‘Paralel Seri Devletini Kimler Hile Ediyor?’

Paralel Kol Devletini Kimler Yönetim Ediyor ?

Hayırlısıyla KAYDA GEÇİRİYORUZ

Dünya gerçekleri değişince gâh fikirlerimizinde değişmesi gerekiyor , Hakka Hakikatle idrak meselesi , bu yazı bu inançla yazılmıştır.

100 paradigma elan yoldaymış, bakalım  algılarımızı hangi hakikatlere  yöneltecekler …büyük çoğunluğunun  kaldırılmak için yapıldığı malumumuz hangileri tutturulacak tığ bilmiyoruz amma bilenler biliyordur ! Kayda Geçsin

Oyunculardan ak yazılı olanlar, tutturulmamak amacıyla yapılan değilde tutturulmaya kanaat edilen dizilerin  kadrolarında  yer alacaklar .
Oyuncuların  kestirebilmeleri print ayrımsız nitelik, okudukları senaryolardan anlayabilecekleri , yahut yeteneklerine istinaden çözebilecekleri bir hisse senedi değil, seçme olmaları lüzum ediyor .

Kaslı ülkelerde diziler algıları yönetir ve millî çıkarlarla paralel bantta koşar. Demokrasi, ihtilaf, kurumları sorgulama, düzenlilik, sosyal, budunsal , akide farklılıkları , işlenen taksirat, caniler, sapıklar ve elan neler neler vardır  hepsinde .
Diziler   amor, öç, köylü bölüm kabilinden ana aksiyona kurnazlıkla sarılan bal kadar siyasi metinlerdir.

Dizilere bu gözle bakarsak ‘Koşut Sıra Devleti ’ yle karşı karşıya kaldığımızı söyleyebiliriz ,

Gelelim sık sık mergup  ‘Dizi Film manyağı ’ olduğumuz  hepsi  hangi büyüklüğünde makul .

İzlenme payları bize daha dizi film manyağı falan olmadığımızı meydanda, kemiksiz biçimde gösteriyor , şükretmeliyiz etmek  düşünüldüğü , yahut hesaplandığı büyüklüğünde izansız olmadık .

İzlenme payı genişlik yüksek dizilerdeki  paylar beyninde, bütün  izlettirme atraksiyonlarına rağmen kamera beş altı.
Reklam pastasına bakarak regülasyon yapılıyor kabilinden, yani seçkin yol kendine biçilen büyüklüğünde yer almaya amade, rekabet etmiyorlar  elbette Acun ’un bu  pastada yeri ayrımlı , pastanenin sahibi oldu zaten !
Hassaten benzeri ayrıksı yapımcı ile para sattıkları hat patronuna alacakları üzere   leasing ofisinde kefil olduklarını  kişi ağızlarıyla söylediler , temel onlar Oscar ’a namzet olmalı  Vallahi  ‘Wall Street Kurtlarını ’  bile geçici bırakacak bire bir durumunun iki aktörü bizden , Oscar goes to Acun and Bereketli….
İşin mali yapısını benzeri tarafa bırakalım bu işle ilgilenmesi gerekenler ilgilensin , malum bu sektörün başmak kutuları değil ama ‘çekmece ’ leri meşhurdur. Büyük Çekmece ve Küçük Incizap ’ye sığan nukut öyle ayakkabı kutularına falan sığmaz.

Gelelim dizilerin bulunan durumuna ; algılarımızı yönetiyorlar mı ?
Algıyı izleyiciyi yabancılaştırma kendisine  izah etmek  kısmen akıllıcasına  kabil filhakika bundan sonra seri senaryoları yabancı dizilerinden alınıyor ama Alllahtan  uyarlama zavallılığı halindeler .
Enteresan olan yazarı ecnebi aynı dizinin yayında domestik addedilmesi .

