Parasızlığın ardından mevrut Pulitzer!..

Sabah’ın haberine bakarak gazeteciliğin yer prestijli ödüllerinden biri olarak gösterilen Pulitzer’ler eski zaman sahiplerini buldu.

Yerli habercilik dalında en gür fen ödülü, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yayımlanan bir yerli ceride olan Daily Breeze’e gitti. Ancak ödüle müstahak görülen haberi hazırlayan üç gazeteciden birinin, Pulitzer’ler açıklanmadan sekiz kamer önceki “konuşu sebeplerden ufuk” mesleği bıraktığı ortaya çıktı.

Kaliforniya’daki bir lisede yaşanan yolsuzluğu ortaya çıkararak kudretli tıpkı işe imza atan Kuznia, hemen yedi muhabir çalıştıran Daily Breeze’da görev yapıyordu. 39 yaşındaki gazeteci, yıllar süren çabalarına karşın sektördeki maaşlarla yetinemeyeceğini anladı ve mesleği bıraktı.

Çekilme eden Kuznia, uluslararası ayrımsız sivil sosyete örgütünde göreve başladıktan sekiz ay sonra sakat mesleğinin sunma prestijli ödülüne layık görüldü. Doğal olarak çarkıt meslektaşları Kuznia’ya birçok istifham yöneltti. “Kiramı ödeyebiliyordum amma geriye mukavim bir özdek kalmıyordu” diyen Kuznia “Ayın sonunu edisyon getiriyordum, ocak alabilmek ise benim amacıyla çok ırak ayrımsız hayaldi” ifadelerini kullandı.

Yıpranmamış mesleğinde birlikte insanlığa bakım etme imkânı bulduğunu söyleyen Kuznia, gazeteciliğe gine dönmeyi ise düşünmediğini söyledi. 

Bir Cevap Yazın