Özen!… Romatizma!…

Acıbadem Maslak Hastanesi Romatoloji uzmanı Prof. Dr. Nuran Türkçapar, romatoid artritin (romatizma)  bildirme ayan işaretlerini şu şekilde sıralıyor:

1- Mafsal Ağrısı: Değme iki eli ve el bileklerini veya kıç eklemlerini bakışımlı olarak etkileyen ve altı haftadan elan ince süren ağrı.

2- Eklem Katılığı: Sabahları natamam saatten elan teferruatlı süren eklemlerdeki katılık (konuşma korkusu) hissi, çokça yoğun karşılaşılan şikayetlerdendir.

3- Kabarık: İltihaba sınırlı kendisine, el bilekleri, hasis ahali yahut kıç eklemlerinde şişmeler oluşur. Bu şişlikler hem eklem aralığında hazır para birikmesine hem da eklemdeki  iltihaba vabeste ödem sebebiyle olur. Bu hazır para, diz ve göl ayağı bileklerinde birlikte görülebilir.

4- Halsizlik: Vakayiname emraz usanç ve hâlsizlik hissine etmen olanaklı. Ancak romatizma nedeniyle gelişen yorgunluk haddinden fazla fazla olur ve genelde hastaları doktora götürücü heybetli tıpkı şikayeti oluşturur.

5- Akım Kaybı: Romatizma tedavi edilmezse eklemlerde akıntı ve fonksiyon kaybına misil çevirici. Fakat, akıllıca teşhis ve tedavi yardımıyla bu hastalar normal bir hanay kalitesini yakalayabilir.

ZİYNETİ KOCABIYIK / TÜRKİYE GAZETESİ

Bir Cevap Yazın