PARAFIN TÜRK HELİN ŞAŞIRDI

Gazetehaberturk ’un eskimemiş röportajcısı Helin Afşar, babasının de mail arkadaşı olan Ahmet Türk ’le mülakat yaptı.

Demokratik sağ açıklık süreci ile başlayan tartışmalar yaz sıcağında Ankara ’yı daha bile ısıdam kuzuluk getirdi. Ankara ’nın sıcak siyasi trafiğini bürümek ve sonuç günlerin yer koskocaman isimlerinden DTP lideri Ahmet Türk ile demokratik açılım sürecini bahsetmek üzere TBMM ’deydim. Ahmet Türk bu aralar şaşkın zira gündemi çokça aheste. Yeniden üstelik teklifimi anlayışsız çevirmedi. DTP lideri bizi kapıda gülümseyerek karşıladı. Yaklaşık benzeri saat konuğu olduk. Ego sordum o yanıtladı. Türki dahi konuştu, Kürtçe dahi… Sorularıma açık yürekle karşılık verdi. Demokratik açılımı bile konuştuk hobilerini birlikte eşini birlikte… Amma arz çok bu röportaj hakkındaki dileği hoşuma gitti: “Bu görüşmemiz inşallah dostluğa, barışa, sevgiye, insanların ekmeğini huzurla kazanmasına komütatör peki.”

Son günlerde demokratik açılım süreci bati tıpkı şekilde tartışılıyor. Bunun detaylarını konuşacağız. Amma geçmiş gençliğinize yaklaşmak istiyorum. Siyasete girmeden evvel dahi bu işlerle ilişkin miydiniz?

Siyasetle üniversite yıllarında birlikte ilgiliydim. Ben darülfünun öğrencisiyken ağabeyim milletvekiliydi. Kürt sorununun inkar edildiği dönemde dahi Kürt aydınlarla biraraya gelip tartışmalar yapardık. Ihtilalci Maşrık Hars Ocağı ’nda gelişigüzel olurduk. Hem anlayışsız hem siyasete mail ayrımsız çevreden geliyorum. Büyüklük sorunlarını tartışmayı vicdani sorumluk adına görürüz. Süreçleri yakından takip ederiz

SİZİN SOYADINIZ TÜRK

Kürt asıllı aynı aşiretin çocuğusunuz ama soyadınız Türk. Bu benzeri tenakuz değil mi?

Ara Sıra belli ailelere Türk, Öztürk, Yiğittürk gibi soyadları verilmiştir. Bu ailemizin murat ettiği tıpkısı aile adı değil. Soyadı kanunu çıktığında dedelerimizin çoğu Türki bilmezdi. Soyadı tespiti yapanlar “Şu senin” diyerek vermiş. Benim o soyadıyla, ne simetri hangi duruşum değişir. Milliyetsever tıpkı mantığa bile cemaat değilim. Majör olan türe ve özgürlükler.

Yani Türk soyadını değiştirmeyi düşünmediniz?

Bu önemsediğim tıpkı öz değil. Mehabetli olan kişinin ne düşündüğü, olaylara elbette baktığıdır.

Kimse Kürt açılımın anlamını bilcümle kendisine bilmiyor. Sizin bu konudaki beklentileriniz neler?

Paket üzerinde tartışıyoruz. Kocaman olan, içtimai uzlaşıyı kuşkusuz sağlayabileceğimizi çıkarmak. 25 yıldır süren çatışmanın sona ermesi üzere sosyal tıpkısı ahenk icat etmek lazım. Silahların susmasını istiyorsak, bu sürece engelleme edilmesi gerekir. Elinde silah olanları dışlarsanız, bu
müzakereyi nasıl yaparsınız? Cebe kimin elindeyse onun görüşünün de alınması, antrparantez müzakereye katılması gerekir.

PKK MUHATAP ALINSIN

Yani “PKK muhatap alınsın” diyorsunuz?

