız hocayla çalışmak benim elan kolayıma geliyordu. 3 seneye mail Urawa Red maceram oldu, Tokyo’da yaşadım. Pir bire bir deneyimdi. Oranın kültürünü biliyorum. Hâlâ arkadaşlarım var, görüşüyorum. Çokça oylumlu bunlar tabiî ki.

Rasim Artagan: Olur zahir oldu birlikte o oradan Almanya’ya, FC Köln’e kalın kafalı döndünüz?

Şunu çok boş konuşayım… 2005 yılıydı. Fatih Hoca tekrar A Ulusal Topluluk’a dönmüştü. Dirimlik 3 maç vardı. Danimarka, Ukrayna ve Arnavutluk maçları. Bu üç maçın bile katiyen kazanılması gerekiyordu kim Avrupa Şampiyonası elemelerinde play-off oynayabilelim… Öğretmen tabiî bu olaylara menus. Zoru başaran bir yapısı var. Antrparantez Japonya’dayken hocanın imza attığını görmüştüm TV’den… Esasen başa gelmesi beni haddinden fazla sevindirmişti. İnanın o imza attıktan aynı saat sonra telefonda konuştuk. Benim gene Avrupa’evet dönmemi istedi. Millî Topluluk’de bizim jenerasyonun yakaladığı havayı yine görüntülemek istediğini anlattı bana. O ahit bazen arkadaşlarımız alınmıyordu. O arkadaşlarımızı tekrar toplamıştı. Ego birlikte o meydanlık Avrupa’dan Köln’le görüşüyordum. 32 yaşındaydım. Hocamın iznini alarak Köln’e gittim. Oradan üstelik A Ulusal Topluluk’a geldim. Danimarka ile 2-2 berabere kalmıştık İstanbul’bile. Ukrayna’yı orada yenip ardından Arnavutluk’u dahi aşınmış ederek play-off şansı yakalamıştık. Burada tabiî ki hocanın bize güveninin nazik payı var. Şu anda birlikte tek oyuncumuz alelhusus Avrupa’evet olan transferlerde hocanın görüşünü almadan hareket yapmaz. Onun fikirleri, düşünceleri bizim için haddinden fazla önemlidir. Bir oyuncunun başarısı hakeza geliyor filhakika. Jenerasyon böyle oluşuyor.

Rasim Artagan: Normalde yapılan fauller akılda kalır hassaten kalmaz da… Ancak siz yapmadığınız tıpkı faul yüzünden hafızalardasınız. Tümce sizi 1996 Avrupa Ayak Topu Şampiyonası’nda Hırvatistan ile oynadığımız maçın son bölümünde Goran Vlaovic’i düşürmeyişiniz ve yediğimiz golle hatırlıyor. O kondisyon dolayısıyla UEFA marifetiyle Fair-Play ödülüne lâyık görüldünüz. Bu konuyu çokça yerde anlattınız. Ancak aradan haddinden fazla devir geçti. Demin geriye dönüp baktığınızda o pozisyonla ilgilendiren neler düşünüyorsunuz?

Hayatımda bir vebal yaptım. Onda üstelik ödül aldım (herkes gülüyor). Esasında 40 yaşına gelmeme bile lazım namevcut. O maçtan sonradan da bana bu soruyu sorsaydınız, “Düşürürdüm” derdim. Ama burada hocaya yine çok teşekkürname ediyorum. Dışarıya alın hiçbir ant beni ortaya atmadı, yemleme etmedi. Çünkü aşınmış olan ve çokça husus kaybeden ayrımsız bando var ve birisinin üstüne suçu kovmak yer kolayı… Bunu tek ahit yapmadı. Tabiî uygun hesaplaştı benle (hande atıyor). Bu ayrı bahis tabiî ki. Burada iyi niyet vardı. O pozisyonda ego köşe amacıyla ileri açılmıştım. An 90. 100 metre yokuş atıp geliyorum. İnsanlar bunu görmüyor tabiî. Yaşanması müstelzim tıpkı şeymiş. Tecrübesizdim. Yapılmaması gereken benzeri günah. Pahalıya patladı. Ama ilerleyici hayatımda çokça şişman tecrübe oldu benim için. Hem bana hem dahi yıpranmamış gençlere kat sayı oldu. Şimdi elan oluyor. Bu bence mehabetli bire bir görüngü.

Rasim Artagan: Defansta oynayan ve kariyeri süresince 491 maçta 26 gol atan Alpay Özalan, 2002 Acun Kupası elemelerinde Makedonya’evet 3 gol ani atmıştı. O pik gabi gidersek biçim-trick yazmak lacerem bir duyguymuş?

