PKK taktik değiştirdi!..

Tabiiyet’ten Tolga Şardan’ın haberine göre Şırnak, Mardin ve ilçelerinde düzenlilik güçlerinin PKK ’ya müteveccih operasyonları devam ederken, istihbarat birimleri, PKK ’nın Irak ’taki Kaniraş ve Geliraş ’taki kamplarında topladığı silahları Türkiye ’ye para aktarımı hazırlığında olduğunu belirledi.

Ihsas birimleri antrparantez, örgüt yönetimince Gaye Karayılan ’a “Kerkük-Mebiz borazan hattına yönelik eylem yapılması” amacıyla şifreli komut verildiğini ortaya çıkardı.

Şırnak ’ın Cizre ve Silopi ilçeleri ile Mardin ’mağara Nusaybin ilçesinde operasyonlar sakil şekilde devam ederken terör örgütünün önümüzdeki süreçle ilgilendiren faaliyetleri karşı kâh heybetli duyum bilgilerine ulaşıldı.

Ulusallık ’in edindiği bilgiye bakarak, bölgedeki çalışmalarını yoğunlaştıran istihbarat birimleri, PKK ’nın ancak içine aktarma etmek amacıyla silah depoladığı bilgisine ulaştı. PKK ’nın, yüklü miktarda Biksi, Doçka, kalaşnikof, roketatar ve M-16 modeli silah ve mühimmatı Kaniraş ve Geliraş bölgesindeki kamplarında topladığı tayin edildi.

Bu silah ve mühimmatın bölgedeki örgüt sempatizanları marifetiyle bu kamer süresince Hakkari çizik hattı üzerinden parça parça yurtiçine aktarılacağını saptayan duyum birimleri, malzemelerin öncelikle Yüksekova ’evet getirilmesinin, mütezayit bölümünün bile ilerleyen günlerde Ağrı, Van, muş ve Bitlis ’e sevk edilmesinin planlandığı anlaşıldı.

Boru hattı hedefte

Ayrıca, ihsas birimleri, PKK ’nın Türkiye sorumlusu olan Karayılan ’a, şifreli yerine tıpkı eylem mesajı gönderildiğini ortaya koydu. 9 Fasıla ’ta gönderildiği belirlenen şifreli mesajda, PKK ’nın Mardin bölgesinde mevcut silahlı gruplarınca, Kerkük-Yumurtalık boru hattına müteveccih gösteri yapılmasının istendiği ve emir beklendiği belirlendi. Bu kapsamda, PKK ’nın bölgesel gelişmelerden hareketle Türkiye ’nin enerji aktarım hatlarına yönelik eylem planlamalarına öncelik verebileceğini değerlendiren istihbarat birimleri, bu nedenle boru hattına eylem yapılması yönündeki öğrenci teşekkül yönetiminin icazet verebileceği bilgisine ulaştı.

Kobani ’üstelik komutan

PKK ’yla ilgili 3. cesim istihbaratın ise, teşkilat zarfında “Mordem” harf adını kullanan H.D. ’nin, örgütün Suriye uzantısı yerine bildik PYD zarfında silahlı hayatiyet izah etmek için Kobani ’da saf komutanı namına fariza aldığı saptandı. Antrparantez, yeniden PKK ’lı M.D. ’nin örgütün kırsal kadrosuna iştirak amacıyla, bodur müddet geçmiş Ankara ’dan kimliği tam belirleme edilemeyen kişilerle birlikte Mersin Ağacı ’e gittiği ve buradan deniz vasıtasıyla Suriye ’ye geçtiği bilgilerine ulaşıldı.

Bu gelişmeler sonrasında, hem Şarki ve Güneydoğu ’bile operasyonlara katılan güvenlik birimleri, hem birlikte başka kentlerdeki güvenlik birimleri, eylemlere cebin uyarıldı. Asayiş birimlerinin alelhusus ihsas çalışmalarına ağırbaşlılık vermesi talimatı verildi.

Bir Cevap Yazın