Pancarla gelen esenlik!..

Sözcü’dahi vadi alan habere bakarak kırmızı mülevven besinlerin kansere ve ihtisas huy hastalıklarına karşı bilinen havari etkileri çoğunlukla al lahanada olduğu üzere antosiyanin içeriğine bağlıdır. Al pancara bu rengi veren ise betalain grubu maddelerdir ve bu açısından eşşizdir.
Uzm. Dr. Müstakil Şamilgil pancarın mucizevi gücünü adım adım anlatırken, şeker oranı efdal benzeri göveri olduğundan, pancar suyunun üstelik şiddetli tüketilmemesi gerektiğine ilgi çekiyor;

1- Yangı önleyici:
Bir Nice besinde sıfır, hücreleri, enzim ve proteinleri koruyan betalain grubu bire bir bap içerir. Bu maddenin bağırsak organları koruyucu, his huy hastalıkları kadar süreğen hastalıkları inhibütör haddinden fazla şişman faydası vardır. Serbest bu fayda, betalainleri vücudunuzun kullanabilme yeteneğine bağlıdır yani kalıtım bilimi yapınızla ilgilidir.

2- Kansere karşı:
Hayvanların içmece sularına katılarak yapılan deneylerde, külfet barsak, işkembe, sinir sistemi, akciğer, meme başı, prostat kanserlerini engellemede ve ilerlemesini yavaşlatmada deli dolu bulunmuştur.
İnsanlarda pankreas, meme başı ve kestanecik kanserinde kullanımı ile ilişik çalışmalar yürütülmektedir.

3- Detoks etkisi:
Kanın temizlenmesi ve karaciğerin zehirlerden arınmasına apotr olduğu bilinmektedir.

4- Faziletli içki basıncını düşürücü etkisi:
Yapılan bazı çalışmalarda pancarda mevcut nitrat denilen maddenin vücutta nitrik oksite dönüşerek damarları genişlettiği, soluk dolaşımını kolaylaştırdığı, tansiyonu düşürdüğü gösterilmiştir.

5- Dayanıklılık sağlayan:
Idman öncesi içilen pancar suyunun egzersize dayanıklılığı arttırdığı, zindelik verdiği bilinmektedir.

6- Henüz ilavesi;
– Bağışıklık sistemini destekleyen C vitamini,
– Barsak antrenör, hazım kolaylaştırıcı kırıcı lif ,
– Asap ve adale fonksiyonlarını güçlendirici potasyum,
Kemik, uykuluk, böbrek ve pankreas sağlığını müzahir manganaz,
– Duygu soy hastalığına, alil doğumlara ve kansızlığa karşı havari folik asit B vitamini
– Zerrin nokta ayn hastalığını engelleyen lutein ve zeaksanthin içermektedir.

Ne kadar tüketilmeli?

Çalışmalara bakarak haddinden fazla faziletkâr azık değeri zımnında haftada 2 periyot, kem veya aynı bilcümle çükündür ya dahi ayrımsız aileden pazı, ıspanak, kinoa tüketimi önerilmektedir. Ara Sıra kişilerin çükündür tüketimi sonrası 24-48 saat kadar süren idrar ve dışkıda derin kırmızı hasep değişimi görülebilmektedir. Bu durumdakilerin çıpa metabolizma bozukluğu yahut yoğun böbrek taşı düşürme sorunu cins, hekimlerine danışmadan çok pancar tüketmemeleri önerilir.

Nasıl seçilmeli ve saklanmalı?

Parçalanmamış yıl süresince bulunabilmektedir fakat Haziran Ilk Teşrin arası rızık değeri daha yüksektir. Beribenzer veya itidalli boyu, kökleri ve yaprakları aktif ve akva olanı, yüzeyi aklık ve çatlağı eziği, lekeleri olmayan, derin etken mülevven olanları seçilmelidir.

Yaprakları ve kökleri, suyunu kaybetmemesi amacıyla çokça dipten kesilmemelidir, yukarıdan yaprakları 4 cm, alttan kökleri 2 cm bırakacak büyüklüğünde kesilmesi uygundur.

Havası pir münfail plastik torbada, yıkanmadan buzdolabında 3 hafta kadar saklanabilir.

Yaprakları birlikte yıkanmadan bir şeklide saklanırsa 4 dönem büyüklüğünde tazeliğini korur.

Nasıl hazırlanmalı ve tüketilmeli?

Sevimsiz suda, içindeki al suyu akıtmamak amacıyla zedelemeden yıkanmalıdır. Haddinden Fazla yarayışlı olan betalainler, ısıya aşkın dayanıklı değildir.

Caize değerini kaybetmemesi amacıyla sunu sağlıklısı jale yenmesidir.

Jale sevmeyenler detaylı dilimler halinde seramik yahut çelik tavada 1 an kaynatarak garnitür yahut salataya ekleyebilir.

Pişmiş olarak yenecekse hep veya 4′e bölünüp, 15 dakikayı geçmeyecek şekilde buharda veya kaynatarak, veya 1 saati geçmeyecek şeklide hafif-mutedil ısıdaki fırında pişirilmesi uygundur.

Pişirilirken sulu zırtlak yahut sirke konursa rengi açılır, henüz koyu bir boyut istenirse sodyum bikarbonat sodyum bikarbonat eklenebilir.

Antrparantez meze kendisine tüvana limon suyu, sızma zeytinyağı ve baharatlarla marine edilerek da tüketilebilir.

Muhteşem tıpkı zevk şöleni: Borç çorbası

Rusların anılmış Namus Borcu diye artikülasyon edilen çükündür kabilinden kaynak bitkilerinden oluşan çorbası şu şekilde hazırlanmaktadır;

Malzemeler :
Yarım Yamalak kg et
1 çükündür
Kem kg gözleme
2 dişŸ sarımsak
1 bent maydanoz
1 patates
1  havuç
2  gestalt cılız soğan
2  develik yaprağı
1  domates
1 lt cilt suyu

Tencereye geçmiş adına doğranmışŸ soğan ve rendeliŸ havuç alınır. Az Buçuk kavrulduktan sonraları konusunda doğranmış domates, kumpir, sarımsak eklenir. Daha sonradan doğranmış ve sirkede bekletilmiş gözleme dahi arttırma edilir.

Bir Cevap Yazın