Makedonya maçının hayatımda çok özel tıpkısı yeri var. Ulusal Mızıka’dahi tıpkı defans oyuncusunun gestalt-trick yaptığı biricik maçtır o… Filhakika ilkleri ve tekleri bilcümle ben başardım (gülüyor). O dolaşma bana kısmetti. 3 gol attığımızı konuşuyoruz mebzul oflaz üstelik o çağ 3 sunum birlikte gol yemiştik. Ben 3 gol attığım üzere yırtıyorum aslında.

Rasim Artagan: Mademki efsane pozisyonlardan alay ediyoruz. David Beckham’a değinmeden olmaz… Kadıköy’birlikte oynanan 2004 Avrupa Şampiyonası eliminasyon maçında İngiltere yerine Beckham penaltı kaçırınca hasis ona hangi dediniz? Aranızda nasıl aynı diyalog geçti?
Şu anda bakıyorum; yapmasaymışım elan iyiymiş.

Rasim Artagan: İnternette bir söylence dolaşıyor. Burada sizden doğrusunu öğrenelim. “40 kez atsan, doğrusu atamayacaktın” diye niteleyerek bağırmışsınız?

Öyle demedim canım. O kadar büyükler değildim (gülüyor). Şunu söyleyeyim. Yapılmaması müstelzim tıpkısı görüngü. Benim maçlarımı teker teker inceleyin. Ego ulusal maçlarda çok ayrımlı bir havaya bürünürüm. Benim nasyonalizm ruhum çok fazladır. O kamer-belirtik formayı giydiğim antlaşma serdengeçti gibi olurum. Beckham’la olan olayımız aslında o maçla bağdaştırılmasın. İnsanlar bilmiyor tabiî ki. Onun üstelik öncesi var. Benzeri hafta önceki kendisiyle Sunderland’de oynamıştık. Daha önceki dahi benzeri itişmemiz-kakışmamız olmuştu. O olay esasında baktığın devir geride olayları de vardı. Ama temsil benim İngiltere Premier Öbek’da oynamam; onun üstelik İngiltere’nin yer adlı, sunma popüler oyuncusu olması, olayı değişik yerlere taşıdı. Esasında bu diyaloglar İngiltere’dahi çok fazlasıyla oluyor. Tek antlaşma maç sonuna taşınmıyor. Bizim ülkemizde çok abartılıyor.

Rasim Artagan: Ama bütün birlikte bu olayı hatırlıyor. Alpay Özalan deyince David Beckham akıllara geliyor.

Hatırlanacak beş altı özdek yapmışım geçmek kim (gülüyor). Böyle yaşanması gerekiyordu, yaşadık. Şu anki aklımla doğrusu yapmam. O dakika onu gerektirmiş.

Rasim Artagan: Benzeri kent efsanesi daha var. “Alpay Özalan’ın İngiltere kariyerini bu hâlet bitirdi” deniyor. Yoz öyle mi?

Anca bire bir husus namevcut. Bunu çokça kemiksiz söylüyorum. İngiltere’bile oynadığım devir deplasmanda ayrımsız ıslıklanma elhak vardı. Leeds United ile Galatasaray maçında istenmeyen vaziyetler yaşanmıştı. Türk olduğum üzere bana bu yüzden reaksiyon gösteriyorlardı. Beckham olayı yaşanınca ıslıklar arttı tabiî. Gazeteler bile abarttı. Ama onlar dahi kendilerine bakarak ulusalcı insanlar. Öz taraflarından yazdılar. Konuşuldu, edildi amma ego oradan bu yüzden ayrılmadım. O zaman David O’Leary vardı, hocamız. O fenomen yaşandıktan bilahare İngiltere’ye döndüğüm antlaşma, “Sana tıpkısı hafta Dubai tatili veriyorum” dedi. Beni Dubai’ye tatile gönderdi. Kafamı temizlemem için… Zira hangi de olsa ulusal karşılaşma oynuyorduk. Burada abartıldığı kadar olmadı. Sevgili oldu, amma bu büyüklüğünde olmadı.

Rasim Artagan: Tamam Beckham’la daha sonradan karşılaştınız mı?

Heatrow’üstelik karşılaştık. Gazeteciler bizi bire bir araya getirdi. Başarılar diledik birbirimize. “Bizim olayımız sahada kalır” benzerinden haddinden fazla iyicene şeyler söyledi. Hâlâ bu konuların bu büyüklüğünde konuşulması üstelik saçma. Bizim zamanımızda böyleydi. Deminden az buçuk elan gani tabiî ki.

Rasim Artagan: Az Buçuk evvel Milli Bando’da oynarken kendinizi fedai kadar hissettiğinizi söylemiştiniz. O duyguyu az buçuk açar mısınız?

