Polisiye diziler suçlulara kat mu gösteriyor?..

Göstergeç kanallarında yayınlanan ABD yapımı CSI dizileri özellikle olmak için kriminal belgeseller ve polisiye dizilerin, suçluya suçun elbette işlendiği, nelerin kanıt olabileceği, delillerin pekâlâ yok edilebileceği yönünde teknik bilgelik verdiği iddiası tartışmaya el açtı. Bazı uzmanlar, suçluların bu diziler ve belgeseller yardımıyla “arkada tanıt bırakmadan eylemlerini gerçekleştirdiklerini” savunurken, bazı uzmanlar Türkiye ’deki cürüm profilinin bu yaklaşıma uymadığını gelecek sürdü.

‘Bu çeşit diziler suçun işlenmesini kolaylaştırıyor ’

Ceza Hukukçusu Avukat Mehmet Önemli:
BU dizilerin ve belgesellerin en bereketli takipçileri suç işlemiş veya işlemeye cereyanlı olanlardır. Bu dizileri yapanlar Amerikalı devletinin içte ve dışta propagandasını yapmaktadır. Fakat dünyadaki bilcümle hırsızlara el göstermektedir. Amerika ’da FBI ’nın kullandığı bütün teknolojileri bizim polisimiz kullanıyor. Ülkemizdeki hırsızlar da bu delilleri tutmak üzere ellerinden geleni yapıyor. Kabahatli arkasında muhakkak iddia bırakır. Polis Güçleri kullandığı teknolojiyi ve yöntemi deklare etmemelidir. Önlemini almalıdır. Bu diziler suçun işlenmesini kolaylaştırma suçunu işliyorlar.

‘Cesamet birden ilaç almalıdır’

Ukubet Hukukçusu Anlaklı Bulgan:
BU makule diziler hırsızlara kere gösteriyor. Suçu bilmeyenleri özendiriyor. Devletin suçları önleme görevi olduğu için bu dizileri kısıtlayabilir. Suçu yasaklayıcı ve önleme hizmetleri kapsamında bu dizilerin engellenmesi geçişsiz. Cesamet çocuklarla ilgili zahir dizilerde ilaç alıyorsa, bu dizilere bile kısmen engel tür. Bu sansür kendisine birlikte adlandırılabilir amma içeriğine bakılarak, sansürlenebilir.

‘Hırsızlar izleyip normalleştiriyorlar ’ ibret çıkarıyor ’

Tekaüt Hırsızlık Masası Şefi Sili Yücel:
BU diziler suçluları banko yönlendiriyor. Alelhusus hırsızlar dizilerden kendilerine öğüt çıkarıyorlar. Bizim dönemimizde hırsızlar cezaevinde çeşitli yöntemleri öğreniyorlardı. Tıpkısı otomobilden teyp araklayıcı harami, cezaevinde oto hırsızıyla kaldığı ahit araba çalmayı rahatlıkla öğreniyordu. Çıkınca oto hırsızı oluyordu. Deminden kriminal dizilerde seçme özdek ortada, parçalanmamış detaylar veriliyor. Deliller namevcut ediliyor.

‘Cürüm işlemeyi ‘Hırsızlar izleyip normalleştiriyorlar ’

Avukat Şeref Ağababa:
BENCE dizileri izleyerek suç işleme akıntılı insanlar etkilendiği kabilinden, senaryolar da hakikat yaşamdaki cürüm öykülerinden faydalanıyor. Dizilerdeki ya da filmlerdeki gasp, kaçırma, kayırıcı katil olayları suçu normalleştiriyor. Bunları izleyen suça eğik kimselerde bunları alelacele yapılabileceği hissi oluşabiliyor.

‘Yararı de var zararı dahi var ’

Tekaüt Hırsızlık Masası Polis Memuru Zafer Dinçsoy:
BU asıl dizilerin zararı olduğu kadar yararı bile bulunuyor. Kabahatli, hangi büyüklüğünde bu dizilerden etkilenerek delilleri karartsa üstelik herhangi bir şeyin bir panzehiri vardır. Bu zümre diziler kısmen suçluları yönlendirebilir. Fakat insanları suçtan caydıracak mürebbi noktaları üstelik oluyor. Teraziye koyarsanız bu dizilerin faydası ve yararı nısıf yarıya çıkar.

‘Kesinlikle hareketli değil, ayrıca failler azalıyor ’

Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Sevil Atasoy:
PUS izinin bırakılmaması gerektiğini yüzyıldır biliyor suçlu. Bunu önleyebilmek amacıyla ellik giyiyor diyelim ama buna rağmen pus izinden kâin birçok suç var. Ellik giydi mi bambaşka ayrımsız şeyden bulunuyor. Suçlunun işi öğrenerek aklı başında benzeri yanlışlık işlemesinin tür olmadığını arz azından ben 80 kesir defadır söylemekteyim. Yani hiçbir antlaşma kanıt bırakmadan cürüm işlemek olmuyor. Türkçesi bereketli müteharrik tıpkısı sisteminiz varsa, eğer gür beyyine toplayabiliyorsanız, istediği büyüklüğünde tutamak bırakmamaya çalışsın farkında olmadan bırakır. Eğer astronot kıyafetiyle dolaşmıyorsa meydanda suçu işlerken uzay adamı kıyafeti giymemişse kanıt bırakır. Dünyanın değme yerinde bu diziler var, faili meçhuller artmıyor, azalıyor. Kesinlikle diziler canlı değil.

‘Argüman birkaç cinayeti aydınlattı ’

Kanıt Dizisinin Yapımcısı Mahmut Kayuntu:
KANIT dizisi sayesinde polis birkaç cinayeti daha niteliksiz aydınlattı. Özlük sentagma yerine konuştuğumda bire bir zararının olmadığına inanıyorum.

‘Türkiye ’bile suçlu profilinde dizilerden eş ahiz bulunmayan ’

Avukat Muhittin Köylüoğlu:
CMK ’evet dayalı sistemi kuranlardan biriyim, 22 yıllık meslek hayatımda dizileri benzer alarak Türkiye ’birlikte cürüm işlemiş bire bir suçlu profiline rastlamadım. Türkiye ’deki suçlu profilinde dizilerden örnek kabul etme kadar aynı uzanım bulunmayan. Hangi Behzat Ç. ’da hangi dahi Suskunlar gibi dizilerdeki üzere ahval var. Hepsi hayali, fantastik. Biricik gerçekçi seri var, Kurtlar Vadisi. Orada da hâller kaynak yaşamdan alınmıştır.

Bir Cevap Yazın