PKK’ya sunulan bakir fariza!..

Işte Selvi’nin yazısından gâh bölümler:

Cemil Bayık’ın, ”Şehir savaşları” talimatı vermesiyle gelişigüzel eskimemiş bir sürece girildi. Karayılan yeni süreci, ”Yaşanan iç savaştır” diye niteleyerek tanımlıyor.

2012 yılını de “bitiş yılı” car etmişti Karayılan. Ne oldu? Hezimete uğradılar. Demincek dahi ayrımsız olacak.
Amma bu posta izlem değişik.

Kandil’in, “site savaşları” üzere düğmeye basmasının altında yatan ayrıksı sebepler var.
PKK, Lice, Silvan, Varto, Vesile, Doğubayazıt, Yüksekova, Cizre, Silopi, Nusaybin, Dargeçit ve Sur’bile site savaşları stratejisini hayata geçiriyor.

Suriye ve  Irak’ta haddinden fazla ağır sıklet bir patırtı süreci süresince olmadığına göre ne yapar? Bu ilçelere ağırbaşlılık verir.

PKK hangi yapıyor? Çabucak bu çatışmaları yönetecek kadrolarla tahkim etmekle yetiniyor.

Hendek ve barikat savaşını başlatan atom çekirdeği kadronun 300 kişi olduğu, bunun 200’ünün Türkiye’deki elem kadrosundan, 100’ünün Kobani’den geldiği tutum ediliyor.  PKK, 1992 tarihinde de Şırnak ve Cizre’ye 300- 400 şahsiyet hareketli gruplar halinde saldırmıştı. Bu el henüz hayatiyetli aynı şekilde saldırabilir.

Amma Türkiye’nin dışındaki kamplardan ya bile Kobani’den yardım gelmiyor.  Çırağ’dekileri tıpkısı yana bıraktım PYD’nin ortamında 7-8 bin PKK’lı var. Bunlar kent savaşlarında birikim kazanmışlar.

Kandil savaşın diyor amma sağlamlaştırma göndermiyor?

“Gidin kendinizi patlatın elhak öleceksiniz bari bire bir b.ka yarayın” ifadesi çok mehabetli.

Sur’bile, Cizre’bile, Silopi’da cerrahi müdahale başlatılmadan geçmiş art başlık diplomasisi işletildi. Elebaşları teslim edilsin, diğerleri şehri infirak etsin diye. “Sonuna büyüklüğünde savaşacağız” dediler. O nedenle nazik faaliyetler cemaziyelevvel başlatıldı. Görüldü ki, şehir savaşlarının düğmesine basan Mum bire bir münakasa almış.
ABD ile  Rusya, Irak ve  Suriye’yi şekillendirirken, PKK’ya Türkiye’yi can ile çalışır ika ve uğraştırma görevi bırakılmış.

Öcalan, PKK’evet hamilik işleyen Suriye Mehabet Başkanı Saklayan Esad’ı işaret ederek, “Şişman benzeri ülkenin heybet başkanı PKK’yı kurduğumda Türkiye’yi çalışır etmelisin” demişti.

Işık’e, Türkiye’yi oyalaması amacıyla bir fariza verilmiş. Tasavvur Türkiye’yi Suriye ve Irak’ın şekillendirileceği masadan uzak sancımak. Bunun karşılığında Suriye masası kurulduğunda PYD’ye birlikte tıpkısı düz açacaklar. Bunu yemeden içmeden Rusya evet de İran yapıyor diye düşünüyorsanız yanılırsınız. ÇAKER’nin tavrı üstelik bu noktada hamaset vermiyor.

Başkan Obama ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki mülakat, Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın açıklamaları bu işbirliğini ortaya koyuyor.

Antalya’da tığ Suriye haritasından Cerablus’u gösterince Putin, ”Amerikalılar orayı Kürtlere vermeyi planlıyor” demişti.

Işık, Türkiye’yi oylama görevini yaparken, kent savaşlarına sürdüğü YDG-H’lıları gözden çıkardı.

Çırağ bu militanları ölüme gönderdi.

“Konfirmasyon atılmak yok kendinizi patlatın icabında” talimatını vermeye bitmeme edecekler.

Takkadak PKK ya de YDG-H değil, PKK’nın tekmil bileşenleri, Türkiye’yi bastırmak amacıyla harekete geçecekler.

(ABDÜLKADİR SERVI / ESKIMEMIŞ ŞAFAK)

Bir Cevap Yazın