‘Paralel Heybet Yapılanması’ operasyonunda 10 tevkif!

Sabah’ta kayran alan habere bakarak İzmir merkezli 14 ildeki “Paralel Fehamet Yapılanması”na yönelik operasyonda gözaltına alınan ve tutuklamaları istemiyle sulh ceza hakimliğine gönderme edilen 13 şüpheliden 10’u tutuklandı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca, emniyette sükût hakkını kullanan 4 itimat personeli, savcılık aracılığıyla ifadelerinin alınmasının arkası sıra, ayrıksı 9 güç ise dosya üzerinden “tutuklama” talebiyle 7. Hazar Ceza Hakimliğine atıf edildi.

Hazar Ceza Hakimliğinde 13 kişinin ifadelerinin alınmasının peşi sıra zanlılardan 10’unun tutuklanmasına, ayrıksı 3 kişinin ise adli arama amacıyla tevessül etmek için başıboş bırakılmasına değişmeyen verildi.

Askeri Adsız Bilgelik Doküman Bulundurma Davası sanıklarından Zayıf Korkmaz’ın evine güya tutamak bıraktığı gelecek sürülen Saha Komiseri Yardımcısı Ulu B. ve bire bir davanın sanıklarından Safiye Köten’in evindeki aramada sözde delilleri bulma görüntüleri sevgili sürecinde tartışmalara bozukluk olan Saha Komiseri Yardımcısı Özcan K. ile 4. dershane itimat müdürleri Hakan A. ve Mehmet Emniyetli Ç, polis güçleri memurları Seydi Mehabetli D, Ziyattin K, Hanefi A, Suat G, Tayfur Ç. ve Seyit Ahmet S. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Ameliyat

İzmir merkezli 14 ilde “Paralel Azamet Yapılanması”na yönelik ikinci dalavere ameliyat kapsamında aralarında itimat mensupları ile TÜBİTAK çalışanlarının bile bulunduğu 25 can üzerine teftiş kararı çıkartılmış, 18 dirilik gözaltına alınmış, 5’i müddeiumumilik talimatıyla başıboş bırakılmıştı. Ameliyat kapsamında halen 7 kişinin firari kendisine arandığı, arananlardan TÜBİTAK çalışanı 3 kişinin Rusya ve Mürekkep Zenci Emirlikleri’nde olduklarının belirlendiği bildirilmişti.

Şüpheliler, “İzmir Askeri Çaşıtlık Davası” yerine aşina davaya ilgilendiren soruşturma sürecinde, ”taraflı ve bilerek usulsüzlükler yaptıkları”, ”şüphelilerin kamuoyunda itibarsızlaştırılarak ululuk bürokrasisinden ve TSK’dan tasfiyesini amaçladıkları” iddiasıyla Cumhuriyet Savcılığı’na gönderme edilmişti.

Bir Cevap Yazın