Portakal sanıldığı faydalı mı?..

Takvim’de kayran alan habere bakarak şita aylarının sunma çokça tüketilen ve yer aşina meyveleri beyninde kayran düzlük portakal, takkadak C vitamini değil tıpkısı zamanda bile B vitamini, potasyum, kalsiyum, magnezyum bile içeriyor. Lifler, uzvi asitler ve şeker hastalığı açısından birlikte oldukça zengin olan portakal, hastalıklara karşı vücuda direnç kazandırıyor. Sağlığa bir nice faydası bulunan bu süper meyvenin yararlarını Diyetisyen Şebnem Kandıralı anlatıyor:

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ:
Vücudun direncini arttırarak hastalıklara yakalanma riskini artırır. Bedenin henüz diri kalmasına apotr olur.

BÖBREK TAŞLARI:
Portakal ahenktar yerine tüketildiğinde giderek gelişmekte olan böbrek taşlarını dökebilir.

KOLESTEROL:
Portakallar hesperidin ve pektin içermektedir ve bu maddeler kâin kırıcı kolesterolü düşürür. Bu ebat antrparantez yağların emilimini tavsatmak amacıyla vücuda yardımcı olur.

DİYABET:
Kandaki şeker hastalığı seviyesini müspet yönde tesir noktasında çokça etkilidir.

ARTRİT:
Günde tüketilen aynı boduç portakal suyu alelumum artritten kaynaklanan inflamasyonları giderebilir. Anti inflamatuar özelliği ile romatoid artrit risklerini azaltır.

TANSİYON:
Portakal hesperidin ve magnezyum içerir. Bu maddeler çağ basıncını düşürmeye koruyucu olur.

SİNDİRİM SİSTEMİ:
Portakallar hazım sisteminde alınan besinleri cılız bire bir şekilde hazmedilmesini sağlayan maddeler ve bileşenler içerir.

CİLT SAĞLIĞI:
Portakalda mevcut katıksız yağlar cildi rutubetlendirmek için kullanılabilir. Özellikle zayıf ciltlerde meydana gelen sorunları ortadan kaldırabilir.

KANSER:
Alelumum portakal ve gayrı narenciye meyvelerinde bulunan D-linonene adlı aynı bileşen, kolon kanseri, akciğer kanseri, deri kanseri, meme kanseri kabil hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Antrparantez C vitamini serbest radikallerin oluşturduğu zararlarından hücreleri korur ve farklı kanser vakalarının ortaya çıkmasına bariyer olur.

BEYİN SAĞLIĞI:
Portakalların içerdiği folik asit us sağlığını korumaya havari olur.

SAÇ SAĞLIĞI:
Portakal saçların köklerini besler, dökülmelerine engel olanaklı ve bire bir zamanda mebde derisine uygulandığında baş derisi sağlığına bile katkıda bulunur.

KANSIZLIK:
Gösterişli miktarda C vitamini içeren portakal suyu antrparantez içerdiği varlıklı miktardaki mineral ve bileşenler yardımıyla kansızlığı giderir.

KEMİK SAĞLIĞI:
Kalsiyum açısından ensesi kalın olduğu için mızrap sağlığını korur. Mavera yandan faziletli tel içerdiği için ülseri önler. Rüyet yeteneğini geliştirir. Yaradılış sertliğine izin vermez ve ruh sağlığını korur.

KABUĞUNUN FAYDALARI:

Portakal kabuğu flavonoidler C vitamini içermektedir. Bu özelliği yapı sağlığını korumaya apotr olurken aynı zamanda amansız hastalık hücrelerinin büyümesini yavaşlatabilir.
Portakal kabukları kolesterol seviyesini dengeleyen hesperedin içerir.
Portakal kabuğu metabolizmanın hızını arttırarak daha aşkın yağ yakmayı ve kıran ile kilo vermeyi kolaylaştırır.
Hazım sitemi sağlığını korur ve ilkin bağırsaklar başlamak için hazım siteminin temizlenmesinde yüce görk oynar.
Hele ciltte enfeksiyon hastalıklarıyla mücadele valör. Enfeksiyon hastalıklarına cebin muafiyet sitemini güçlendirir.
Teneffüs yolu hastalıklarından olan bronşite alın etkilidir.
Portakal kabukları üzücü koku kokusuna sebep olan unsurları ortadan kaldırır.

NASIL TÜKETİLİR?

Ilk kabukları fena hâlde yıkayın ve ufak parçalara ayırın veya rendeleyin. Elan sonraları kabuklarını kurutun. Rendelediğiniz portakal kabuklarını salatalarda, ufak dilimlere böldüğünüz portakal kabuklarını bile çay yaparak tüketebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın