Polis Güçleri, ‘Amor cinayeti mi?’ diye sordu!

Datça ’da düzenlenen ‘Babam neden öldürüldü ana? ’ mevzulu panelde konuşan Tasavvur Mumcu ’nun kızı Başka, suikasttan 6 yıl sonraları polisin evlerine geldiğini ve annesine bu soruyu yönelttiğini anlattı.

 Muğla ’nın Datça ilçesinde düzenlenen, ‘2 ’nci Datça Literatür Günleri ’ etkinlikleri kapsamındaki “Babam illet öldürüldü esas?” konulu panele dil cambazı olarak katılan Gayrı Mumcu, suikastın arkası sıra yaşadıklarını anlattı. Babası öldürüldüğünde 11 yaşında olan Özge Mumcu, 1980 ’li yılların sonlarındaki suikastlar sırasında ise haddinden fazla banal olduğunu söyledi: “Toyluk yıllarım top yâd törenleri içinde geçti. Belki birlikte bu nedenle soğukkanlı durabiliyorum bundan sonra. Ama tıpkı noktadan bilahare dayanamıyorum. Söz Misali bu sene, ‘Içtimai Bindi Platformu ’ adı altında bu ailelerin birçoğu ile ayrımsız araya geldik. Meclis ’e gittik, duruşmalara katılıyoruz. Adeta birbirimize örümcek zıkkım ile bağlanmış durumdayız. sıkça tıpkı araya geldikçe aileler birbirlerini henüz ongun tanımaya başladı. Suikastlara kurban giden bilcümle bu insanların ayrımlı özellikleri var. Gerçeğin peşinde olmaları dışında ayrımlı özelliklerinin olduğunu gördüm. Suikast kurbanlarının aileleri adeta kişi kültürlerini oluşturdu. Zira, bizim öz yaralarımız, içtimai yaralarımız var. Peki, zorunlu tıpkısı şekilde kendi kültürümüz oluştu.”

Sinirden gülmeye başladım

Farklı Mumcu, yaşadıklarını anlatırken çokça enterans tıpkı anısını de aktardı: “1999 ’bile ‘Düş Operasyonu ’ başladığında polis geldi. Anneme, ‘Güldal Hatun, acaba Uğur Bey amor cinayetine kurban gitmiş mümkün mi? ’ diyerek sordu. Kahvehane servisi yaparken çabucak sinirden gülmeye başladım. Yaşadıklarımız haddinden fazla asap bozucu değilmiş kabil, sinirimizi kirletmek için devletin, devletin polisinin, devletin organlarının üzerimize gelmişliği birlikte var. Bunlara cebin durmaya çalışıyoruz. Gücümüzün yettiği sürece da duracağız. Düzlem olarak birlikte akım ediyor, birbirimizden bunaltıcı alıyoruz. Alay Malay hak arayışı yolundayız. Bilcümle bu isimlerin bize bıraktıkları tek şekilde yerde kalmamalı.”

Yurt

Bir Cevap Yazın