Pembe Feyman Heves Çimen’e cesaretle anlattı

Ikbal Çimen’mağara röportajı…

Türk göstergeç tarihinin aksakal spikerlerinden Gülgün Feyman ile röportaj boşaltmak benim üzere inanılmaz heyecan vericiydi ve katlanılamaz afiyet aldım, enerjim daha dahi yükseldi. Gülgün Bayan akıbet mertebe rikkat sahibi bir hanımefendi. Antrparantez zihayat habercilere yaklaşımı tamamen ön yargısız ve onların gelişimine odaklı, emeksiz. Namına buradan sonsuz teşekkürlerimi arz etmek istiyorum ve bana haddinden fazla güzel geleceğine inanıyorum.

Söyleşimiz dahi neler bulunmayan kim! Komple kırcı ve inandırıcı ayrımsız konuşma oldu. Gülgün Eş asla oynamıyor, tarafını belli etmekten çekinmiyor, eleştirilerini durumunda yapıyor ve seçkin ahit olduğu gibi ufkumuzun gelişmesi yönünde nazik katkılar sağlamaya bitmeme ediyor ve bunu aşkla yapıyor.

Kaza geçirip, omuzunun zedelenmesi sebebi ile çokça ağrıları olmasına karşın, hem profesyonel hem da birlik meşgul ve şişman duruşundan edim vermeyip röportajın hakkını verdi. Buradan kendisine esasen eski olsun dileklerimi iletiyor ve tıpkı an önce eski sağlığına kavuşmasını diliyorum.

Şurası da belirtmeden geçmeyeyim: Eğlence programlarını üstelik malumat niteliğinde aktarabilme potansiyeline eş ayrıksı biri anonsör tanımıyorum.

Bu sunturlu söyleşiden feyz alacağınıza inanarak, haydi buyrun diyorum. Sevgiler.

DÇ:  Gülgün Feyman’ın günleri lacerem geçiyor?  
GF: Günlerim hem çalıştığım hem birlikte ev kadını olduğum üzere lezzetli aynı telâş içinde mergup. Sabahları güne er başlıyorum.Ev işlerim biter bitmez altı birey can dostumuz var.Haddinden Fazla kişi köpeklerimiz.Onların bakımı ile ilgilenip dünya ve ülkemde neler oluyor diyerek bilgisayarımın başın geçerim.Notlarımı tutarım.Kitaplarımdan beslenir ve hazırlıklarım bittikten sonraları işime gezmek üzere yola koyulurum.Saç makyaj kadar detaylarla asla mesafelik harcamam.Kendim yaptığım amacıyla sunma çok 15 ilâ 20 dakika içinde süslenme faslım biter. Ekran için gereklidir amma mirat karşısında fazla ant harcamaya icap yoktur. Eser saatim geldiğinde işimi yapar evime dönerim. Sülale yaşantısını eşim ve ego haddinden fazla seviyoruz.Aynı ıztırar varsa hariç çıkarız.Akşamları verimli artağan okumayı bazen ağız dalaşı programları veya film izlemeyi seviyoruz.Çocuklarımız,ailemiz,dostlarımız her an etrafımızda olsun isteriz.Yemek fikirleştirmek benim amacıyla terapi üzere olduğundan,aş damı işlerini birlikte haddinden fazla severim.Özetle basit,rahat ve erinçli bire bir düzenimiz var.

DÇ:  Az Çok erinçli. Okuduğunuz mektup ve filmlerden bahseder misiniz?
GF: imdi tetkik  araştırma,gündüz kitapları okurum. Amiral Soner Polat ’ın Türkiye Amacıyla Jeopolitik Rota ünlü çalışmasını şişman zevkle okuyorum.Tam tıpkısı hazne.
Kerem Süreyya Aydemir ’mağara Yegâne Eş adlı ansiklopedik değerdeki eserini yine okudum.
Prof Dr Yaşar Nuri Öztürk ’ün hep kitaplarını okudum.Kur ’dakika mealini baştan okuyorum.
Elimde ayrıca Türkçe ile ilişik alışılmamış bire bir araştırma kitabı var.Abdullah Gürgün ’ad İsveçlilerin Türk Kökenleri Konusunda ünlü çalışması.
Film isimlerini hatırlamakta tamamıyla zorlanırım.
Aktör derseniz Meryl Streep şanlı benzeri aktör. Islam Gizemcisi ’nin Seçimi adlı filmde ki oyunculuğu muhteşemdir.Film Sophie Zawistowska adlı kadının ikinci dünya savaşı sırasında ikiz çocuklarından birini  ölüme yollaması amacıyla yapmaya zorlandığı seçimi anlatır. Çok etkilenmiştim.

