Parfüm ve deodorant kısırlığa el açıyor!

İHA’birlikte düz alan habere bakarak Diyarbakır Veni Vidi Hastanesi Şişman Bebek Merkezi’nde işyar Avrat Veladet ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, parfüm ve deodorantın çokça sayıda kimyasal yön içerdiği üzere erkeklerde meni sayısını düşürerek kısırlığa illet olabileceğini söyledi.

Hastane odasında açıklamalarda mevcut Doç. Dr. Çoksüer, parfümün içerisinde bulunan kimyevi maddelerin hem kap yoluyla hem birlikte teneffüs tarafından vücuda geçebileceğini ifade etti.

Bunun erkeklerde testesteron kadar hormonların vücutta fonksiyon görmesini nakzen er suyu kalitesini düşürüp erkekte üreme problemlerini doğurabileceğine değinen Doç. Dr. Çoksüer, “Parfüm kadar çokça sayıda kimyasal içeren kozmetik mahsulat, sonuçsuzluk yaptıkları yetmiyor kabilinden amansız hastalık riski birlikte taşıyor. Mufassal müddet maruz kalındığında âdem sağlığına büyük hasarlar verebiliyorlar. Bir Nice parfümde makbul fitalatlar erkeklerde üreme fonksiyonlarının bozulmasına etken oluyor. Ayrıca bu maddeler alerjen etkiye topluluk olabiliyor. Çoğu ahit bu alerjik reaksiyonlar ciltte hasara amil olup otama mucip durumlara sefer açabiliyor. Parfüm ve deodorant çokça hamam mevsimlerde herhangi bir devir duş alınsa bile kelle etmesi el olan gösterge sorunlarına kısmen çıkar yol oldukları ayrımsız gerçektir. Fakat parfüm ürünlerinin, falsolu kullanımları durumunda kâh riskleri mevcuttur” dedi.

“PARFÜMÜ KULLANIRKEN CİLDE ANGAJMAN ETMEMESİNE ÖZEN GÖSTERİLMELİ”

Banyo yapmamak için parfüm ve deodorant kullanılmasının ten problemlerine bozukluk olabileceğini ifade eden Doç. Dr. Çoksüer, “Parfüm terli iken biberli kokuyu abanmak üzere değil, temizken terlediğinizde bu ter kokusunu elan belli belirsiz aksettirmek amacıyla kullanılmalıdır. Ayrıca parfümlerin çok yakından sıkılması kap problemleri ile karşılaşmalarına sebep olacaktır. Onun için parfümlerinizi tenden uzakta sıkarak teninizin hasar görmesini de engelleyeceksiniz.

Parfüm ve deodorantın içindeki kimyasalları kabil olduğu büyüklüğünde cilde temastan istinkâf etmek gerekir. Çok alçak kullanımlar sonrasında banko duş almalı ve üzerinizde kalan kimyasal parfüm atıklarından üstelik kurtulmalısınız. Elimizden geldiği büyüklüğünde bu maddelerden ırak durmalıyız. Kozmetik eser kullanacaksak eğer bildirme katıksız olanını kullanmakta fayda var. Ayrıca parfüm ve deodorant kullanırken cilde irtibat etmemesine ve solunmamasına özen emretmek gerekir” diye niteleyerek konuştu.

Bir Cevap Yazın