Millî Topluluk gelişigüzel şeyin üzerindedir. Değme kulübün üzerindedir. Allah’a şükürler olsun ki ben o gururu yaşadım. Milli maçlar tabii coşkuyla oynanmalı. Gönülden oynanmalı. Hocalarımız tabiî kim zaruri beceri-taktiği anlatıyor ama oyuncular millî formayı giydiği ant gururla oynamalı. Bu tarz herkese şans imkânsız. Ego bu formayı çokça aşkın giydim. En çok giyen 5 kişiden birisiyim. Bu yüzden delegeyim. Rey istimal hakkım birlikte var. Ayrımlı tıpkı alım. Söylemek ki kâh şeyleri gani yaptık.

Rasim Artagan:Sizin oynadığınız dönemde Millî Takım haddinden fazla bol aynı kuşak yakalanmıştı. Bu dönemi yaşamış ve Acun Üçüncüsü olmuş benzeri oyuncu kendisine; şu anki Millî Takımımıza baktığınızda neler görüyorsunuz? Sizce bu jenerasyonun artıları ve eksileri nelerdir?

Bizim jenerasyona andıran tıpkısı jenerasyonun geldiğini görüyorum. Çünkü alışmışlık peş seviyede. Hep birbirini sevip, sayıyor. Yer içindeki yardımlaşma akıbet derece mebzul durumda. Geriye dönüp baktığım zaman bizim jenerasyonu yakalamaya sunma mail jenerasyon şu anki takım… Zaten başlarındaki sarıklı bile o söylence jenerasyonu mucit kişi. Bu jenerasyona tabiî ki bazen tohumlar arsız. Bizim jenerasyona andıran genişlik bol kuşak, bu grup.

Rasim Artagan: Önümüzdeki Avrupa Şampiyonası’ndan beklentilerinizi soralım?

Biz final takımıyız. Aynı şeyi zorladığımız ahit, konsantrasyonumuzu dolgunca verdiğimiz ahit başarabilecek gücümüz var. Oradaki rastgele maç final havasında geçecek. Bence çok daha başarılı olacağımızı düşünüyorum.

Rasim Artagan: Ayrımsız defans oyuncusu olarak kariyeriniz süresince ne savunma oyuncularını beğendiniz ya birlikte örnek aldınız?

Bizim oynadığımız dönemlerde efsane Franco Baresi’ler, Paolo Maldini’ler vardı. Gerçi Maldini haddinden fazla çok kesici oynamıyordu. Ama savunma bilgisi yerine onlar yaşıt aldığımız insanlardı. Yani benim illa benzer aldığım oyuncu budur demedim. savuşmak üzere çalıştım.

Rasim Artagan: Bugün kimleri beğeniyorsunuz?

Melik Balta’yı çok beğeniyorum. Devşirme kesici olmasına karşın çokça bol boyut alıyor. Kalıp bilgisi haddinden fazla dal seviyede. Oyun konsantrasyonu haddinden fazla faziletli. Başkomutan Ermiş, Bonkör haddinden fazla ongun stoperler. Ersan Gülüm de çokça dolgunca. Ama temelli kendilerini güncellemeleri gerekiyor.

Rasim Artagan: Sizi yeryüzü çokça kahir rakip forvetler kimlerdi?

Brezilyalı Ronaldo’yu söyleyebilirim. O çok ekstra tıpkısı oyuncuydu. Çokça akıllıydı. Sanki sahanın içerisinde değilmiş gibi gözükürdü ama rastgele ahit oyunun içindeydi. Çok güçlüydü. Amiyane onu sancımak amacıyla çok fazla mütekâsif olmuştum.

Rasim Artagan: Unutamadığınız maçlar hangileridir?

Söz Misali Senegal maçı hayatımda unutamayacağım tıpkı maçtır. Yarı finale kaldığımız karşılaşma… Imparator Mansız’ın uzatmalarda altın gol atması… 3 gol attığım Makedonya maçı… Belçika’yı yenip gruptan çıktığımız maç… Çok domuzuna maçlar oynadık, bunları unutamıyorum.

Rasim Artagan: Alpay Özalan bu büyüklüğünde şişman bilgi birikimi ve tecrübesiyle hayatının bundan sonraki kısmında neler fora etmek istiyor?

Tabiî kim beceri müdürlük hayalim var. Böyle bir planım var. Çokça çok kursa gitmek, haddinden fazla aşkın apotr antrenörlük fethetmek tabiî kim haddinden fazla koskocaman. Ama ara sıra şeyleri gitmek, fethetmek haddinden fazla daha şanlı diye düşünüyorum ego. Dediğin üzere birçok vukuf birikimim var. Gördüğüm şeyler var. Fatih Hocamdan Mustafa Hocama, Şenol Hocamdan Avrupa’daki hocalarıma kadar birçok mefret isimle çalıştım. Bunlardan çokça ufak tıpkısı şeyler kapsanız da Türkiye’de çokça bayındır iş yaparsınız. Hepsinden öte kayran süresince oyuncuyla iletişiminiz ferah olmalı. Çokça abat başaracağıma inanıyorum. Hemen bizlere güvenilmesi lâzım. Yani gâh yöneticilerin külhanbeyi olması lâzım diyelim düpedüz…

Rasim Artagan: Türk futbolcusu ve Türk futbolu sizin döneminizden bu döneme nasıl bir gelişim gösterdi?

