Perran Kutman:

Sabah’tan Oğuzhan Toracı’nın röportajı…

İsveçli temsil sanatçıları yıllar evvel oynadığınız ‘Perihan Abla’ dizisinin şarkısını seslendirerek size sürpriz yapmış. Hangi hissettiniz?
Açılış töreninde Gül Sunal ile birlikteydik. İsveçli tiyatro sanatçıları sahnede zat dillerinde fars yaptıkları üzere, ne dediklerini anlamıyorduk ama iyicene geçiyordu. Sonraları fücceten sahnedeki sanatçılar bire bir şeyler mırıldanmaya başladı. Tıpkı baktım kim ‘Perihan Abla’ şarkısını söylüyorlar. Onlar; İsveçli iki aktör ve Londra’birlikte oyun yapıyorlar. Bu şarkıyı söyleyebilmek için 15 gün sakır sakır çalışmışlar; gözyaşlarımı tutamadım.

PERRAN KUTMAN GÖZYAŞLARINI TUTAMADI (VIDEOTEYP)

PARA KONUŞAMAM, UTANIRIM

Sever miydiniz nitekim o şarkıyı?

Elbet sevmem! Özkan Toygar ile eşim Koral Sarıtaş alay malay bestelemişlerdi. Merhum Alpay İzer, Bursalı’dır ve aynı seferinde Bursa’dan geldiğinde “Perran, Bursa Kent Bandosu sizin ‘Perihan Abla’ dizisinin müziğini çalıyordu. Kulaklarıma inanamadım” dedi. Stadyumda dahi söylüyorlarmış. Yıllar sonradan İsveç’te de eş şeyle karşılaşınca haddinden fazla mutlu oldum.

Eski projelerinizle hatırlanmak ne hissettiriyor size? Münasebet bakir projeler namevcut?

Bakir proje bulamıyoruz muhtemelen ya üstelik bizim seslenme ettiğimiz eşhas değişti.

Kendi jenerasyonumla konuştuğumda birlikte dizge sizi tekrar ekranda başlamak istiyor…

Canan yavrum, ben bile sizlerle kavuşmak istiyorum. Neyi, nerede falsolu yapıyoruz bilemiyorum. Kanallar mı yanlış yapıyor, projeler mi makul değil… Örneğin son zamanlarda herkesin ‘Televizyonda seyredecek ayrımsız molekül bulamıyorum’ dediğini duyuyorum. Amma o kadar çok dizi film varken, seyredecek ayrımsız şeylerin olmaması ızdırap bence.

Sizin izlediğiniz diziler var mı?

Hiç izlemiyorum. Izleme edebileceğim nitelikte it canlı tıpkı şey namevcut. O zaman niye sıra harcayayım! Evet sinemaya gidiyorum evet dahi kitabımı, dergilerimi okuyorum. Bunlarla mutlu oluyorum.

Projelerde sizi cezbeden ne peki?

Hikaye çok önemlidir ve takım benim amacıyla iri şanstır.

Sanatçıların pazarlama stratejileri ve onları sahne eden bazen insanlar var. Siz, Türkiye dışındayken entrika edilmiyor cins misiniz?

Sanmam. Ego kendimi mebzul anlatabilen biriyim ama tıpkısı biricik mal konusunu konuşamam, çokça utanırım. Benim yerime bu işleri yönetim edebilecek kişiler mukavele yapıyor; menajerle bile, diziyle da sözleşmesiz çalışırım. Benim sözüm sözdür, ölmediğim sürece verdiğim sözü tutarım. Tabii ki şartlarım vardır, o şartları üstelik söylerim.

‘Şartlarım var’ derken, rakamsal durumları mı kastediyorsunuz?

Bulunmayan canım; zaten kendimi çok mebzul bildiğim amacıyla, rakamsal anlamda birlikte talebimin ne olacağını haddinden fazla dolgunca biliyorum. Onu birlikte seçkin antlaşma almışımdır. Asıl oylumlu olan, cazibe şartları ve sürelerdir. Söz Gelimi muamele günleri asla çalışmam. Benim oynadığım diziler bütün dört-ilkokul sene sürdü ama serencam zamanlarda bu başarıyı yakalayamadık.

Sanki sektöre de az buçuk uzaksınız. Ilk Amerika, sonradan Yunanistan, en üst da İsveç’teydiniz… Bu gezmeleri neye borçluyuz?

Geziyorum, eşim Koral Sarıtaş ile bu konuda iyi anlaşıyoruz. Sahn arkadaşlığımız ayrı, bire bir da seyahat arkadaşlığımız vardır, o de ayrı güzeldir. Gittiğimiz yerlerde üstelik mutlu oluyoruz. Yaşlar ilerliyor; demin gidebiliyorken gitmek geçişsiz.

Sizi kızdırır mıyım bilmiyorum ama sorgusuz sualsiz geçemeyeceğim… Bedii yaptırdıktan bilahare, bu durumun oyunbazlık performansınızı etkilediği konuşuldu…
Ego beğenilen yaptırmadım, ameliyat bile yok; çabucak botoks var. Fikir, 50 yıllık benzeri kariyer ve onun öncesinde çocukluk dönemim var. Bunu düşündüğünde yaşım ortaya çıkıyor ve bu yaşı biraz kalın kafalı almak istiyorum kim, elan oynayabileceğim adamakıllı roller olsun. Bittabi kim botoks yaptırıyorum amma kendimi kaybedecek kadar değil, minik noktalara yapılan uygulamalarla henüz tendürüst tıpkısı zevahir sağlamaya çalışıyorum. Ego hiçbir ant, hiçbir şeyin aşırısına kaçmam.

