PKK’lıların kiraladığı evden cephanelik bundan sonra!

Milliyet’te düz alan habere bakarak Van Inanma Müdürlüğü ekipleri, PKK ’lı teröristlerin curcunalı getirecek iri eyleme hazırlandığı bilgisini alınca çalışma başlattı. İhbar ardından polisin beceri ve fiziki takibiyle, örgütün ateş kadrosundan gelenlerin dahi bulunduğu neşeli PKK ’lı grubunun Van form Edremit İlçesi ’nde kiraladıkları Van Gölü yakınındaki dubleks evde toplandığı saptandı. Ilbay Konağı ve MITOS binasına yaklaşık 500 metre, Bitirmiş Lojmanları ’nın üstelik bulunduğu TOKİ Konutları ’na 1 kilometre uzaklıkta, bulunan dubleks eve işler yapılması kararı verildi.

Lüzumlu hazırlıklar yapıldı, inanma birimlerinin yer güvenliği alması peşi sıra Hususi Harekat Bölüm Müdürlüğü ekipleri esbak saat 05.30 ’dahi operasyon başlattı. Polisin, ’Konfirmasyon ol ’ çağrısına ateşle karşılık verilmesi peşi sıra çatışma başladı. Tahminî az saat süren çatışmada evde aralarında örgütün biberli kadrosundan gelenlerin dahi bulunduğu tamlanan 12 PKK ’lı ölmüş ele geçirildi. Çatışmada teröristlerin açtığı ilk ateşte ise Hususi Harekat polisi Alemdar Ertaş şehit oldu. Hafif yaralanan 2 polis üstelik hastaneye kaldırıldı.

EVDEN CEPHANELİK ÇIKTI

PKK ’lılar eliyle kiralandığı ve gerçeklik haline getirdikleri evde yapılan aramalarda ise adeta cephanelik ortaya daha çok. Evde 7 Kalaşnikof, M-16 ayraç 2 resen silah, Bixi bellik spontane zırh, 2 tabanca, patlamamış 25 ahali bombası ve 2 halk bombası maşası, 32 Kalaşnikof şarjörü, M-16 silaha ilişkin 10 şarjör, 1500 doları ile 1000 TL, 1908 fişek, ses vasıta cihazı, foto makinesi, 4 flash kanı, 3 mobil hard disk, 2 hafıza iri okuyucu, 1 notebook bulundu.

BAHÇESİNDE HAVUZ VAR

Van Gölü kıyısında mevcut dubleks evde İHD ve Van Barosu de incelemelerde bulundu. Duvarlarında çokça sayıda mermi izinin bulunduğu evde seçkin çeşit kayıt, eşya malzemeleri ve sebze, art tarafındaki bahçesinde ise tıpkısı havuzun olduğu görüldü. Van Valisi İbrahim Taşyapan ise geçkin operasyonla ilgilendiren yaptığı açıklamada, teröristlerin iri aynı eylem üzere Van ’a geldiklerini, planlı operasyonla bunu önlemiş olduklarını, artık da huzurun bozulmaması için alçak tıpkısı çabalama göstereceklerini söylemişti.

POLİS ENGELLEME ETTİ, HDP MILLETVEKILI GAZDAN ETKİLENDİ

BU ARADA, mazi Edremit İlçesi ’nde 12 PKK ’lının öldürülmesi ile ilişkin bire bir grup Beşyol Meydanı ’nda bulunan HDP Mülk binası önünde toplanarak protesto eyleminde düşmek istedi. Kısaca 300 nefis ekip toprak binası önünde toplanırken, polis ise yakınlarda degaje güvenlik önlemi aldı. Grubun yerleşme eylemi yapıp, motto atması üzerine polis müdahalede bulundu. Gözyaşartıcı bomba ve basınçlı suyla yapılan engelleme arkası sıra yerleşme eyleminde bulunanlar uzaklık sokaklara kaçarken, yaklaşık sakim saat süren müdahalenin arkası sıra 8 güç gözaltına alındı. Ahval sırasında 4 sevimli dahi yaralandı.

Yaralılar arasında HDP Van Saylav Lezgin Botan ’ın da bulunduğu, Botan ’ın basınçlı su ve gazdan etkilendiği, Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kayaç ’nın kat aracıyla da hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Bir Cevap Yazın