Şu anda oyuncuların çok henüz peş seviyede olması gerekiyor. Benim beklediğim seviyeden elan alttalar. Sonuçta bu büyüklüğünde kendinizi güçlendirebilmek üzere bütün yassı haddinden fazla iyiyken, sahalar mükemmelken bence beklediğimin az buçuk daha altında seyrediyor oyuncular…

Rasim Artagan: Saika Demirören yönetiminin Türk futboluna kazandırdığı Riva Tesisleri için, geçmişten mevrut ve her koşulu çok dolgunca bilen benzeri topçu olarak neler düşünüyorsunuz?

Ben “Avrupa’bile oynadım” diyorum. İnanın bana böyle ayrımsız kasılma Avrupa’de bulunmayan. Öncelikle sayın başkanımıza ve çap büyüklerimize çokça teşekkür gelmek istiyorum. Hoppadak A Ulusal Bando amacıyla değil; Türk futbolu hesabına haddinden fazla şişman ehemmiyet haiz tıpkı yapı bura. Türk futbolu şişman bir rüşvet içerisinde. Ilkin futbol aşığı olan benzeri Cumhurbaşkanımız var… Futbol deyince Cumhurbaşkanımız herhangi bir şeyi durduruyor hayatta. Federasyon Başkanımız bu büyüklüğünde ayak topu aşığıyken bundan haddinden fazla ongun yararlanmamız lâzım diye düşünüyorum. Türkiye’ye devletimiz eliyle 38 stat kazandırılmış. Henüz bile inşaatlar devam ediyor. Bunu çok ferah bilen biri adına söylüyorum kim Federasyon Başkanımızın Süper Tomar takımlarına ne kadar yardımı varsa inanın bana 3. Lig takımlarına üstelik o kadar yardımı var… Tıpkı değerde bakıyor. Kulüplerin ve oyuncuların bence bu çokça kebir iki kişiden çok çok yararlanmaları gerektiğini düşünüyorum. Bu tesisler başarı açısından önümüzdeki seneler içerisinde futbolumuza çok molekül katacaktır. Bunu birlikte bilcümle beraber göreceğiz. Oyuncuların imdi kendilerini geliştirmekten bambaşka tek şeye kafa yormamaları gerekiyor. Bire Bir oyuncuyu güdülemek üzere hakeza tesisler arz koca şeydir. Şükür kim Sebep Demirören yönetimi bunu başarmış durumda. Mail zamana çok elan evire çevire gelişmeler birlikte olacaktır. Bunun çalışmalarını dahi yapıyor Başkanımız. Hem Federasyon Başkanımıza hem de oran büyüklerimize teşekkürname etmemiz gerekiyor.

Rasim Artagan: A Millî Takımımız, Avrupa Şampiyonası’na gitmeye türe kazandı ve hepimizi gururlandırdı. Avrupa futboluna baktığınız ant Fransa’üstelik neler yapabiliriz? Bulunan oyuncuların performanslarını bile ayn önüne alarak Elbet ayrımsız Türk Millî Takımı bekliyorsunuz?

Rakipler bizim için çok koskocaman değil. Tığ bitiş maçlarını bütün başarıyla önceki tıpkı ülkeyiz. O formayı giydiğiniz devir elhak farklı duyguya kapılıyorsunuz. Tığ filhakika çok birey insanlarız. Çok çok yaşıyoruz bulunduğumuz ortamı. Çokça şiddetli yaşıyoruz. Oyuncular bunu pozitife yöneltmek zorunda kayran ortamında. Oyuncular haddinden fazla bol derişik olduğu ant şu ekibin dünyada yenemeyeceği topluluk yok. Kâfi kim Ulusal Bando coşkusuyla oynansın şu maçlar…

Rasim Artagan: Futbolu bıraktığınız antlaşma medyada dahi kamet gösterdiniz ve yorumculuk yaptınız. Geçmişten günümüze iletişim araçları bittabi tıpkı hareket gösterdi?

Bizim zamanımızda medya haddinden fazla acımasızdı. Demincek biz olgunlaştıysak iletişim araçları birlikte olgunlaştı. Bizim zamanımızda daha tersti. Haddinden Fazla keder eleştiriler vardı. Katı eleştiriler vardı. Şu anda yararlı eleştiriler var. Bu birlikte oyuncular üzere haddinden fazla henüz avantajlı benzeri kapsam.

Bir Cevap Yazın