PERUKLA ‘ŞAMPUAN REKLAMI’!..

Komili ’nin zeytinyağı bazlı sabunları istekle kullandığım ürünlerdir. Hele likit el sabununun kokusu şahanedir. Televizyonda demin bu ürünün şampuanının reklamını görünce ekrana kilitlendim. Pelin Otu Karahan ’ın beline büyüklüğünde etraflı saçlarını güneşte sallaya sallaya Akdeniz kadınının saçlarının sağlığından bahsetmesi gözlerimi kamaştırdı. Saçımın tokasını açıp “Akdenizli (Mersinli) benzeri karı” adına saçlarımı salladım. Umum olarak Pelin ’mağara saçları gibi parlamamasını eksantrik şampuan kullanmama bağladım. “Akdeniz kadınlarının gösteriş sırrını siz birlikte keşfedin” sloganıyla çıkan reklam ikide birde “saçların tabii ışıltısı” fikrine yoğunlaşıyordu. Bu esnada Pelin Karahan, beline andıran saçlarını dönem ışığında göz kamaştıran aynı balkır ve ahenkle sallıyordu. Amma aynı zaman arasında bir sorun var. Kavak Yelleri sezonu biterken Pelin Otu Karahan ’ın saçları omuzlarında değil miydi? Sezonun ortalarında Efe iele eş- kayırıcı taklidi yaptıkları bölümde gelişmemiş kestirmemiş miydi saçlarını. Bodur tıpkı arşiv taramasının peşi sıra Pelin ’in dizide bitiş bölümündeki bu fotoğrafına ulaştım. Bu saçlar, reklamdaki rölyef işlemine bağımlı tutulsa kızcağızın omuzlarına ağırlık ayar.

Anlaşılan kim “Akdenizli kadınların bin almanak saç güzelliği sırrı” reklamı geçici yani asparagas yani çakma yani düzme saçlarla çekilmişti! Çıt çıt, pıt pıt, asıl çıktı ne saç sürdürme tekniği varsa kullanılmıştı. Süratle aklıma 2007 ’de L ’oreal ’mağara İngiltere ’dahi yayınlanan ve Penelope Cruz ’un muvakkat kirpiklerle fotoğraflandığı ortaya çıkan maskaralık reklamı geldi. Orada Reklam Standartları Otoritesi isimli bünye, sürüldüğünde kirpikleri yüzdelik altmış oranında uzattığını belirttiği ürünündeki fotoğraflarda kirpiklerin arızi olduğunu almak zorunda kalmıştı. Saçlarını yıkayınca Acı Pelin Karahan kabil saçlara erbap olacağımızı bilinç altımıza sokan reklam bana çok adaletli gelmedi. Bakalım ülkemizde eğreti saçla şampuan reklamı zahir bir kıymet bulacak?

Rahşan Gülşan /Ceride Habertürk

Karahan ’ın takma saç ile uzatılan şampuan reklamından fotoğraflarını haberin gayrı fotoğraflarına tıklayarak görebilirsiniz…

Bir Cevap Yazın