Paris Anlaşması kabul edildi

Milliyet’te yer kayran habere bakarak abuhava değişikliğini gölge etmek için hazırlanan Paris Anlaşması, 21. BM Iklim Değişikliği Yanlar Konferansı’na katılan ülkeler aracılığıyla akseptans edildi.

FABİUS KESIM SAĞLANDIĞINI DUYURMUŞTU

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Paris’te iki haftadır düzenlenen 21. BM Iklim Değişikliği Ortalık Konferansı’nda (COP21), iklim değişikliğinin önlenmesi için üzerinde istişare düzenlenen metinde kavil sağlandığı duyurmuştu.

Konferansın arkası sıra BM Umumi Sekreteri Ban Kim-mun ve Fransa Cumhur Reisi François Hollande ile izah eden COP21 Başkanı Fabius, “İddialı aynı evrensel geçim üstünde uzlaşı sağladık” dedi.

Hollande, anlaşmayı “tarihi” yerine nitelerken, metnin başarılması imkansız olduğu melhuz asıl unsurları içerdiğini kaydetti.

BM Genel Sekreteri Ban ise bodur konuşmasında, “Iklim değişikliğine analizör şimdi masada” dedi.

Metinde, toptan sayı farkı alev artışının 1,5 ile 2 evre ortada sınırlandırılması, iklim değişikliğinin damarı bozuk etkilerine cebin hazırlıklı olunması ve limonluk gazları emisyonunu azaltan çevreci ve sürdürülebilir ekonomilerin desteklenmesi kabilinden maddeler öne çıkıyor.

Bir Cevap Yazın