Özen!.. ‘O borçlar’ siliniyor!..

Sabah’tan Faruk Erdem’in haberine bakarak geçtiğimiz dönemde alelhusus 18 ile 25 yaş arasındaki gençlerin balaban ayrımsız problemi ortaya çıkmıştı. Bu çoluk çocuk ailelerinin yanında kalıyor ve şayet eğitime bitmeme edemiyorlarsa kaymakamlıklara gidip dirimlik testi yaptırarak seçkin ay ortaya sâdır primi bayılmak zorundaydılar. Eğer bunu yapmazlarsa kendilerine hamile miktarda prim borcu çıkacak ve de hastaneden da sosyal güvenlik şemsiyesi ile yararlanamayacaklardı. Seçimler öncesinde YANLIŞSIZ Parti’nin en yetişkin vaatlerinden birisi de bu gençlere getirilen ‘ücretsiz şifahane hizmeti’ olmuştu.

DETAYLARDA HANGI VAR?

Şimdi TBMM’deki husye kanun ile bu mesele ağız ağıza ortadan kaldırılıyor ve çoluk çocuk takanak yükünden kurtarılıyor. Mevcut uygulamada 18 yaşını dolduran gençler eğer liseye ve üniversiteye gidiyorsa 25 yaşına kadar Umumi Keyif Sigortası (GSS) primi ödemiyor. Ama bu çoluk çocuk çıkışlı olduklarında evet üstelik üniversiteyi kazanamadıklarında sevgili ortaya çıkıyor. Yıpranmamış aranjman ile okuma mecburiyeti ortadan kaldırıldı. Liseyi mütemmim bire bir canlı üniversiteyi kazanmasa dahi 20 yaşına kadar 2 yıl prim ödemeyecek. Bu primleri celal ödeyecek ve sayrılarevi hizmetlerinden yararlanacak. Üniversitede ise mezun olduktan sonraları gine 2 yıl prim devletten olacak. yaş sınırı 25 olacak.

ŞARTLAR

Lise mezunu amacıyla yaş haddi 20.
Darülfünun mezunu için şaş sınırı 25.
Sistemden idrak etmek için sigortalı çalışmamak gerekiyor.
Tümce mezuniyetin devrisi gününden itibaren 2 yıl süreyle primi ödüyor.
Bu uygulamadan GSS borcu olanlar üstelik yararlanıyor.

İŞTE SİLİNEN BORÇLAR

Aylık adına ödenecek primler eve giren gelirin hanede kıpırdak kişiye bölünmesiyle ortaya sâdır rakama bakarak belirleniyor. Çoluk Çocuk 2 yıl bu paraları ödemeyecek.

Gençler için GSS primlerinin çap yoluyla ödenmesinin dışında onların hayatını kolaylaştıracak bir nice konu de yasalaşma aşamasında.

Işte başka yenilikler:

Pasaport harcı ödenmeyecek.
Yeni işe geren gencin 1 almanak maaşını izzet ödeyecek.
Zat işini kuran çoluk çocuk 3 yıl vergiden affedilmiş olacak.
İşini dayamak isteyen gence 50 bin liraya büyüklüğünde mevhibe verilecek.
Talip girişimci gence 50 bin lira hibenin dışında 100 bin liraya büyüklüğünde faizsiz kredi bile verilecek.  

Bir Cevap Yazın