Pınar Sabancı’nın lezzetli mutfağı

Bulak Sabancı’nın MAG Dergisi’nde yayınlanan röportajı…

Az Buçuk kendinden, köklerinden, ailenden, eğitiminden bahseder misin bize?

İstanbul doğumlu, Kafkas göçmeni, Çerkez bir ailenin kızıyım. Ailem, Los Angeles, Nurnberg, Dortmund, Bakü, Ankara ve İstanbul atılmak için dünyanın dört bir yanı sıra yaşıyor. Birbirine çokça mecbur, kenetlenmiş bire bir aileyiz. Kuzenlerim kardeşlerim gibidir. Teyzelerim, annem sayılır. Hepimiz, dünyanın değişik uçlarında olsak birlikte, tıpkı whatsapp grubumuz var; sabahleyin, akşam ezanı oradan konuşuruz, daim kılık paylaşırız, dünyanın neresinde olduğumuzu, neler yaptığımızı anlatırız. Sabah rastgele dilden “günaydın” mesajları sağlık. Birbirimizin seçkin şeyinden haberimiz peki. Ailem, hayattaki arz zer varlığım. Annem, babam, rastgele devir çokça etken, eğitime, başarıya ehemmiyet veren insanlar oldular. Benim üzere birlikte yer nazik istekleri okumam, kendimi geliştirmem ve gür benzeri hisse senedi sahibi olmamdı.

Liseyi Robert Koleji ’nde okuduktan sonraları üniversiteyi Boston ’da Babson College ’de bitirdim. Ayrımsız müddet New York ’ta yaşadım. Son durak olarak İstanbul ’a döndüm ve eşim ve oğlum ile özlük çekirdek ailemi burada kurdum. Deminden, eşimin ailesi, Neslihan annem, Dik babam, Aysen, Emirhan de benim ailem oldular. Onlar hayatıma girdiği amacıyla çok şanslıyım.

Çocukluğuna ilgili bir fotoğraf karesi sorsam sana, aklına önceki hangisi geliyor?

Üzerinden asırlar geçse üstelik on paralık unutamadığım, mutlu kareler kazınmış kafama çocukluğumdan… Bodrum ’üstelik akşam yemeğine çıkınca gelişigüzel zamanki gibi uyuyakalmışım, babam beni kucaklamış, uyanmışım ama mahsus etmemişim. Yazlığın ödemek bilmeyen merdivenlerinden üst akla yatkın kucağında taşıdığını hatırlıyorum temsil. O hatırat düşününce, neymiş şu an bile yaşayabiliyorum. Sonrasında, ego küçükken rahatsızlandı, hangi beraber merdiven çıkabildik hangi bile kucağına alabildi bir henüz. Anca benzeri daha yaşayamadığım kareler var çocukluğumdan, hep aklımda…

Hayatında yaşıt aldığın aynı azamet modelin oldu mu? Yaşamını elbette etkilediğini düşünüyorsun?

On Paralık doğaç annem diyebilirim. Bire Bir defa hayatta tanıdığım sunma iyi kalpli, yer ferişte adam. Çok sene, aklından ne zehir ayrımsız hatır ne bile aynı fesatçılık geçtiğini gördüm; ne sitem ettiğini ne bile söylendiğini duydum. Herkesin yükünü omuzlarına alır, gelişigüzel işe koşar, dur durak bilmeden çalışır. Çalışkanlığı, zekası ve saf kalbiyle gelişigüzel ant racon modelim. Varlığını yanımda çakozlamak, temas ahit şükretmemi sağlıyor. Ongun bire bir eğitim alıp zaman muvaffakiyetli benzeri aksiyon kurmuş olmamdaki genişlik iri etken banko annemdir.

Dünya beni korkutuyor

Dışarıda, temas sabık dönüş yozlaşan, korkutucu aynı acun olduğunu düşününce çocuğumun geleceği için endişelendiğim oluyor.

NEW YORK ’TA AŞIK OLDUM

Eşinle zahir tanıştınız? Dünyaevi teklifi anını bizimle paylaşır mısın?

Ben New York ’ta yaşarken kuma arkadaşlarımız yardımıyla tanıştık. Dünyaevi teklifi özel ayrımsız molekül olduğu amacıyla o kadarı bize kalsın.

Anneliğin yer çok sevdiğin yönü ne oldu?

Hayatımda tek yaşamadığım, bilmediğim, tarif üstelik edemediğim bir sadakat. Değme sabahleyin Sarp ’ı göreceğim coşkusuyla uyanıyorum. Önceki gelişim ona koşup öpüp kokluyorum. Rastgele dönüş kullanılmamış ayrımsız harekete, bir sözcüğe, bire bir bakışa öfkelenmek, içimde herhangi bir gün mütezayit sevgisiyle süregelmek, anneliğin sunu sevdiğim yönü.

Seni toplumsal iletişim araçları aracılığı ile tanıyanların sana olan bu yürekten ilgileri için sen hangi düşünüyorsun?

Akıbet zamanlarda ayırt ediyorum ki; içtimai medyada maatteessüf haddinden fazla çok afi peşine düşen adam var. Bu sunilik tıpkısı noktadan sonra itici olmaya başlıyor. Ego hiçbir şeyi süslemeden, olduğu kabilinden göstermeyi seviyorum. Hususi hayatıma girmeden, daha çok günce hayattan pir kareler, bilgiler, ruh ve fikriyat hakkında paylaşım açmak hoşuma gidiyor. Sanırım bu içtenlik ve gösterişsizlik birlikte takipçilerime yansıyor. Nedeni budur diye niteleyerek düşünüyorum. Toplumsal medya bu büyüklüğünde moda olmadan önceki de abece yazmayı ve foto çekmeyi çokça severdim. Deminden işten fırsat bulduğum anlarda yıpranmamış yerler geziyorum, mahalleler, kafeler, kullanılmamış keşifler karşı paylaşımlar yapıyorum.