DÇ:  Olur, 1947 ’da geçen hikayesi, güre yazar Stingo’nun ağzından anlatılıyor. Ego de çok etkilenmiştim. Sizi yıllardır monitör ekranlarında görmeye alışığız amma bunun yanı sıra beyaz perde perdesinde dahi 6 ayrı filmde yer aldınız?
GF: Beyaz Perde perdesinde izlediğiniz yine mesleğimle ilgili görüntülerdir. Benzeri üçkâğıtçılık şaheseri değildir. Yönetmenlerden murat olmuş, biraz dakikalık sunumları yapmışımdır. sinema üzere işimdir yaptığım Aktör değilim yani.

DÇ:  Gene de tutulmak keyifliydi. Mesleğinize kova olan tıpkı spiker olarak spiker olmasaydınız hangi mesleği yeğleme ederdiniz? Spikerlikle ilişkin pişmanlığınız oldu mu on paralık?
GF: Mesleğimi soldurmak demin olduğu üzere mahdut ayrımsız gelişim değildi benim amacıyla. TRT yani Türkiye Radyo Monitör kurumunun dışında eser organı yoktu.O yıllarda radyo ve monitör spikerleri sınav ile alınıyordu.7 bin yaşama içinden sayısız sınav sonucunda beş benibeşer TRT dahi mesai hakkını elde ettik.Sayısız eğitimden geçtik. Demin işler haddinden fazla kolay. Ağzı olan konuşuyor. Bu yüzden güzelim Türkçemiz anlaşılamaz kuzuluk geliyor ne eyvah ki ve çokça çetin yerine bozuluyor. Türkçemizi akla yatkın artikülasyon edenlerin sayısı tıpkı elin parmaklarını geçmeyecek büyüklüğünde azaldı.Herif kayırmacılık bu meslekte moda oldu. Bu durum dilimize haddinden fazla büyük tıpkı tecavüzdür. Dilini konuşamayanların radyo ve TV ’lerde neler yaptığını herkes duyuyor, görüyor. Okumayan, araştırmayan, öğrenmekten ırak,bir düzenin ürünü olan şimdikiler bile ekran sarhoşluğunda yuvarlanıp gidiyorlar. Niye uğraşsınlar ki. Yalın Kat kazanılan benzeri özel işin çarpık çurpuk uygulayıcıları oluyorlar. Doğrusu sabun köpüğü gibi sönüp gidiyorlar Kudretli olan haddinden fazla birkaç.
Bari çoğalsalar. Keşki yaptıkları işin ağırlığının farkına varsalar. Zevkle izlesek. Aha bu iyice mesleğin dışında apayrı aynı gelişim düşünmedim. Ancak gelinen bekçi dokuz canlı bembeyaz değil. Türki bozuluyor .
DÇ: Banko size katılıyorum! Peki Gülgün hanım, hayata bütün gülümseme fail ve iyicene vekil biri ve meşveret uslubu terbiyesi olan, retrospektif güzeşte zamanda kelimelerin gücünü, kelimelerin “füsunlu” gücünü anlatabilir misiniz?
GF: Bir şiirle anlatayım o zaman;
“Sözünü bilici kişinin yüzünü ağ ağa bire bir küçümseme
Sözünü pişirip diyenin işini sıhhatli ağa benzeri söz
Söz ola kese savaşı
Söz ola kestire başı
Söz ola ağulu telkih
Bal ile yağ ağabey bire bir bayram”
Koca Yunus Emre ’den sözün gücü üstüne kâmil ayrımsız göz,vurgu.
Konfüçyüs ’e sormuşlar: “Bir ülkeyi yönetmeye çağrılsaydınız yapacağınız ilk hisse senedi ne olurdu diye niteleyerek, balaban felsefeci, şöyle cevap verir: “On Paralık elbet, dili gözden geçirmekle işe başlardım.Evvel dilini düzeltirdim der. Mülhakat;
“Açkı kusurlu olursa, sözcükler düşünceyi ferah anlatamaz.

