Pierre Michel Pastellas:

Vatan Gazetesi’nden Çağcıl Ulus’un haberine göre babasından annesine sonra da kendisine kaldığını söylediği Mecidiyeköy merkezdeki 2 bin 664 m2 yüzölçümlü yer KUL ’li adlı mimar Pierre Michel Pastellas ’ı harekete geçirdi.

Şişli Itimat Müdürlüğü ’çıplak bile kapsayan içre tripleks kagir depo, un fabrikası, işlik ve 28 m2 ’lik cümbüş trafo binasının bile bulunduğu yüzölçümlü arazinin 1971 ’de Karayolları Umumi Müdürlüğü vasıtasıyla istimlak edildiğini tamlayan mimar Pastellas, Karayolları aleyhinde dava açtı.

‘Kıymet tespiti yapılsın ’

Sevgili dilekçesinde 1996 yılında ahiret yolculuğu eden annesi Marie Pastellas ’dan küsurat arazinin Geçit geçişi zımnında İstanbul Çevre için karışma edildiğini tamlayan Pastellas, “Üstünde 1952 yılında mamul un fabrikasının bile bulunduğu arazimizin esas sahibi olan babam ölüm edince yer anneme kaldı. Onun vefatıyla bile mirasçısı yerine toprak bana kaldı. 1971 ’bile yapılan kamulaştırmayla arazimize istimlak şerhi düşüldü amma gelişigüzel devletleştirme işlemi yapılmadan fiili adına ahali konuldu. Bu nedenle değer tespiti davası açıp hakkımızın ödenmesini istek ediyoruz” dedi.

Kayıtlar inceleniyor

Duruşma bile Karayolları Genel Müdürlüğüne abece yazarak kayıtların incelenip mahkemenin bilgilendirilmesini istedi. Önümüzdeki günlerde ati yazının sonucuna göre mahkemenin değişmeyen vermesi bekleniyor.

Dow Jones ’un binasını dahi o yaptı

Amerika ’da faal ve New York ile Paris ’te zat mimarlık ofisleri olan Pastellas, özellikle Fransa olmak üzere Avrupa ’nın diğer ülkeleri ve Amerika ’birlikte milyon dolarlık projelerin altına imzasını atıyor.

Pastellas ’ın serencam projeleri beyninde Dow Jones borsasının New York ’taki binasının bağırsak tasarımının topu topu, ASK.com ’un binası ve IAC ’ın New York ’taki karargahının parçalanmamış aut ve iç tasarımı yer alıyor.

Bir Cevap Yazın