PKK’nın eski yöneticisi örgütü topa tuttu

İHA’dahi meydan düzlük habere bakarak Diyarbakır ’dahi, PKK ’nın yöneticiliğini yaptığını ve ağabeyinin dahi dağda hayatını kaybettiğini kanıt eden Dokuz Canlı Oktay, sivil sosyete kuruluşları ve kanma önderlerinin sonuç dönemlerde yaşanan olaylara ilgili yaptığı basın açıklamasında ortaya çıkarak makro açıklamalarda bulundu.

PKK yöneticiliğinden idamla yargılandığını sav fail Oktay, Kürt halkının, beniz yıllık cumhuriyet döneminin işlediği acımasızlık politikalarından, son 15 yıllık özgürlük politikalarına döndüğünü söyledi.

PKK ’nın ısrarla ve sav ile taş yüreklilik politikalarını ayrımlı yönlerden icra etmeye başladığını kaydeden Oktay, “1990 ’larda faili gayrimuayyen cinayetler ve yargısız infazlar izzet vasıtasıyla işlenirken, bugün PKK safları vasıtasıyla işlenmektedir. Biz bunu akseptans etmiyoruz. Selahattin Demirtaş ’ın, Ülker Buldan ’ın çocukları hususi okullarda Avrupa ’larda okurken, Diyarbakır ’da Vehbi Antrenör İlkokulu ’nu yakarak benim çocuğumun eğitimine engel olmaya çalışıyorlar. Bu engel olmayı birlikte, Selahattin Demirtaş, trap politikası yerine savunuyor. Tığ bunu akseptans etmiyoruz” dedi.

“10-15 YIL BU MÜCADELENİN İÇERİSİNDE MEYDAN ALDIM”

Ağabeyinin dağda öldüğünü, kendisinin da 10-15 sene bu mücadelenin içerisinde saha aldığını nâkil Oktay, “Amma zaman devşirilmiş benzeri Kürt mücadelesi var. Kürt mücadelesi olmaktan çıkmıştır. Bu nev şeyler Kürtlere avantaj değil kötülük getirir. Zaman Barzani ’yi birlikte hainlikle suçlayan, Molla Mustafa Barzani ’nin hareketine dahi hakaret fail ayrımsız çete yapısı oluşmuştur. Bu çetelerin bundan sonra bu bölgede var olmaması lazım. Bu halkın bu çetelere Kürt hareketi diyerek bindi vermemesi lazım. Bugün bunlar bizi hile etmiyorlar. Bizim değerlerimizi hile etmiyorlar. Uluslararası güçlerin değerlerini hile ediyorlar. İran ’ın politikası, Suriye ’nin politikası, Rusya ’nın politikası, Irak ’ın politikasını olta ediyorlar. Bizim tıpkısı temsiliyet hakkımız bu partinin içerisinde kalmamıştır. Tığ ancak özgürlük hareketi ile kendimizi hile edebiliriz. Bugünkü kâin yapılar bize bu imkanları tanıyor. Devletten yana hürriyetimize bir kısıtlılık bulunmayan. Dilimize, kimliğimize hacir yoktur. Tığ bunun mücadelesini verdik 115-20 sene. Olur bugün gelinen adım nedir, 80 kıta mebus ile 7 Haziran ’da meclise halkın gönderdiği öğür, zaman o fırka öz yürütmüş olduğu siyaset ile o bölgede zaman ve kaosa nöbet açmıştır” diye konuştu.

“HENDEKLERLE, BARİKATLARLA, KEPENK KAPATMALARLA, MESLEK YAKARAK EĞITIM BILIMI HAKKIMIZI, SAĞLIK OCAKLARINI KAPATARAK SAĞLIK HAKKIMIZI ELİMİZDEN ALIYORLAR”

Bu çatışmanın nedeninin halklar olmadığını, bunun nedeninin arsıulusal sömürgecilik olduğunu dile getiren Oktay, şu ifadeleri kullandı:

“Suriye ’deki savaşı bölgemize atmak istiyorlar. Ve burada en çokça mağdur olacak olan bizim mazlum halklarımızdır. Kardeşlerimizdir, biziz kısacası. Yaşam hakkımızı elimizden almaya çalışıyorlar. Hendeklerle barikatlarla, kepenk kapatmalarla, meslek yakarak yetişek hakkımızı, esenlik ocaklarını kapatarak afiyet hakkımızı elimizden alıyorlar. Bunu yapan çap değil. 1990 ’larda kerem bu politikaları yürütüyordu, artık heybet değil PKK bu politikaların sarrafiye müdavimi olmuştur. Bu umum bugüne kadar korkmadan mücadelesini yaptı. 1990 ’larda, o cellat, tiran cumhuriyetçi anlayışa lacerem karşı koyduysak bugün da PKK ’ya karşı müstelzim götürüm neyse herhangi bir yerde göstereceğiz. Bire Bir canımız var onu birlikte kabul etmek istiyorlarsa buyursunlar gelsinler. Tığ kimsenin malına canına kast etmeyeceğiz. Onurumuzla direneceğiz, ne gerekiyorsa yapacağız. 1997-1999 yıllarında yattım, idamla yargılandım. O günkü sosyal olayları birleştirme etmekten ve o günkü site içerisindeki yapılardan, teşekkül yöneticiliğinden yattım.”

Bir Cevap Yazın