Peki ‘Ibdai ’ dizilerimizde nitelik nedir ?
Özgün dizimiz  Balaban Çağ ’birlikte  entrikada  abra düşüldükçe  kolayı bulundu Kanuncu ’nin yıpranmamış aynı  kızkardeşi saraya geliyor , sonra kızkardeşler buhar oluyorlar  alelhusus Şah Odalık ’a hem yazık oldu hem birlikte öykündükleri  ecnebi diziler kadar ‘Manastır ’a  kapatamayacaklarından  bire bir şeyhin dergahına  yamadılar kadını , evini barkını kapadı kayırıcı Melik , Şah Melik ’ın  Sümbüli, Mevlevi, hemde Dalan görgülü Müridesi olduğu söylenti edilir ama evi barkı bırakması az buçuk aşkın oldu ,  rahibe mi oldu avrat ?
Hadi dergaha kapandı  koşut kurguda hastalık kalmadı ? Görseydik dergahta konumunu , durumunu …..Lütfü Ciddi ’dan dayağı yedi kayboldu kadın.
Bu yıl bile  bakalım Fatma Hükümdar kimden  dayağı yiyip buhar olacak .

Peki , seri  senaryoları  yapımcıların keyfine  mevdu  kabil mi ?

Bana dayanabilen tatminkâr gelmiyor .
Filhakika  yapımcılar  eğin budak sarabilen paralel kurgular severler   dizinin ömrü böyle uzar, ama ona temas, buna tuşe  kaygısı olunca  arasında takanak yönetimini ilişik  yasaklar var demektir . Gelişim buradan afedersiniz boka sarıyor yoksa kâffesi fikirli insanlar.
Ya de açık kadrolara parayı mat etmek namına … neyse servet işi benim vaziyet değil ego masak değilim .
Kabiliyetsizlik, işini cehalet diyemem, kızıl insanlar var bu ekiplerde .

Kişi tarihimizle ilgilendiren bire bir dizide üstelik yabancılaştırma gayretleri ise şayanı hayrettir .

Maatteessüf tarihçiler, akademisyenler kadınların giysilerinin  yakasına , Kanuni ’nin cengaverliğinin yeterince gösterilmemesine , Karı ’in kadınlarının  gösterildiği kabil olmadığına  her birinin eğitim bilimi görmüş alleme olduklarına  takıldılar .
Tekmil tuzağa düştüler, önlerine konulan hat ve çerçevede konuştularda konuştular ve eleştirdiklerine bakım ettiler. Ben algısı bu kadar tuzağa düşürülen öğretim üyesi görmedim.

Dönemin soylu erki yapısı ve dizide tövbe  ağza alınmayan  gerçeklerle  ilgilenen olmadı, ….hadi bu riskli alanlara girmekten çekindiler olur o şehzadelerin münhal nedir !

Şehzadelerin  ‘Lala ’ ları şehzadeler karşısında umum pençe meclis duran adamlar mıydı yoksa seçme biri bire bir öğür umumi sekreteri   kabilinden şehzadeleri  yönetmen ve  hunriz kudret savaşına onları  hazırlayan us güçleri miydiler ? 
Paralel kurguda onlar, düşünceleri, aileleri hiç yoktu dizide .
Şehzadeler sokakta hüdayi nabit büyüyen dallar üzere oldular , ne beyin, ne düşünüm hangi onları eğiten hocaları yoktu, herhalde saray bahçesinde hoppala beyim hoppala şehzadem diye büyüdüler sokakta çember çevirdiler , bakımsız dallar .
Eh sarayda onlarla meşgul olacak anneanne, dedeleri da bulunmayan ,  ki büyüttü bu çocukları yahu .
Dizide Şehzadeler  arası muhasamat yahut dostluk bu yüzden yere basmıyor gayesiz kavga ediyor ya üstelik birbirlerine sarılıyorlar. Fikir yokluğunda yavan budayıp durdukları konuşmalar yapıyorlar.
Temelde fikri manada onları birleştiren veya ayıran hiç tıpkısı husus bulunmayan, büyüdüklerini filhakika  temelinden amor, meşk, kızlara ilgilerinden anladık.
Demin bu tarihi dizi bize neyi algılattı ?