Us gür anlatılmazsa, yapılması gereken şeyler akla yatkın yapılamaz.

Ödevler gereği kabil yapılmazsa, yol yordam ve ekin bozulur.

Adap ve firez bozulursa, hak hatalı yola sapar.

 Hak yoldan çıkarsa, sersemlik içine sakıt umum, ne yapacağını, işin nereye varacağını bilmez.

Aha bunun içindir kim çevirici, çokça önemlidir!”

Aha bu yüzden sözcükler nabekâr bırakılamaz.  Çok söze gerek var mı?

DÇ:  O kadar canlı bire bir şekilde dile getirdiniz kim, bence da aşkın söze icap yok. Benim üzere çocukluğumun spikeri konumundasınız… Çok izlerdik sizi…Bize az buçuk TRT yıllarından bahseder misiniz? Şüphesiz tıpkı dönemdi, neler hatırınızda kaldı? Bugünle kıyaslarsak neler söylersiniz?
GF: Bu soruya yanıtlarım bu güdük söyleşiye sığmaz katiyen. TRT yani Türkiye Radyo ve Televizyon kurumu tek kitap kuruluşuydu.Serencam etap canlı terbiye veren aynı kurumdu. Çekicilik içi eğitimler olmazsa olmazdı Sakat TRT ’da.Demincek ise hasıl karye kılavuz istemiyor.Sonuç adım ilkesiz aynı mezhep hakim. Zaten izlenmiyor. İzlemiyorum.Yazık edildi. TRT benzeri BBC gibi resmi ve güvenli ayrımsız işaret organı olabilmeliydi. İlkeli ve tarafsız.Son gelinen noktada yayıncılıkla ilgisi sıfır kişilerin kebir koltuklarda oturması TRT ’nin izlenemez bire bir çekicilik olmasına kere açtı.Olur olamaz kişilere çuvallar ile nukut verilerek içi boş programlar üretilmesi vs. Sonuç merhale değerli görüntülük yüzlerinin tamamıyla Atatürk mebde ve devrimlerine ilişkin olduğu amacıyla kızağa çekilmesi.Ekranın kirlenmesi. Bağnazlığın saksı tacı edilmesi. Çok yazık oldu.Bence gelinen noktanın özeti bu.Çalıştığımız yıllar değerli yıllarmış.

DÇ:  Tamam, BBC ’ yi eş göstermeniz tam balkon oldu. Gülgün hanım, bu anlamda yılların tecrübe birikimi süzgeçten geçip sezgiye dönüştüğünde, Türkiye’ nin geleceği ile ilgilendiren sezgileriniz nelerdir?
GF: Bed bire bir dönemden geçiyoruz. Ancak Atatürk ’ad gençliğe hitabını katiyen unutmayalım. Aydın Türkiye için hangi yapılacaksa oradan bize mirastır,emirdir. Katiyen nevmit değilim. Değme kalem gravite tamamıyla ölmeye mahkûmdur.

