Perihan Mağden Ayşe Arman’ı mahkemede boğunuk etti

Ayşe Arman ile Perihan Mağden arasındaki yılardır bitmeme fail  yağılık Mağden ’in Cezrî gazetesinde köşe yazarlığı yaptığı dönemde başlamakta.

Mağden nahiye yazmayı bıraktıktan bilahare birlikte Ayşe Arman bu kavgayı sürdürmekte kararlı davrandı. Hakikaten Mağden ’in “Yüksek ile Ramazan” kitabından köşesinde övgüyle bayram ettikten bilahare Mağden için “kişiliği ilkokul servet etmez” demekten de hoşgörüsüz kalmadı.

ARMAN ’DAN İNTİKAMINI ALDI
Perihan Mağden 2 sene sonradan bile olsa, Arman ’ın köşesinde yalanlama yayınlatmayı başardı. bahis konusu yalanlama metninin yayınlatılamsı tıpkısı hız olunca Ayşe Arman yazıyı mecburen köşesinde yayınlamak zorunda kaldı.İşte Ayşe Arman ’ın o yalanlama yazısı ile ilgili yazdıkalrı ve Mağden ’mağara Arman ’ın yazdıklarına nadim edecek tekzip metni.

AZMEDEN DERVIŞ MEĞER PERİHAN MAĞDEN ’MİŞ :–)

PERİHANCIM. Seni alkışlıyorum.
Azmine hayranım.
Yemeden içmeden, benzeri sene süresince uğraşıp, benzeri yazının içindeki tıpkısı tek cümlenin peşine düşüp tekzip ettirmeye işlemek ve bunu başarmak, seçme babayiğidin harcı değil.
Seni âdeta tebrik kartı ediyorum.
Madalyanı takıyorum.
Amma az buçuk de şaşırdığımı itiraf ediyorum.
Bu aralar yersiz zamanın haddinden fazla anlaşılan.
Iş tehlikeli yokluk mı yoksa? Şurada kaç kişiyiz, seni bilen biliyor filhakika…
Kendini tertemiz tıpkı pisik üzere göstermene icap yok, benden yakınan olduğun fiillerin, küçümsemenin, aşağılamanın, dun görmenin ilmini işleyen sensin.
Ben bu konuda Cenabıhak amacıyla, senin eline su de dökemem.
Amma boş ver…
Mademki bu büyüklüğünde istedin bu yalanlama yayınlansın diye.
Buyur köşem senin olsun, namın yürüsün.
Akıbet namına diyeceğim şudur: Mahallenin ateş kalplisi olmaktansa, şopar ve arsız kızı olmayı yeğleme ederim!

TAMAM AYŞE ARMAN BIRÇOK MÜLK EDİYOR
İstanbul 2. Esas Ceza Mahkemesi ’nin 2011/32 nüsha ile yayınlanmasına karar verdiği tekzip metni: Gazetenizin 03 Mart 2010 Perşembe tarihli nüshasında, Ayşe Arman yoluyla kaleme alınan “Ulu ile Ramazan” başlıklı, müvekkilimiz Perihan Mağden ’mağara nefis haklarını ağır sıklet bir biçimde ihlal eden, okuyucuyu pahal etkilemeyiamaçlayan, kişisel husumetini ortaya koyan ve taşlama içeren bed bir yazı yayınlanmıştır.

Ayşe Arman, mezkûr yazısında müvekkilin son romanı olan “Yüksek ile Ramazan” ünlü eserine anlaşılan medlul ve önemini çok kavramadan,mahsus bu konuda oflaz insanların yazdıkları ve söylediklerinden etkilenerek övgüler dizmiştir. Ancak yazısını “Ama elbette bu Perihan Mağden ’mağara âdem yerine beş servet etmez biri olduğu gerçeğini hangi eyvah kim değiştirmiyor”şeklinde tıpkı ifadeyle bitirmiştir. Yazısını bu noktaya taşırken dahi temel olup olmadığı keleş yeniden kötü ve bayağı ayrımsız öykülemeden yola çıkarak Perihan Mağden ’e yapacağı hakarete destek hazırlamıştır.

Ayşe Arman, bu türlü tutumları ilk defa ortaya koymuyor. Mahallenin şımarık ve ekti kızı edasıyla girişmek Ayşe Arman ’ın öz tercihi olabilir ve kimsenin dahi karışacağı tıpkısı hareket değildir. Ancak bu özelliklere eş olmayı gazetecilik üzere lüzumlu sanmak ve bu özelliklerin başkalarına hakaret etme hakkını kendine bahşettiğini kabul etmek eğer kabaklık değilse erdemden mahrumiyet demektir.

Gazetecilikte fazilet herhangi bir koşulda şahsiyetli, akıllıcasına ve itinalı yazabilmektir.Ülkemizde bu erdemlere ehil kızıl yazarlardan biri olan Perihan Mağden ’e aracısız taşlama etmenin bırakın gazetecilik erdemleriyle bağdaşmasını, enbasit nezaket kurallarıyla uyuşmadığı açıktır. Ayşe Arman bu yazısıyla hususiyet ve etik kurallarına yabancı olduğunu göstermenin ötesine geçerek edep ve ayrıntı kurallarıyla de tanışmadığını kanıtlamıştır. Ayşe Arman, okuyucuyu ve gazeteyi kullanarak kişisel duygularını gazaplı, kötü ve kötü bire bir dille ve bodoslama ortaya koyarken ne patika ilkelerini ne gazetecilik onurunu ne birlikte kaliteyi düşünüyor.

Şahsi doygunluk seçmek yahut kendine akıllıca birilerini hoşnut etmek yerine kül değerleri ve hukuk kurallarını hiçe sayıyor.Ama Ayşe Arman şurası bilmelidir kim, hususiyet elden kendisinden uzak sandığı yasalar eylemek değildir. Hususiyet bire bir zamanda günlük hayat içre bile kişilerin bire bir çizgi normudur. Hukukun önceliklerinden birisi başkalarının kişilik haklarına ürkmek gösterilmesidir. Bu hukuka çekinmek demektir. Ünsiyet, namına korku duymayana bu saygının hangi olduğunu tedris gücüne sahiptir. Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.

Perihan MAĞDEN

Vekilleri
Av. Mehmet UÇUM
Av. Hatice UÇUM

Bir Cevap Yazın