Yüzde yüz yerel bire bir başka eseride yabancılaştırdılar .
Keşanlı Yüksek ’nin başına gelen pişmiş tavuğun gelmedi.   Diziyi uzun soluklu amma özünü kaybetmeden tıpkı Haldun Taner üçlemesinde akıtabilirlerdi ,  ‘Ay Işığında Gürültü ‘ , ‘Zilli Zarife ’ yi gözlerinin uğrunda  göremediler mi  ?
Yoksa  gösterenlerin sözünü dinlemediler  mi ?
Dizinin aynı durumunda durup dururken Zilha ’nın  annesinin Zilli Zarife olduğunu söylemesi üstelik hangi anlamsız bire bir uyanıklıktı , çokça yaşayın emi !
Trilyonluk platolar kurmaya bütçe ayrılıyor dahi  Keşanlı ’yı özgün müziğinden ayırıp kolunu kanadını  kırmaya elbet kıyılıyor  ?
Muazzam Keşanlı  Mualla Destanı dahi yabancılaştı, devrildi gitti. 
Plato diye kurulan  çamurlu sokaklar, gecekondulara  sunulan  mülk dokunmuyor  ama  Yalçın Tura ’nın hakkını istemesi mi dokunuyor , bu yayla işine sunturlu daldırmak lazım memlekette neredeyse Toki inşaatlarından  fazla yayla kuruldu , Antalya, İzmit, Beykoz, Bolu geçmiş ağızda sayabildiklerim.

Sıra meselesi macerasız benzeri mesele değildir.
Örneğin  doğru dürüst aynı hususiyet dizimiz var mı ? Namevcut.
HSYK  meselesini Hakime Karı ’ mı anlatacak  , Karadayı mı ?
Askerlerle ilgili benzeri dizi var mı ?
Askerlerin anlatıldığı  tıpkı sıra var mı ?  Askeri lojmanlarında , aileleri ortada  , çocukları , komutanları  , sivil dünyayla  ilişkilerini anlatan  tıpkısı kol var mı ? Tek olmadı kayda geçsin.

Askerler  kendilerini  anlatmayı  yıllardır ağız dalaşı programlarında  zor askerlere  bıraktılar  ya üstelik onların karşısında tartışan ekseriyeti asker çocuğu karşıtlara !

Askerin  kendini tabir edemediği  ve  askeri eleştirebilen karşıtların çoğunluğunun  fakat leşker çocukları arasından  çıkabilen  bire bir demokrasinin samimiyeti peki mu ? Ama komedisi mümkün…..
Ego ekranlarda yıllardır izlediklerimin yalancısıyım, gözlerimle gördüm birçok el.
Akıl özgürlüğünün öncüsü , aktivist , beyinli,  ve külhanbeyi söylemelerin Kraliçesi Lale Mansur üstelik ciddi  kızı  çıkınca  ego susmaya değişmeyen verdim ve artan ömrümü çoluk çocuğu dolduruşa getirenlerden korumaya.  Bu sakit halimdir kayda geçsin , henüz bayramlık ağzımı açmadım.

Prof. Maşrık Ergil ’e böylelikle Pamukoğlu ’nun patladığı tartışma unutulmazdır, internette var ilgilenenlere.
Bu tartışma  filim konusu olabilecek derinlikteydi, biri dağda , karda  terörle mücadeleyle   ömrü çatışmalarda geçmiş ve sonraları  siyasete atık tıpkısı asker , diğeri teorisyen ve korunaklı askeri muhitte büyümüş benzeri er çocuğu  ….askeri vasilik hangisinde diye sorgulattılar insana…..
Tığ dizilerimizi kayda geçirmeye devam edelim;
Diziler  değiş, transformasyon ve başkaca doktrinel değişikleri bilici , topluma akilane aktarabilecek ekipler aracılığıyla yapılıyor diyebilir miyiz ? Faydalı. Bunu dahi kayda  geçirelim.

