PKK kuryesi kadına 6 sene 3 ay delik!

Milliyet’te vadi alan habere göre Şırnak Güvenlik Müdürlüğü ekipleri, 5 Mayıs 2015’te habur Sınır Kapısından Türkiye’ye giriş eden 55 yaşındaki Hatice Y’nin üzerinde “güvenlik güçlerine yönelik gösteri yapılacağına ilgilendiren merhale bulunduğu” ihbarı üzerine harekete geçti.

Ekipler, kadının çantasında yaptıkları aramada astarın içerisine kamufle ve bantlı halde mevcut örgütsel doküman ele geçirdi. Gözaltına alınan ve işlemlerinin peşi sıra adli makamlara sevk edilen Hatice Y. tutuklandı.

Dokümanda şu ifadeler meydan aldı: “Rezan ve Hogır’a. Selam, umarım herhangi bir açıdan durumunuz iyidir. Bizler da umumi olarak iyiyiz. Arkadaşların aktardığına bakarak bağlantıya çıkmışsınız ancak biz görüşemedik. artık ahenkli namına temas çağ bağlantıda olacağız. Komünikasyon saatlerinde bizlere ulaşabilirsiniz. Size yıpranmamış şifreyi gönderiyorum. daha çok bunu kullanacağız. Ayrıca sizden haber bekliyoruz. Genel duruma ilgili benzeri brifing yazarsanız gür evet. Orada çalışmaya başladınız mı? Koşullarınız elbet? İçerideki arkadaşlarla bağlantınız var mı? Özetle umumi duruma ait bize yazarsınız. Kurye sorununuz varsa kayran yürütmesi veya Rojhat cisim ayar gönderirsiniz. Çalışmalarınızda yüksek başarılar dilerim.”

Vakfedilmiş maznun Hatice Y. ifadesinde mufassal süredir bilim alamadığı iki oğlunu çıkarmak için bir tane başına Irak’a gittiğini ve daha sonradan taksi ile Işık Dağına çıktığını ati sürdü.

Mum’bile 3 dönüş boyunca teşkilat mensuplarıyla kaldığını belirten Hatice Y. ifadelerinde şunları kaydetti:

“Bana verilen perese kağıdını çocuklarım ile ilişik gibi düşüncesiyle aldım. Teşekkül mensuplarının talimatları doğrultusunda denli kağıdını Lice ilçesinde mevcut teşekkül mensuplarına ilgili neymiş şehitlikteki tuvalete bırakacaktım. Silahlı yıldırı örgütü ile temas bağlantım yoktur. Yegâne amacım tafsilatlı süredir vukuf alamadığım çocuklarımın yerini öğrenmektir.”

Diyarbakır 5. Aheste Ceza Mahkemesinde yapılan değişmeyen duruşmasında mevkuf maznun Hatice Y. ile avukatı amade bulundu. Üzerine atılmış suçlamayı akseptans etmeyen sanık Hatice Y. boşaltma talebinde bulundu.

Tahliye talebine ilişkin savunmanın peşi sıra kararını açıklayan murafaa heyeti, sanık Hatice Y’nin “silahlı terör örgütüne unsur başlamak” suçundan 6 sene 3 kamer hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

Bir Cevap Yazın