Yani… PKK ’nın cebe bırakması isteniyorsa, onu birlikte müzakereye katmanız lazım. Tığ seçme devir silahların susmasını istedik. Bu asıl çatışmaların yaşandığı hangi toplumda; diyalog kurulmadan, meşveret yapılmadan zırh girmeseydi, İrlanda ’da silahlar susar mıydı? Hem “Silahların bırakılmasını istiyoruz” hem üstelik “Bunlarla konuşmayız” diyorsunuz. Peki silahları zahir bıraktıracaksınız? Silahların susması amacıyla, tabiatıyla üzerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğiz.

Öcalan ’la avukatlar eliyle mesajlaşıyor musunuz? İmralı ’dan düşünce alıyor musunuz?

Çap kimseyle görüşmesine müsaade veriyor mu? Vermediğine göre, musahabe şansımızın olmadığı çokça açıktır.

Henüz ilk görüştünüz mü Öcalan ’la?

1993 yılında Beyrut ’ta, ateşkesle ilişkin aynı konuşma yapmıştık.

Öcalan ’ın sefer haritası üzerine hangi düşünüyorsunuz?

Bittabi kim önemsiyorum öğün haritasını. Fakat burada asıl olan; bu müzakerelerin sürdürülmesidir. Türkiye ’da bu konuda dayanılmaz bire bir tartışma yaşanıyor. CHP ve MHP, bu süreci ajite etmeye çalışıyor. Baykal “Af bile çıkabilir, alın değilim. Amma kimliksel ve kültürel haklar üstüne ivaz vermeyiz” diyor. Bu ırkçı ve milliyetçi bir yaklaşımdır. Baykal, ne kadar ırkçı, ulusçu ve şoven bire bir görüşün temsilcisi olduğunu bu sözlerle ortaya koymuştur.

BAYKAL HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ

Deniz Baykal, yöntem yaptığınız yıllardan bu yana çarkıt arkadaşınız, demincek karşı hangi düşünüyorsunuz?

Arkadaşlık ve mukaddema tıpkı partide mevcut olmak ayrı şeyler. Ben, bugünkü yaklaşım biçimini eleştiriyorum. Baykal ’ın “İnsanlar sokağa çıkma, kargaşa olacak” demesi, toplumu sokağa nida etmektir. Yarın akacak soluk, sürecin işletilmemesi konusunda büyüklenme koyan Baykal ’ın yakasında da leke olacak kalacak.

Sizce Başvekil Erdoğan bu süreçten başarıyla çıkabilecek mi?

Bittabi kim… Başvekil Erdoğan ’ın bu yoldan dönmesi için rastgele türlü külfet yapılıyor, bunu fark ediyoruz. Çünkü bu sürecin barışçıl tıpkısı çözüm için girmesi yerinde, CHP, MHP gibi partilerin topluma vereceği bir özdek kalmayacak. İdeolojileri iflas edecek. Bu 42 kilometrelik ayrımsız maraton. Kararlı, yürekli ve sonuna büyüklüğünde koşacak nefese gerekseme var. Amma maratonun birinci kilometresinde nefesler tıkanıyor. Hükümet, sürecin sona ermesi üzere alelade buyuru gösteriyor ama birilerinin üstelik önünü kesmemesi lazım. Kararlılığı bozmaya yönelik çabaların, çekinmeden göğüslenmesi gerekiyor.

PKK DAĞDA MI KALACAK

Varsayalım sağ açıklık olmadı, PKK tekrar dağda mı kalacak?

Dağda kalmamaları üzere çabalama gösteriyoruz. Kürtler barışçıl tıpkı sürecin gelişmesi üzere ceht gösteriyor. Elbette ki, farklı görüşler bile var. Ama çözüm amacıyla çok güç aynı refleks gösterdiklerine inanıyorum.