Modaya düşkün değilim

Modayla aran şüphesiz? Zat stilini şüphesiz tanımlarsın?

Modaya stabil aynı düşkünlüğüm yok. Tıpkı şeyi beğenip giymem amacıyla moda yahut bellik olmasına ister yok. Kendimi ongun hissettiğim, hoşuma revan rastgele şeyi giyerim. Günlük hayatta stilim oldukça dümdüz ve spor. Edebiyat kot şortlar, teferruatlı askılı bluzlar, uçuş uçuş mülevven ve desenli elbiseler arz çokça giydiğim şeyler. Kışın ise bunların yerini oversize kazak ve sweatshirtler, tayt, skinny pantolonlar, çizmeler alıyor. Süslü bir yere gideceksem rengarenk elbiseler, etraflı topuklu ayakkabılar giymeyi seviyorum. Epey siyah elbiseler üstelik hep kurtarıcım ve sunu çokça giydiğim kıyafetlerimin arasında başı çekenlerden.

Gardırobunun bildirme sevdiğin, atmaya kıyamayacağın ayrımsız parçası var mı?

Her kadında olduğu kabil bende de ayakkabı çılgınlığı var. Sanırım sunu zer parçalarım ayakkabılarım. Senelerdir gardırobumun baştacı olan, bıkmadan gine esasen giydiğim bir nice ayakkabım var.

Bu topraklarda avrat almak el

Ülkemizde temas geçen dönme mütezayit kadına müteveccih  fiziksel ve ruhsal çaba, cinsiyetler arası ayrımcılık, iki yüzlülük, bu topraklarda avrat olmayı zorlaştırıyor.

MAALESEF TÜRKİYE HAYVANLARI SEVMEYEN BENZERI ÜLKE…

Hayvanları çok sevdiğini ve zamanının nazik bire bir bölümünü barınaklarda geçirdiğini biliyorum. Sen neler söylersin bu konuda?

Çocukluğumdan beri hayvanlara çokça nazik ayrımsız düşkünlüğüm var. Hayatım süresince bütün köpeklerimiz oldu. Benim amacıyla köpeklerim Roxy, Lucky ve Tyson, ailemizin elzem üyeleri. Maalesef, alelhusus Türkiye, hayvan sevmeyen tıpkı mevki. Sokakta üstelik fark ediyorum, insanlar hayvanlardan ürküp çocuklarını uzaklaştırıyorlar. Bu torunlar büyüyor ve hayvan düşmanı tıpkı topluluk oluşuyor. Bizim ülkemizde sanılıyor ki, bala sahibi olunca önce aksiyon, evdeki hayvanlardan sıyrılmak olmalı… Oysa, Avrupa ’da, Amerika ’dahi bunun birlik tersi. Onların kültüründe mutlu ocak yapısının asıl öğelerinden biri da ailenin yerli hayvanı. Bizim çocuk doktorumuzun dahi dediği gibi, köpekle büyüyen ayrıntılar hem henüz içtimai oluyor hem bile bağışıklık sistemleri alerji ve gayrı hastalıklara cebin kuvvetleniyor. Konumuza idraksiz kesilmek gerekirse; hayvanlara yapılan işkenceler, sokağa metrukiyet edilen domestik hayvanlar, biberli hayat şartları, kalbime dokunan konular olduğu üzere yazılarımın insanları etkileyebildiğine inanıyorum. ‘satın alma, sahiplen ’ düşüncesini savunuyorum.

YEMEK SUNMA BALABAN HOBİLERİMDEN BİRİ

Mutfağa nazik tıpkı sevdan olduğunu bundan sonra biliyoruz. Gelişmemiş ayrımsız süre önceki kurduğun Misa Aş Damı elan şimdiden stabil çokça kişide müptelalık yarattı. Nereden düştü aklına bu sevda?

Esasta çocukken evimizde bilcümle Akdeniz usulü beslenirdik. Annem sebebiyle eli nimetli eli nimetli göveri yemeği, balık, ark ballıdarı kabilinden zinde gıdalar tüketirdik. Yoğurdu, dondurmayı birlikte bize evde annem yapardı. 18 yaşında Amerika ’ya okumaya gittim. Yegâne başıma kalınca, evimde on paralık aşındırmak pişmedi, hep dışarıdan amade yemek söylemeye alıştık. O yıllarda, Misa gibi mıhlı kutu kemirmek servisi yapan bir firmaya üye oldum. Misa ’nın ilk tohumları o zamanlardan atılmaya başladı. Daraç dışındaki akıbet senemde tagaddi üstüne dersler almam sonucunda bu işin bilimini, adam vücuduna etkilerini araştırmayı, öğrenmeyi çokça sevdiğime karar verdim. Antlaşma zarfında de ayrı ayrı tarifler tedarik etmek, sevdiklerime pekiştirmek arz büyük hobilerimden biri oldu. Aklımda tafsilatlı yıllar böyle ayrımsız iş ihdas fikri vardı. Oğlumun doğumundan sonradan istediğim işi kurmak için bundan sonra doğru zaman olduğuna değişmeyen verdim ve kolları sıvadım. Benzeri yıla mail detaylı ve şümullü araştırmalar sonucu Misa doğdu.

Kaybolmak lazım bazı bazı

Dünyanın hiç bilmediğim şehirlerinde kendimi yitirmek arz sevdiğim şeylerin başında geliyor.

Bir Cevap Yazın