PKK’lı teröristler hangi yapacaklarını şaşırdı!

Sabah’ta saha kayran habere bakarak Şırnak’ın Cizre ilçesinde yıldırı örgütüne müteveccih sürdürülen operasyonda teröristlerce revir namına beğenilen evde, ameliyat makası, neşter, çıkar yol ve ilişki bezi kabil çok sayıda tıbbi malzeme bulundu.

Cizre’üstelik terör örgütü PKK’ya yönelik “Martir Kurnaz Gedikli Kıdemli  Çavuş Burak Demirci” operasyonu sürüyor. 16 Aralık’ta başlayan operasyonda şu anne  büyüklüğünde 246 terörist aylak kuzuluk getirildi, 117 terörist salim ele geçirildi.

İlçede teröristlerce oluşturulan 367 barikat kaldırıldı, 94 trap  kapatıldı. Operasyonda 681 halk yapımı patlayıcı bulunarak imha edildi.

Cizre’de yıldırı örgütü mensuplarının direnişi cesim ölçüde kırıldı. 

Fer, Kötü Bap, Eğlek, Mualla Eş ve Şah mahalleleri teröristlerden temizlendi. Teşkilat  mensupları, Talih Mahallesi, İdil ve Nusaybin caddeleri ile vuzuh sokaklara  sıkıştırıldı. Asayiş güçleri, Cudi Mahallesi’nin tıpkı bölümünde birlikte bazen  teröristlerle çatışıyor.

Cizre’bile yıldırı örgütü mensuplarına müteveccih operasyon, polis ve  kurnaz hususi harekat birliklerince yürütülüyor. Sur ve Cudi mahallelerinde  teröristlerle sıkça yunak bağlanak sağlanıyor.

Güvenlik güçleri, teröristlerce tuzaklanmış ahali yapımı patlayıcılara  alın sokakları karış karış tarıyor.

Rögar kapakları ve mazgallar, patlayıcı  yerleştirilme ihtimaline alın özellikle arama ediliyor. Sivil vatandaşların  yaşamını hiçe sayan teröristlerin tuzakladığı ahali yapımı patlayıcılar, düzenlilik  güçlerince biricik bir tane bulunup imha ediliyor.

Vuzuh Mahallesi’nde taharri yapan güvenlik güçleri, mutfak tüpü ve polat  tencere ile hazırlanmış el yapımı patlayıcılar ve haddinden fazla sayıda bomba düzeneğini ele  geçirdi. Mahalledeki bazen evlerde bomba yapımında beğenilen amonyum nitrat  bulundu. 

İlçede teröristlerce geçer not evlerde, yıldırı örgütü sergerde Abdullah  Öcalan’ın resimleri ile çokça sayıda örgütsel doküman ve harita ele geçirildi.

Teröristler, ilçedeki bir nice karı, ekol ve camiye engel verdi. Okul ve  camiler teröristlerce gerçeklik yerine bile kullanılıyor. Kâh evleri tünellerle birbirine bağlayan teröristler, operasyonlar sırasında tünelleri kullanarak düzenlilik  güçlerinden kaçıyor. Akarsu kanalları, şebeke şebekesi ve öz yatakları de  teröristlerce güvenlik güçlerinden kaçış yolu olarak tercih ediliyor. Evlerin  duvarlarını delen teröristler, buralardan asayiş güçlerine biberli ediyor.

Operasyonlarda yaralanan teröristler, revire dönüştürülen evlerde  otama ediliyor. Güvenlik güçleri, yıldırı örgütü mensuplarınca revire dönüştürülen  tıpkı evde, çokça miktarda tıbbi malzeme, merhem ve bağlam bezi ele geçirdi. Mevcut  malzemeler beyninde işler makasları ve neşterler ile ateşli silah  yaralanmalarında önceki müdahalede beğenilen derman ve malzemeler dikkati çekti. Örgütün depo olarak kullandığı bire bir evde de yaklaşık 2 ton azık maddesi  bulundu.

İlçedeki bire bir bambaşka evde ise asayiş kameraları ele geçirildi. Teşekkül  mensuplarınca sokaklara kurulan kameralarla ameliyat düzenleyen düzenlilik  güçlerinin takip edilmeye çalışıldığı belirtildi
İlçede kum çuvalları ve lastik kullanılarak oluşturulan çok sayıda  barikat, zırhlı kepçeler sebebiyle kaldırıldı. Teröristlerin, güvenlik güçlerini şaşırtıcı olmak üzere barikatlara cansız model koydukları, fon alınmasını  çalmak üzere üstelik bazen sokaklar ile barikatların üstünü brandalarla  kapattıkları görüldü.

Ziya Mahallesi’ndeki bire bir eve giren asayiş güçleri, giysi dolabının  arkasında, dolabın kapağından girilen hususi bire bir bölme meydan aldığını tespit etti.

AA ekibi, mahalledeki ara sokaklardan birinde yola yerleştirilen el yapımı patlayıcının bulunarak imha edilmesi anını üstelik görüntüledi. 12 kilogramlık  aş damı tüpünden yapılmış patlayıcı, düzenlilik güçlerince fünyeyle imha edildi…

Bir Cevap Yazın