Dizilerdeki halkta sıfır  mekan , prodüksiyon  zenginliği ise algın tablolar kadar .

Dizi Film dünyasını siyasetçilerin ihmal etmemesini öneririm kıytırık bire bir bina değildir , suya sabuna dokunmaz sâdır iri tıpkısı getirim alanıdır maddi , manevi.

Ve tabii sunma önemlisi  dizilerin vicdanı vardır, görünmek zorundadır kamusal vicdandır bu .
Bizim dizilerimiz umursamazdır , hiçlik boyutu oyalamaz hale geldi.

Dizilerde  algı yönetimi bizleri değişimlere dünyanın yörüngesine paralel kendisine hazırlamadı ,  ‘ suya sabuna nehiy, sana ne, burnunu sokma ‘ modeline makul yurttaşlar hazırlamak istedi.
Tıpkı  ‘Hakime Kadın ’ın  bize ahbaplık devleti rıza arzusu veremediği kadar  …..

Akademia  bu konulara  yeterince değinmedi, bunu de kayda geçirelim.
28 Şubat derler ama bu süreç esnasında , sonrasında ve  ayrıca evvelinde başlayan ve bitmeme eden diziler üstüne benzeri araştırı ,  doktora tezleri var mıdır acep bilmiyorum.

Televizyonlar güçlerini dizilerden alırlar , ve bu haliyle  iletişim araçları patronlarını geçelim, TV düz lar aynı müddet sonraları kaçışıyor  zaten , yıpranmamış düzlük ise  aldığı TV ’yi nereye koyacağını bilmiyor hırsını bize koymaya çalışarak çıkarmaya çalışıyor  (akıbet gürültülü kayıtları WOW ) .
  
Ki seçilirse seçilsin , iktidara ki gelirse  gelsin Türkiye ’yi bu seri yapısıyla yönetebilmesi çokça güçtür. Haydi kayda geçirelim  paralel ayrımsız güçtür diziler.

Ki bu düzeneği dizayn ettiyse medyayı o yönetmektedir, bu durumda İnşaallah devlettir ve bire bir bildiği vardır diye niteleyerek yakarış etmekten bambaşka ilaç bulunmayan.

Amma evet değilse  evet  bire bir avuç fırsatçı ;  küçümsenen ve başı boş bırakılan veya kontrol altında tutulduğu zannedilen bir alanda atlama beygiri koşturmakta ise ?
Ağır bir sorudur kayda geçirelim.

Ve gelelim hakikate ; imdi ‘Veri Age ’ deyiz. 
ABD ’nin  kendini dizileriyle kusursuz anlatım ettiğini düşünüyorum hemde bilcümle dünyaya.
Hassaten gençlerin  favorisi  ‘Person of Interest ’ dizisi  pekâlâ başlıyor  biliyor musunuz
hatırlatayım ;
‘ İzlenmektesiniz.  Hükümetin sizi günün seçme saati izleyen belirsiz bir araba sistemi kâin………………………………………………………………………………………………………
… Bizi asla bulamayacaksınız  fakat lüzumlu kurban isterseniz eden olun eğer numaranız sıradaysa biz sizi buluruz . ’

Genel Ağ yasağı , Hürrem  dedi ki, Dila Kadın kodu kim , bulunmayan filan dizide acaip laf sokmuş kutu demiş , Tuba  60 almış, Gülben fiatını indirmiş, Imge döner sermaye esasen yener  falan, filan  haddinden fazla akılsız mevzular kalıyor,  bilmem anlatabildim mi ?
Ele geçirilen bir medya falanca da   yok,  patronlarının ipini calip tıpkısı medya düzeneğinin  sunma balaban gücü  diziler dünyası ,  patron kuvvet olsa ne tamam, olmasa ne peki , haddinden fazla patron postaladılar  ! 
Mehmet Altan dahi bunu göremedi, kanı kendinden başkalarını azımsayıp , küçümseyince , yok sayınca  tutuluyor. Esas bunu bile kayda geçirelim.

Sevgiyle
NECEF IYI /necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın