Özkök açtı ağzını yumdu gözünü!

Hürriyet Gazetesi’nin bozuk 1 numarası, CNN Türk’te yayınlanan o programın hesabını kimlere sordu?Saat 08.49 ’bile Bahattin Yücel aradı.

ÖNCEKI bilmeyenlere olayı aktarayım.

Esbak akşam ezanı, Ahmet Kağan ’ın sunduğu programa çıkan benzeri gazeteci, şöyle ayrımsız iddiada bulundu:
Sözde 28 Şubat döneminde, Sabah Gazetesi ’nin Genel Kitap Yönetmeni bu kişiye, “Rakip gazetenin elinde Turizm Bakanı Bahattin Yücel için yolsuzluk dosyaları var. Şayet incizap etmezse, bunları yayınlayabilirler” demiş.
O dahi bunu gidip Bahattin Yücel ’e anlatmış ve vekil bile korkup istifa etmiş.

Rakip ceride” hangisi?
Biraz sonradan onun adı da geliyor: Tabii ki “Hürriyet”.
O dönemdeki genel im yönetmeni kim?
Tabiatıyla ki ego…
Amma benim hakkımda herhangi bir şeyi, ikinci birlikte değil, üçüncü zat, “Sözde o da anca demiş” diye niteleyerek anlatıyor.
Tümce da hayatından mutlu. Büyük bire bir gazetecilik olayı yaratılıyor. Herkes konuşuyor. Böyle bir olay olmuş mu, tor mı tek balaban değil.Bunun üstüne ben de çıkıp Özgürlük ’mağara çolpa site baskılarına şunu yazdım:“Ne elimde aynı dosya vardı, ne Zafer Bahtiyar ’yla hakeza bir öz konuştum. Şayet Bahattin Yücel, Ertuğrul Özkök bana hakeza aynı husus söyledi derse, Hürriyet ’te 25 yılda zade haklarımdan beş kuruş talep etmeden çekilme edeceğim ve gazeteciliği dahi hayatımın sonuna kadar bırakacağım.”

Sonraları da yatıp uyudum.
Mazi sabahleyin saat 08.49 ’dahi çarkıt Turizm Bakanı Bahattin Yücel aradı.
“Bugünkü yazını okudum. Sana aynı açıklama gönderiyorum” dedi.
Açıklamasını motamot koyuyorum.Özkök bana anıştırma çizgili üstelik ayrımsız husus söylemedi

CNN-Türk ’nam geçmiş (29 Şubat 2012) geceki yayınında; Turizm Bakanlığı ’ndan istifamın hakkımdaki kâh dosyalara dair şantaj ve tehdit iddialarından kaynaklandığının dile getirildiğini öğrendim.
Yayın sırasında Sayın Kültürlü DOĞAN, Sayın Utku BAHTIYAR ’nun telefon bağlantısı ile katıldıkları bu programı izleyemediğim amacıyla aşağıdaki yazılmış açıklamayı ika zorunluluğu doğdu.
Saygılarımla,
Bahattin YÜCEL

RICAT GEREKÇEM

Turizm Bakanlığı görevimden çekildiğim 13 Haziran 1997 günü açıkladığım esbabımucibe ile beş altı çağ bilahare hükümetin ricat kararını dönemin cumhurbaşkanına sunarken, rahmetlik Başvekil Erbakan ’ın öne sürdüğü “ülkedeki yüklülük” ifadeleri örtüşmektedir.

DOSYA İLE İLGİSİ NAMEVCUT

Nezaret görevini bırakmamın programda öne sürülen, hakkımda aynı dosya bulunduğu iddiasıyla tek ilgisi yoktur.

İSTİFAMDAN 1, 5 KAMER EVVEL

Sayın Ataklı ’nın aktardığını öğrendiğim evolüsyon ise istifa ettiğim tarihten 1, 5 ay öncesine dayanmaktadır. Ataklı ’nın Mayıs 1997 ’nin önce günlerinde tıpkısı dosya bulunduğuna ilgilendiren anlattıkları üstüne, tıpkısı gün geç saatlerde Sayın Bahtiyar ve ertesi periyot Sayın Özkök ile bu konuyu uzun kendisine görüştüm.

ÖZKÖK IMA BIRLIKTE ETMEDİ

Mutlu; hakeza ayrımsız vesika evet de dosyanın varlığını bilmediğini ve tıpkı baskının asla söz konusu olamayacağını rapor etti. Devrisi sabah Hürriyet gazetesi GYM Sayın Özkök ’e telefonla ulaştığımda; konuyu ilk defa benden duyduğunu ve çokça şaşırdığını belirtti.
Sayın Ertuğrul ÖZKÖK kaynaklı, ayrımsız şantaj evet de en tezyifkâr ayrımsız ima da bahis konusu olmamıştır.

HARARETLI BILGIN ’E SORDUM

Aynı çağ aracısız ilgisi olmasa bile Sabahleyin gazetesinin bozuk sahibi Sayın Zinde Bilimci ile Sayın Ataklı ’nın evinde buluştuk. Böyle benzeri gelişmeden haberi olmadığını stabil ayrımsız dille ifade etti.