Sizce güldürü oyuncularının botoks yaptırması makul ayrımsız akıntı mi?

Akilane çünkü komedi oyuncusu; elden yüzüyle, mimikleriyle oynayan değildir kim… Hoppadak yüz başmuallim? Durum komedisi var, hezel komedisi var… Oyunculuğun hoppadak yüzden ibaret olduğunu unutsun tümce. Ayrıca banko yaptırması lazım kim, elan önündeki seneleri kazanabilsin. Niye ego matrak anneanne oynayayım, henüz elan matrak temel oynayabilirim.

ÇOCUK ÇOCUK EDİNMEYİ DÜŞÜNMEDİM

Sizi varlıklı sanmakta hakikat değiller mi? Beykoz Konakları’nda oturuyorsunuz, Miami’dahi eviniz var, dünyayı geziyorsunuz…

Adamakıllı tıpkısı hayat ama 50 yıl, günde 18 saat çalışarak hakeza bir maltalık sağlandı.

Sizi ne üzer?

Sağlıktan bambaşka tıpkı şeye üzülmem. Gözünün içine bakarak ‘Seni seviyorum’ eylemek benim için o büyüklüğünde cesim kim… Ben bile karşımda temiz gören gözler iletilmek istiyorum. Esasta o büyüklüğünde kısa yaşıyoruz kim; hiçbir şeye değmiyor. Okullardan hava 20 yaşına büyüklüğünde elhak ne olduğun mahsus değil; 20 ile 60 beyninde 40 sene var. 40 tane kış var, 40 kesim yaz var, 40 pasaj baharat var, 40 modül güz var. 60 yaşından sonraları inişin başladı elhak; afiyet sorunların, çocuklarının sorunları… Kırmaya, üzmeye, itmeye 40 yıl için ayar mi?

Yavru özleminizi on paralık saklamadınız. Mail zamanlarda meslektaşınız Sumru Yavrucağız yavru edindi. Siz tek böyle benzeri karar almayı düşünmediniz mi?
Öyle mi, hangi pir yapmış amma ego tek düşünmedim. Haddinden Fazla mesuliyetli ayrımsız iş, zaten tek aklıma gelmedi. Benim kardeşimle 16 yaş var aramda ve kardeşim, çocuğum kabilinden büyüdü. Demin onun çocukları var; onlar birlikte torunum kabilinden oldu.

KREMİMİN FORMÜLÜNÜ VERMEM

Kendinizle sevecen mısınız?

Hem bile çokça! O kadar sunturlu yaşadım ki herhangi bir şeyi; hiçbir öz umurumda değil. Umurumda değil derken, bittabi kendime bakarım. Kremlerimi kendim yaparım, kimseye formüllerini söylemem. Hoşuna gidene yapıp veririm.

Siz nereden öğrendiniz?

Çokça buğulanmış bire bir hanımefendiden öğrendim, hiç yaşını göstermiyordu. Bana tarifleri kendisi verdi, yıllar ortamında ben birlikte formülleri geliştirdim. Yani iyice krem yaparım. Benzeri bölüm sıra düşman yaptım amma şık tıpkısı şişeye koydum. Plajda güneşleniyorum, arkamdaki iki kadın konuşuyor. Biri “O düşman almaya servetimiz yetmez” diyor. Süresince zeytinyağı, kakao yağı ve buğday hasım olan tıpkı husus oysa!

KOL KALDIRILINCA SAÇIM TIPKISI GECEDE DÖKÜLDÜ

Sonuç projelerde sanırım az buçuk üzmüşler sizi…

Biraz üzdüler. ‘Ah Neriman’ diye benzeri diziye başladık, herkesin sevdiği benzeri gelişim oldu. Beşinci bölümün senaryosunu çalışıp ezberledim amma mevrut haberle çekimlerin iptal edildiğini öğrendim. Alelade çokça üzüldüm, emniyetsiz saçlarım döküldü. Hani derler evet; ‘Tıpkı gecede saçı beyazladı ya da saçı döküldü’ diye niteleyerek… O durumu haddinden fazla bol anladım, zira kendim yaşadım. Sonraları doktora gittim, ruhsal gerilim dediler.

Kendinizi o kadar de üzmemelisiniz…

Üzüldüm zira haddi olmayan eşhas yüzünden kaldırıldı. Bu yıl 50’nci yılım ve bugüne büyüklüğünde kimsenin, izleyicinin önünde bile başımı öne eğmedim. Hususi hayatım beni ilgilendirir amma Perran Kutman kendisine mesleğim adına hatalı yapmadım. Vebal yapmazsam kimse bulunduğum yerden indiremez. Değme ant tetik oldum. Verdiğim mesajların altını tartı kalemlerle çizmedim, insani derdimi bilcümle anlatmaya hız ettim.

ÇOCUK PROGRAMI FAYRAP ETMEK İSTİYORUM

“Çokça iyicene tıpkı çocuk programı açmak istiyorum. O büyüyecek ve büyürken beni unutmayacak. Çocuklarla kavuşmak geçişsiz… Bala; temizliği algılayan akilane varlıktır zira henüz bozulmadı. Ego dahi bozulmadım. O yüzden iki bozulmamışın buluşmasını istiyorum. Hesapsızca mülhit buluşalım.”

Bir Cevap Yazın