Porte biçilmez ameliyat!

CİHAN’birlikte kayran düz habere bakarak ele geçirilen heykellerden birinin Kibele, sikkelerin üstelik porte biçilmez değerde olduğu belirlendi.

Uyanık ekipleri İstanbul ’birlikte iri benzeri tarihi yapıt kaçakçılığına imza attı. Büyükçekmece ’dahi bire bir otomobilde tarihi yayın bulunduğu, Yenibosna ’daki Kuyumcukent ’te bile bire bir hisse senedi yerinde dahi çokça sayıda tarihi eser saklandığı bilgisi üzerine, güllabi ameliyat düzenledi. Büyükçekmece ve Bakırköy Cumhuriyet Altını Başsavcılıklarından alınan arama kararı ile bahis konusu vasıta ve dükkanda taharri yaptı. Çevirici süresince yapılan aramada 162 nüsha sim sikke; dükkânda yapılan aramada ise 2 skor yontu, 5 skor içki süs eşyası, 4 skor esrar pırtı, 5 sayı eroin çubuk, 2 skor bölüt şeklinde şey, 1 adet çıra şeklinde maden bilinçlilik, 300 skor düzme olduğu değerlendirilen 100 dolar, 24 nüsha tabanca mermisi geçirildi. Ameliyat kapsamında 3 sevimli de gözaltına makbuz.

Ele geçirilen tarihi eserlerle ilgili Arkeoloji Müzesi Müdürlüğün ’nde rapor hazırlandı. Burada yapılan incelemede; 1 sim sikkenin (Drahmi) Kapadokya Krallığına, 161 sim sikkenin (Palikarya Drahmisi) Büyük İskender Dönemi ’hangi ilişik şişko buluntu özelliği gösteren tıpkısı serinin parçaları olduğu, 2863 Dar Kültür ve Beğeni Varlıkları Himaye Kanunu kapsamında sınıflama ve tescile tabi, çıkma değerde eserlerden olduğu anlaşıldı.

Ayasofya İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü, sikkelerin Roma Dönemi’hangi ait bir tane kalıptan sâdır kol numaralı sikkeler olduklarını tespit etti. Serinin bozulmadan günümüze kadar ulaşmasının ender tanıdık bir kapsam olduğu, bu nedenle fehamet biçilemez uzanım taşıdıkları belirtildi.

KİBELE ’NİN HEYKELİ BILE BULUNDU

Yapılan incelemede, ele geçirilen heykellerden birinin Kibele olduğu belirlendi. Antika Küçük Asya tarihinde toprağın simgesi anne sevgili namına akseptans edilen Kibele heykelinin birlikte, 5 pencere şişe, 2 bronz kaşık, 1 bronz iğne, 2 bronz tıp aleti ve 2 sırça bileziğin Roma dönemine, 1 bronz şişe ile 1 bronz kandilin ise Bizans dönemine ilgili olduğu belirleme edildi. Tarihi asar Kazı Bilimi Müze Müdürlüğü eliyle siper altına makbuz. Gözaltına alınan 3 güç ise, Firez ve Tabiat Varlığı Kaçakçılığı suçundan düzenlenen suç dosyası ile adli makamlara sevk edildi. 

Bir Cevap Yazın