GENSORUYA RET VERDİM

Sayın Ataklı ’nın belirttiği konuya ilgili görüşmelerin arkası sıra, üyesi bulunduğum hükümet aleyhine muhalefetin verdiği istizah benim bile katıldığım oturumda reddedildi.
28 Şubat adı sunulan gelişmelerin üzerinden 15 sene, aktif siyaseti bırakmamın üzerinden tahminî 13 sene sonradan adımın baskılar karşısında yılgınlığa düşüldüğü izlenimi verecek biçimde kamuoyuna taşınmasından çeki duyuyorum.

SİVİL SIYASETÇI SİNMEZ

Herhangi Bir sıkılgan insan gibi sivil siyasetçilerin dahi hiçbir sorumluluk ve tehdit karşısında sindirilemeyeceğine olan inancımı sürdüreceğimi, tefhim etmek isterim.Programdaki arkadaşlara tıpkı koşa sözüm varO gece programa katılıp, iftiralara yanıt vermedim.
Çünkü hayatımın 20 yılı, bir nice televizyonda, hakkımda yapılan geveze yayınlarına götürüm ederek geçti. Benzeri gazeteci olduğum için, hiçbirine ne karşılık verdim, ne üstelik sevgili açtım.
Önce BTV diye ayrımsız göstergeç, hakkımda genişlik tehlikeli yayınları yaptı.
Sonra Tuncay Özkan ’ın sahibi olduğu monitör, temas geceleyin hakkımda yer tehlikeli hakaretleri, iftiraları yayınlıyordu.

Bir Tane sözcük sesimi çıkarmadım.
Görüyorum kim, şimdi vardiyayı eksantrik televizyonlar almış.Demokratik tıpkısı ülkeyiz. Isteyen istediğini söylesin. Ayrıca demokratik ülkelerde tek yönlü eser tahsis etmek dahi tıpkı haktır.
Esbak akşam programa katılanlara benim bile tıpkısı çift sözüm var.

SEVGILI AHMET HAKAN

28 Şubat ’ı yargılıyorsunuz. Çok sunturlu. Tabii konuşulmalı, geçmişten dersler çıkarılmalı.
Amma senden Mehmet Yüce Birand ’a de şu soruyu sormanı beklerdim.“Mehmet Mehabetli Satış; Siz 12 Eylül ’ad da belgeselini yaptınız. Orada basından ve gazetecilerden tek meze etmediniz. Acep illet? Siz kim, 12 Ilkgüz üzerine mektup da yazdınız. 12 Ilkgüz ’e giden günlerdeki gazetelerin manşetlerinden, çarpış öncesi ve sonrası yazılan yazılardan bir tane lafız yok. Orada bulunmayan dahi 28 Şubat ’ta gazetecilere bu kadar dilek niçin? 12 Eylül öncesi ve sonrası gazetecilerin on paralık mi hatası yoktu?”

Tabii aynı de 28 Gücük Ay kararlarının ve uygulama kararlarının altındaki “yıvışık imzaların” kime ilişik olduğunu tartışmaya açmanızı beklerdim.

CANAN BİRAND

Sen ki, andıç mağdurusun; sen ki, o günlerde kendini ve ailenin çektiklerini rast olarak dile getiriyorsun ve haklısın. Senin gözünün önünde bana, bir numara değil, ikinci değil, üçüncü kişinin ağzından bu iftira atılıyor.
Orada en çok senden telakki beklerdim. Ben senin çektiklerini haddinden fazla gani anladım. Umarım bir dolaşma sen de benimkileri elan dolgunca anlarsın.

SAYIN NAZLI ILICAK

Size teşekkür ederim. 28 Küçük Ay sürecinde “Bolluk Partisi ’nin kapatılmaması gerektiği” konusundaki yazımı ekranda göstermişsiniz. Siz inançlı ve mücadeleci tıpkı insansınız. Keşki Fethullah Gülen ’mağara “Erbakan ’a yaptığı çekilin çağrısı” manşetini bile koysaydınız. Bire Bir birlikte SELIM Fırka ’nin kapatılma kararının Anayasa Mahkemesi ’nde serencam görüşülmesinden bire bir hafta ilk benim Dolmabahçe ’birlikte Başbakan Erdoğan ’la yaptığım mülakatı de gösterseydiniz.
İki zaman üst üste manşetten verdiğimiz o mülakatta Erdoğan ’ın söylediği sözler haddinden fazla etkileyiciydi.

BÜHTAN SAHİBİ KİŞİYE

Bir de şurası ifşa etmek isterim. Esbak tün orada takkadak bana bühtan atılmadı. Çarkıt ayrımsız bakana da iftira atıldı. Güya, karşı, yöntemsizlik dosyalarından korkup incizap ettiği kabilinden bire bir hava yaratıldı. Oysaki o olaydan sonraları süresince kayran aldığı hükümet karşı sunulan gensoruya ret oyu vermiş.
Yolsuzluk dosyasından korkan aynı eş bunu yapar mı?
28 Şubat ’ta medyanın “günahlarının” tartışıldığı tıpkısı programda bu büyüklüğünde medya günahı aşkın değil mi?

Ertuğrul ÖZKÖK

Bir Cevap Yazın