Perihan Cidal:

Milliyet’ten Melis Güvenç’in röportajı…

‘Perihan ’la Zinde Ramazanlar ’ şüphesiz benzeri program?
Esenlik üstüne çok hassasım. Bu yüzden esenlikle ait programlar benim amacıyla haddinden fazla hususi ve kocaman. Zira insanın kendi sağlığını bulamadığı devir kimseye faydası gayrimümkün, hiçbir madde yapamaz.  Programda insanların falsolu şeyler yapmamasını hatırlamak için makul bilgileri veriyoruz. Doğrusu amacı, izleyenleri  akıllıca şekilde bilinçlendirmek.

Ramazan bittikten bilahare tatile gideceğim ama eylül ayından sonradan tıpkı huysuzluk olmazsa Kanaltürk ailesiyle yolumuza devam edeceğiz.

Oruçla aranız nasıl?
Gençliğimden beri orucumu tek bırakmadım, bilcümle tuttum amma maatteessüf 10 seneden beri şeker hastalığım ve tiroid sorunum olduğu amacıyla tutamıyorum. Ramazan çabucak oruç tutulan bir kamer değil. Nefsi incelik etmenin, istinkâf etmek ve sevginin, paylaşımların arttığı tıpkısı gün olduğundan benim üzere çok özel. Bari bütün Ramazan ayındaymışız kabilinden davransak…

Geçen sezon başladığınız ayrımsız programınızı iki haftada bıraktınız, hastalık?
Star TV ’de yaptığım izlence evlenen çiftlere yardım için başlamıştı. Ama benzeri hafta sonradan bizden izdivaç programı yapmamızı istediler. Bu bana çok kusurlu geldi zira bu işi senelerdir özne Esra Erol gibi aynı ermiş varken, keskin tıpkısı taklidinin olması karşıt geldi.

Kendimi hakeza tıpkısı programda göremediğim amacıyla iki hafta sonraları ayrıldım. Elhak izlence dahi yürümedi, aynı iş taklitle olamaz. Mülk amacıyla bile olsa rahatsız hissettiğim bir yerde zorla bitmeme edemezdim.

‘Bedel ’den sonradan dizilere çıktı ciddiyet vermeyi düşünüyor musunuz?
Düşünüyorum. Görüştüğüm gâh projeler var. Ama inandığım, kendimi rahat hissettiğim ayrımsız iş olması geçişsiz. Oyuncuyum, iyisiyle, kötüsüyle rastgele rolü oynarım ama proje makul olduğu sürece…

Oscar almak isterdim ’

Hayatınızda elde edemediğiniz şeyler oldu mu?
Şükürler olsun, Tanrı ’tan ne istediysem seçme şeyi elde ettim. Çokça çok ikbal ettiğim husus olmadı. Amma Oscar alıp Türkiye ’yi görünmek isterdim.

Gençliğimden beri en iri hayalim buydu. Ihtimal bire bir devir gerçeğe dönüşebilir. Sahne edilen şeylerin kesinkes gerçekleştiğine inananlardanım.

Mesleğiniz yüzünden tıpkı şeyleri kaçırdığınızı düşünüyor  musunuz?
Işlemek zorunda olduğum için çocuklarıma devir ayıramadım. Kızımı annem büyüttü. Oğlum setlerde büyüdü. Çünkü annem o doğduğunda yaşlanmıştı, ikinci ayrımsız çocuğa bakması zordu. Ama demincek bu eksikliğimi torunlarımda gideriyorum.

‘Faydalı demesini öğrendim ’

Yaşadıklarınızdan çıkardığınız sunma iri ders hangi oldu?
Sunu şişman öğüt, insanları tanımak oldu. Her insanı dostum sanıyorsunuz amma değil. Arkadaşlık eksantrik, dostluk ayrıksı husus. Yaşadığım zorluklarda çok dostum var  sanırken 10 parmağımı geçmeyecek kadar bir iki olduklarını gördüm.

Bu dersten sonradan kendinize sınırlar koydunuz mu?
Tabii kim koydum. Bana olumsuz erke veren insanları yanımda tutmam. Bire Bir dahi maltalık bana “Faydalı” demesini öğretti. Vaktiyle karşıdaki kırılır, üzülür diye niteleyerek benzeri madde diyemezken demincek kırılacak üstelik olsa makul bildiğim rastgele şeyi söylüyorum.

Favori oyuncusu Cavadzade

‘Amor Baştan ’ dizisini çok seviyorum. Farklı (Özpirinçci) ve Buğra (Gülsoy) haddinden fazla pir benzeri ahenk yakalamış, beğenerek izliyorum. Çokça çok şakak oyuncum var. Bu işe ikbal vermiş Iftihar Tatlıtuğ, Soylu Memili, Deniz Çakır, Semavi Batur, Kenan İmirzalıoğlu ve Nesrin Cavadzade ’yi beğenerek izliyorum. Hele Nesrin mehabetli tıpkı oyuncu. Onu her projesinde ayrı bir tipte görüyorum. Bir köşede bilinmeyen artmış biri. Nesrin ’i az buçuk daha öne çıkarmak ve oyunculuğunu  açıklamak gerekiyor.

‘On Paralık beğenilen yaptırmadım ’

Beğenilen yaptırdığımı sanıyorlar. Ama tek yaptırmadım. Beğenilen yaptırmaya korkuyorum çünkü vitiligo hastasıyım. Bu dert bedii için çokça sakil. Beğenilen yapılan bölgede vitiligo hayat riski çok erdemli. Yüzümle servet kazanıyorum, bu yüzden bedii yaptırmam. Er yatan, sigara dışında keskin bir alışkanlığı sıfır biriyim. Güzellik üzere vakit kaybetmeden nemlendirici kullanıyorum. Bereketli tutum yapıp, beslenmeme özen ediyorum.

‘Seri süreleri  kısalmalı ’

Dizilerin süreleri haddinden fazla tafsilatlı. Normal şartlarda 3 – 4 haftada 120 dakikalık bire bir sinema filmi çekilirken, biz seçkin dizi film çekiminde beyaz perde filmi çekmiş oluyoruz. Değişmesi müstelzim tıpkı bütün ve kısalması müstelzim ayrımsız süre var. 48 saat uyumadan müteharrik grup ekibi var. Ekipler iki takım halinde çalışmalı kim, ortaya elan acar ve bol ayrımsız hareket çıksın.  

Bir Cevap Yazın