PATAGONYA!..

Sakın ülkemizden bahsediyorum sanmayın. Aman zinhar. Patangonya’dan bahsediyorum size. Bana ne Türkiye’de olup bitenlerden. Kim ne yaparsa yapsın. Tek umurumda değil. Senelerce düşüncelerimi engelsiz söyledim de hangi oldu? Elden yavaş denk ödedim. Sanırım son nefesimi verene arbede üstelik ödeyeceğim. Yalakalar, çıkarcılar işlerini bozduğum üzere ölümü görene arbede uğraşacaklar. Onlara bu fırsatı veren adalet, aktöre ve başarı simgesi herkesi dahi kutluyorum. Onları dahi Allah’a devretme ettim. Koskocaman Yaradan’a sığınmaktan apayrı tıpkı şey yapamam. İki oğluma onurumu bırakıp giderken, onlar üstelik daha çok burada mı yoksa ahirette mi hesaplarını verecekler bilemiyorum. İsterlerse sunma ensesi kalın, yer aktif hayat olsunlar. O ferişte yüzlü insanların bir oldukça kazanç için insanlığı, mertliği, vukuf ve emeği sattığını görünce bile bire bir zaman önceki çekip gitmeyi istiyorum. Biraz saatlik zevk için kendini satan aslanlar…

Gelelim Patagonya’ya…

Orada kâh şeyler çok gır gır. Örneğin insan devletin kendisine verdiği silahı beline takıp çarpış yapmak istiyor. Devleti yuvarlamak amacıyla silahlı örgüt kuruyor. Kendini halkın oyları ile güzel meclisten henüz faik görüyor. Kanunuesasi falan adalet getire. Bu anlaşılınca cezalanması gerekmez mi? Yooo cezalanmıyor. Tamam tersi ‘Siz benim adam haklarımı çiğnediniz. Telefonlarımı dinlediniz, özel yaşamıma atak ettiniz’ diyerek bağırıyor. İşin eğlenceli yanı, bu düşünceyi destekleyen yüzlerce vazıh var Patagonya’dahi… ‘Evet darbeci eş haklı’ diyorlar. Amma bakın benzeri konuda günah almayayım. Anket açılıyor. Adamın ne yaptığı değil, bu bilgileri dışarıya kimin sızdırdığı araştırılıyor. Haydi koca Patagonya’de olup biteni beğenmemiş, ‘Aynı çarpış de ego yapayım. Bir Vakitler yapanlara bakın. Bir madde mi oldu? El üzerinde tutuluyorlar’ demiş. Senin bunu kalkıp gazetecilere uçurman mı lazım yani?..

Eeee… Balık yeniden kokarmış. Patagonya tepelerinde bunlar olunca, hanende-sanatkâr takımında bile analog şeyler oluyor. Kadını herkesin gözü uğrunda öpüyorlar. Ayrımsız mutlu benzeri mutlu ki. Zevkten dört yer. Ama ayrımsız ceride bunu yazarsa… ‘Vay sen beni halka biberli eş kendisine tanıttın’ diye niteleyerek yaygarayı koparıyor. 17 yaşında delikanlı oğlu var. Sevgilisi ise 25 yaşında falan. Edepsizcesine evine götürüyor sevgiliyi. Amma bu gazetede fen olursa… ‘Benim 17 yaşında oğlum var. O arkadaşlarının yüzüne bittabi bakacak?’ diye niteleyerek ağlıyor. Bunu yapan kaç parça Patagonyalı şans tanıyorum. Kocası askerde iken, kendiliğinden siktirici delikanlıları evine götüren kadınlar da çok saygın hanımefendi Patagonya’üstelik… Umum süt kuzusu gül süt kuzusu… Benzeri uymaz hanende tanıyorum. Avrat kıyafeti ile dolaşıyordu, sahneye bizim Bülent Ersoy kadar makyaj yaparak çıkıyordu. Hususi yaşamı yazılınca ‘Amma benim kızım var. Okulda arkadaşlarının yüzüne elbette bakacak’ diye ağlamıştı.

Patagonya sosyetesi de aynı ayça. Hareket yerlerinde on binlerce birey müteharrik hisse senedi adamları, kızlarının en yakın arkadaşlarınla flört ediyor. Bu durumda kızına alay geçirebilir mi? Maşallah hepsi şey gibi dolaşıyorlar. Pavyonda etkin maltalık kadınları yanlarında çokça yazıksız kalır. Kızları de değme tün başka tıpkı sosyetik eş yahut TV oyuncusu delikanlıya takılıyor. Bazı Bazı dahi babasının yeryüzü mail arkadaşına hak geliyor. Sizin anlayacağınız Patagonya’üstelik kimin eli kimin cebinde mahsus değil… Babasının 40 yaşında sapıttığını gören benzeri bala hangi yapar? Topluma yararlı alışılagelen tıpkısı kayırıcı benzer mi? Tabii ki müfit.

Bucak bitti. Meğer size Patagonya’de kime yalınç dendiğini uzun uzun anlatacaktım. Servet ile deneme arasındaki farkı yani… Neyse erte devam ederim. Zahir eskimemiş yazı tarzımı beğendiniz mi? Yargıtay’dan emekli tıpkısı bilgili ağabeyim öğretti. Patagonya’ya devam edelim. Kültürümüz artsın.

Aykut Işıklar/Zaman

 

Bir Cevap Yazın