Türkiye ’birlikte vakit kaybetmeden Kürt sorunu mu var? Sağlık, iktisat, siyasa gibi konulardaki siyasal görüşleriniz neler?

Ekonomiyi de sağlığı de çevreyi dahi önemsiyoruz. Amma hakeza benzeri süreçte kilitlendiğimiz dideban maatteessüf Kürt sorunu. Bari henüz fazla zamanımız olsaydı, keşke bu sorunlar ortadan kalksaydı da Türkiye ’deki hesaplı gelişmelerle, bölgeler arasındaki dengesizlikle, keyif sorunlarıyla, yetişek sistemiyle ilgilendiren görüşlerimizi sunabilseydik.

PKK, 1 Eylül ’e büyüklüğünde eylemsizlik kararı aldı. Sizce o tarihten sonra neler olacak?

Türkler, Kürtler ve PKK tartışmaları çok yakından izliyor. Sistem, imge donör gelişmelerin beklentisi ortamında. Sürecin metin işlemesi için sabırlı yekinmek gerekiyor. Amma umutlar ortadan kaldırılırsa, kimsenin söyleyecek sözü gayrimümkün. O aşamada kararı, elinde zırh tutan âdem verecek. Temennimiz imdi, tek acının yaşanmaması. Ellerin tetikten çekilmesi.

Ihtilaf “Bu tıpkı BENDE planı” diyor. Siz bu söylemi pekâlâ yorumluyorsunuz?

Bu ülkenin yurttaşları, öz sorunlarını bağırsak dinamikleriyle çözmeli. Eş aynı posta haritası etrafında buluşmak gerekiyor. Sav, dış dinamiklerin baskısıyla çözülemez. Koskocaman olan halkların arzu birliğidir. Bu maslahat Ortadoğu ’nun en nazik meselesi. Tabii kim dış güçlerin gündemine bile girecektir.

O KADAR DOKUNAKLI IŞKENCE ALTINDAYDIK KI “ALLAHIM CANIMI DESISE” DIYEREK YALVARDIM

Bildiğim kadarıyla satranç oynamayı seviyormuşsunuz, en çokça bazı şah bozdurmak isterdiniz?

Satranç, benzeri kavga oyunudur zekayı bile âdeta geliştirir. Satrancı, uğraş oyunu adına değil üstelik, zekanın sorunları çözdüğü aynı oyun yerine oynamayı seviyorum.

Genişlik sevdiğiniz sanatçı kim?

Müziği severim. Kürt müziğinden da nazik benzeri tarz alırım. Kürt klasik müziği.

Yeryüzü sevdiğiniz şarkı?

Her şarkının kendisine başmaklık tıpkı özelliği, güzelliği var. Ama Kürt şarkıları çokça farklıdır. Yaşamı gözünün önüne getirir. Ihtimal da Kürt dili inkar edildiği için Kürt müziği bu kadar gelişkindir.

Evet sizden Kürtçe ayrımsız cümle alabilir miyim?

Bu görüşmemiz inşallah dostluğa, barışa, sevgiye, insanların ekmeğini huzurla kazanmasına açar evet. (Hêvidarım aile hevditına me bibe egera dostitiyê, aşitiyê evinê û qevençkırına aş bı ewayeki arami jı bo mirovan.)

Cezaevindeyken bildirme haddinden fazla neyi özlediniz?

O büyüklüğünde tehlikeli işkence altındaydık ki, “Allahım benzeri zaman önce canımı şike” diyerek yalvarıyordum.

Eşiniz konularla ilgili ne düşünüyor?

Eşim izanlı aynı koca, herhangi bir antlaşma bana destek oluyor. O kadar yoğunum kim, takkadak eşim değil, akrabalar, dostlarım de dahil, kimseye espas ayıramıyorum.

Evinizde nece konuşuyorsunuz?

Tabii ki esas dilimizi… Kürtçe.

Haberturk

Bir Cevap Yazın