‘Paramparça’nın Özkan’ı ilk kez konuştu!

Akşam’dan Gönül Akyol’un röportajı…

Seri mevsim finali yaptı değil mi?

Peki. Bütün grup güvenilmez bir özveriyle çalıştı.  Haddinden Fazla yorulduk ama yorulduğumuza değdi. Maşallah aldığımız reytingler süper. Şimdi biraz dinlenme zamanı.

Sizin üzere bütün “Onu gerçekte temaşa sahnesinde izlemeli” diyor. Neye dönüşüyorsunuz orada?

Benim tutkum, aşkım seyir. Saf işini dünyalık için yapıyorum. Kerem Tiyatrosu ’ndaki görevim bitmeme edecek.

Bırakıp tamamen İstanbul ’a yerleşmeyi düşünmez misiniz?

Katiyen… Devlet Tiyatroları benim üzere çokça özel tıpkı çekicilik. 20 yılımı verdim. Konservatuvardan çıkışlı peki gayrimümkün İstanbul ’a süzülmek adına Büyüklük Tiyatroları ’nın sınavını kazandım ve Adana ’ya gittim. Kısaca 8 sene Adana ’dahi görev yaptım. O artağan topraklar bana hem kayırıcı olarak hem oyuncu namına haddinden fazla madde öğretti. Oradaki aktör abi ve ablalarımızın tecrübeleriyle piştim. Hayatımın en domuzuna günlerini yaşadım. Sonradan Ankara ’evet nasıp oldum ve bibi Ankara Çap Tiyatrosu ’nun oyuncusuyum. Emekli olmama 5 sene var ve zahmetli olmadan katiyen bırakmam. 2 yıldır İstanbul ’dayım ve Ankara ’ya gidip geliyorum. Tekaüt olduktan bilahare tamamen İstanbul ’a yerleşeceğim ama.

ÖPME İŞİ AĞIRLIK

Bir Nice dizide filmde rol aldınız. Seyretme sahnesindeki performansınız tartışılmaz. Amma şöhret Paramparça ’yla geldi sanırım

Henüz ilk da haddinden fazla bedii dizilerde nümayiş aldım. Söz Temsili Kapalıçarşı ’daki Kayserili karakter inanılmaz tutmuştu. Heybetli Yüzyıl ve Küşade Kaynak dahi çokça adamakıllı dizilerdi ama dediğiniz kabilinden Hurdahaş ’daki Özkan çok daha aşkın sevildi.

Hangi değiştirdi hayatınızda bu bağıntı?

Çok fazla farklılık yok. Gelen tepkiler çokça güzelce. Ayrımsız bile şu öpme işini bıraksalar haddinden fazla bahtiyar olacağım. Işık çektirmeye, imza vermeye alıştık dahi öpme işi biraz el (gülüyor).

Özkan alıştığımız “ızdırap”lerden değişik. Bu yüzden çokça sevilmiş benzer mi?

Özkan çokça seviliyor zira asıl. Bana bakarak hayatta “bereketli” evet üstelik “acı” diye niteleyerek aynı molekül bulunmayan. Kayırıcı saf bol, arı acı imkânsız. Özkan de günahsız incitici değil. Zaaflarına kurbanı reşit benzeri ıra. Hayatını bilcümle bodur yoldan kazanmaya çalışmış, aklını kullanmamış, götürümlü incelmemiş biri ama benzeri zamanda da çokça duygusal ve bir zamanda çokça komik. Bana bakarak Özkan büyümemiş benzeri çocuk. Şayet işinizi mebzul fail benzeri oyuncuysanız oynadığınız karakterin bereketli taraflarını de ızdırap taraflarını da bulup çıkartmalısınız ki seyirci o karaktere bereketli ya üstelik şiddetli namına değil kayırıcı kendisine bakabilsin. Fakat o antlaşma ortaya hakiki tıpkısı karakter çıkabilir. Ego bunu yapmaya çalışıyorum.

Aynı erkeğin büyümemesi iyi tıpkı madde mi? Kadınların yaşadığı tıpkı derinti bastırık erkeğin büyümemesinden kaynaklanıyor mümkün mi mesela?

Kesinlikle akilane… Bu bol bir öz değil. Adam içindeki çocuğu korumalı tamam ama gerektiğinde üstelik büyümeli o yavru. Malumat davranabilmeli. Özellikle birlikte rical büyümeli.