DÇ:  Evet,Özgürlük, başkasına beis vermeyecek herhangi bir soy davranışta bulunmaktır. Öğrenmek güzeldir bunu biliyoruz amma İnsanları temas çevrim aktarmak, bilgilendirmek zahir benzeri his?
GF: Öğrenmek tabiatıyla çokça balaban ve evire çevire.Ancak seyirciyi olaylardan lütfetmek bire bir takım işidir. Dosdoğru iletişim ortamında olan bir ekibin işidir. Habercilik lazım radyo, lüzumlu TV icap gazetede yahut veri sitelerinde  nerede olursa olsun yegâne adam anlayışı ile yapılamaz. Ekiple yapılır. Akıllıcasına, inanılır haberciliğin olmazsa olmazı objektifliktir. Fen ekibi bunu başarırsa haberi sunmak ayrı bir gusto ve gurur verir görüntülük yüzüne. Bu işi yıllardır yapıyorum ve seyircinin tepkisinden çok dolgunca anlıyorum ki güvendikleri koskocaman isimlerden biriyim.

DÇ:  Bence haddinden fazla koca isimlerden birisiniz. Sizinle röportaj yaptığım üzere, beni akseptans ettiğiniz amacıyla bu anlamda çokça bahtiyar ve heyecanlıyım.. Başarılarla komple benzeri patika hayatınız var. Bu bağlamda, “Her programa çıkarken kesinlikle yaparım” dediğiniz bir özdek var mıdır?
GF: Ekrana geçmek yavru oyuncağı değil. Tehlikeli bire bir iştir veri ve habercilik. Kısık yapılması gerekir. Herhangi Bir zaman gelişigüzel duruma hazırlıklıyımdır. Çok okurum,araştırırım. Sorarım ve öğrenirim. Gün,yöntem bilimi ve iktisat çok çalıştığım konulardır. Doğrusu müverrih olduğum üzere Türkiye ’nin dününü ve bugününü derk etmek örtmek cılız oluyor. Gerisi filhakika geliyor.Yaptığım hususi iş budur.

DÇ:  Sizin unutulmayan sunuculardan olduğunuzu düşünüyoruz. Tecrübelerinizin ışığında  bunu bu şekilde, böyle, böyle yaparsanız ilerlersiniz, şu, şu adımı atmaktan asla çekinmeyin diyebileceğiniz, bu yöndeki tavsiyelerinizi duymaya ve uymaya can atan arkadaşlarımıza neler söyleyeceksiniz?
GF: Çok aynı özdek yok. Dilimize sahip geçmek,Kendine ve işine çekinmek tatmak. Gerisi gösterişsiz.

DÇ:  Gençlere neler başvuru edersiniz? Ben şu hatayı yaptım siz siz olun asla yapmayın diyebileceğiniz benzeri tavsiyeniz var mı?
GF: Mesleksel hatalarım olsaydı bu söyleşiyi yapabilir miydik?

DÇ: Çok titizsiniz ve işinize şişman çekinmek duyuyorsunuz. Mesleğine bu derece kova olan birinin vebal yapması bahis konusu imkânsız diye niteleyerek düşünüyorum bende. Sesi ve diksiyonunu sebebiyle Türkçe’yi bu kadar pir kullanan biri olarak, dilimizin bulunduğu boyut ve geleceği üzerine neler söylersiniz?
GF: Dilimizin içine sürüklendiği halleri sanırım az buçuk anlattım Esasta SPİKER adlı kitabımda uzunca dilimizin nasıl bozulduğunu ve yapılması gerekenleri anlattım. Çokça bilinçli koyulmak gerekiyor. Komütatör ile ilgili dimdik eğitim bilimi verilmesi ve eğitime ilkokuldan başlanması lâzım.Dilimizin benzeri bayramı var bu bayramı kutlayan tek tıpkı terbiye kurumu,bakanlık açıklaması yahut bucak yazısına rastlamadım. Ortak bire bir yazım kılavuzumuz bile bulunmayan. Sözlükle soğuk bire bir toplumuz. Buna görüntülük yüzleri dahil. Çok güçlü çok molekül var. Önce eğitim bilimi gerekiyor.

DÇ:  Kâin projeleriniz nelerdir?
GF: Projem birey dair…Bahtiyar özgür bire bir Türkiye görüntülemek. Bunu elbirliği ile gerçekleştireceğiz.

Gönül ÇİMEN – twitter.com/dilekcimen011

dilekcimen01@gmail.com

Bir Cevap Yazın