Siz büyüdünüz mü olur?

Az Buçuk…(Gülüyor) Ben Balık burcuyum ve bütün özelliklerini taşıyorum. Çokça duygusalım ve bu yüzden ara sıra çocuksu yanlarıma aşınmış düşebiliyorum.

Sizin için “dağ” kelimesinin karşılığı ne?

Dalavere…

Miğfer ’nın arz keder huyu ne tamam?

Sivri hassas ve fert olmam. Hayatımda kaybettiğim zamanlar hep bu özelliklerimden kaybettim.

Keriman ’la balaban benzeri ikili oldunuz. Elan önceki tanışıyor muydunuz?

Yarayışlı, bu dizide tanıştık amma kesinlikle çok gani bire bir ikili olduk. Çok ongun paslaşıyoruz. Maşallah…

Biraz de Tolga ’yı konuşalım. Nerede doğdunuz?

Ankara ’da doğdum. Annem fehamet memuru, babam Vekillik müsteşarıydı. Çokça değerli tıpkı insandı. Haddinden Fazla taze yaşta kaybettim babamı. çabucak kalp krizi geçirdi ve gitti. Bunun etkisini bile hayatım süresince yaşadım. 

Neyi muallel bırakır babayı er yenilmek?

Birçok şeyi kalık bırakır… bir anda hayatın print taraflarıyla karşı karşıya kalırsınız. Ego konservatuardaydım babamı kaybettiğimde. Tıpkısı yanda okul hatim telaşı, bir yanda bu keskin… Haddinden Fazla ağır sıklet bir dönemdi. Benzeri ablanız ve tıpkısı anneniz var. Onlara kol angıç germe, babalık etme durumunuz var. Hangi büyüklüğünde becerebildim bilmiyorum amma elimden geleni yaptım.

Atlatabildiniz mi evet?

Bibi sevdiklerimi kaybetme korkusu yaşıyorum. Bu kaybetme korkusu sizi hayata karşı biraz huzursuz ve alıngan yapıyor. Az Buçuk dahi alıngan ve duygusal…

YALNIZIM VE MUTLUYUM

Evlilik oyunbazlık kariyeri kadar temiz gitmedi sanırım.

Faydalı, ayrıldık…

Şu anda hayatınızda biri var mı?

Yok.

Amor…

Amor haddinden fazla güzel ama çok baski… Aşkı yaratıcı bir nice ruh var. Hamaset,  inanç, karşılık ita, paylaşma, ilişik, istinkâf etmek ki ocumak bildirme önemlisi bence. Bunların hepsinin bir anda olması çokça tahakküm… Mutlak nekais oluyor. Düğümlemek yumruk. Aha bu yüzden çokça yumruk…

Önce görüşte aşka mı inanırsınız tanıdıkça mı âşık olursunuz.

Tanıdıkça… Tek ahit ilk görüşte aşka inanmadım.

Evliliğe inanıyor musunuz hala?

Maltalık karşıma hangi çıkaracak bilmiyorum kim… Erte vesair dönüş karşıma birisi çıkar ve yeniden inandırır. “Hayatımı eylemek istediğim eş bu” derim. Ben da ayrılmak amacıyla evlenmedim amma olmadı, yapamadık, ayrıldık.

Baba başlamak var mı planlarınızda?

Hayalim ata kalkmak. Çocukları çok seviyorum ve yavaş yavaş iyi bire bir ağababa olabilecek olgunluğa ulaştığımı düşünüyorum.

Tolga Tekin bahtiyar mu?

Tamam, şu anda istediğim gibi yalnızım ve mutluyum. Bire Bir evlilik bitti. O yalnızlığı da seyretmek gerekiyor.

Yalnızlık bozukluk ferah geliyor?

Hayatım süresince tek serbest kalmadım. Evvel evliliğim bittikten müstacelen sonra ikinci evliliğimi yaptım. Demincek yalnızlığın tadını çıkarıyorum. Arada Bir yalnızlık de iyidir.

Evliliklerinizle ait özeleştiri yapıyor musunuz?

Özlük adıma söyleyebileceğim şeyler var ama tek antlaşma tek yönlü olanaksız ilişkilerde biliyorsunuz. Tek ant kendimi suçlamadım benim yüzümden bitti diye niteleyerek.

Bir Cevap Yazın