Prof. Dr. Izzet Şengör defo diledi

Hürriyet’te saha düzlük habere göre Radikal’den Arağan Çağlayan’a verdiği söyleşide sarfiyat ettiği sözler büyük aksülamel calip Jeoloji profesörü Şevket Şengör, bozukluk diledi.

12 Eylül darbesi ve o dönme yapılan işkenceler için “Dışkı yedirmek azap değil” diyen Şengör, RS FM’da Güç Oğhan’dan ‘Bidebunudinle’ programına katıldı. Şengör, programda 12 Eylül döneminde Diyarbakır Cezaevi’nde dışkılı işkenceye maruz küsurat Doktor Sinan Olcan ile konuştu.

Şengör, sözlerinin kusurlu anlaşıldığını savunarak Olcan’dan bozukluk diledi.

Jeoloji profesörü Şevket Şengör, Radikal’den Hediye Çağlayan’a verdiği röportajda, Kenan Dünya’in yaptığı seçme şeyi ayrıcasız onaylıyorum, insanlara dışkı yedirmek azap değil” sözleriyle tepkilerin hedefi oldu. Şengör ve darbe döneminde dışkılı işkenceye maruz artan Doktor Sinan Olcan, RS FM’bile Yavuz Oğhan’ın sorularını yanıtladı.

O sözleri düşünülerek harcama ettiğini amma falsolu anlaşıldığını söyleyen Şengör, şunları söyledi:

“Ben derdimi anlatamadım. Dışkı aşındırmak dokuncalı değil, bazen tedaviler amacıyla zorunludur. Ama bunu cebren yaptırdığınız antlaşma işkenceye döner sermaye. Maatteessüf buna maruz kalanlar var. Bu tramvayı yaşamışlar. Ego dahi diyorum kim bu tramvayı atın, maruz kaldığınız husus o antlaşma zannettiğiniz büyüklüğünde şişman tıpkısı buut değil. Amma tırnakları sökülen ayrımsız adamın tramvadan kurtulması da mümkün değildir, yapacak tıpkı husus bulunmayan. Benim orada ısrarla üstünde durduğum şey, bu olayların emri konsey yoluyla verilmemiştir. Ben bunu Tahsin Şahinkaya’dan bizzat dinledim. Tığ hangi yazık ki kızını üstelik doğrayan bir milletiz.”

OLCAN: “SİZ HANGI DİYORSUNUZ?”

12 Eylül döneminde Diyarbakır Cezaevi’nde böylesi bire bir işkenceye düçar Hekim Sinan Olcan ise Ululuk Şengör’ü dinledikten sonradan sözlerine reaksiyon gösterdi. Defalarca bu işkencenin uygulandığını vurgulayan Olcan, yaşanılan o anları anlattı, Şengör’e “Sen ne travmadan bahsediyorsun” diyerek sordu.

Olcan, “Bu bir kişiye değil, belki yüz kişiye yapıldı. Rögar kapağı açıldı ve insanlara yedirildi. ‘Parmağınızı batırın ve yiyin’ denildi. Türkiye’bile o devir adamlık suçu işlendi. Ayrımsız güruh arkadaşımız koleradan öldü.”

Olcan’ın, Izzet Şengör’ün, “Bu emirler Tahsin Şahinkaya eliyle verilmedi” yönündeki savunmasına eleştirisi kaba oldu. Dönemin Başbakanı Süleyman Demirel’in sözlerini hatırlatan Olcan şöyle konuştu:

“Siz bunu Tahsin Şahinkaya’dan dinlemiş olabilirsiniz; amma Süleyman Demirel, ‘Fırat’ın mavera yakasında bir kucak kaybolsa sorumlusu benim; çünkü yönetmen benim’ demişti. Zaman Cizre’üstelik Nusaybin’üstelik olan olaylar, kâin iktidarın dışında mı gelişiyor sizce? Diyorum ki orada işlenen âdemiyet suçu, konseyin bilgisi dahilindedir. Kıbrıs’ta savaşmış, psikolojisi çözülüm, işkenceden gusto düz aynı insan başımızdaydı. Hamamda, havalandırmadan seçkin yerde azap ediyordu. 170 yabanlık koğuşta, 3 parça abdesthane vardı, o 3 tuvaletin kapısı dahi gardiyanlar vasıtasıyla kilitleniyordu.”

ŞENGÖR: “İNCİTTİYSEM KUSUR DİLERİM”

Anlatılanları facia namına nitelendiren Müderris Büyüklük Şengör, amacının mağdurların tramvayı atlatmasına yardım etmek olduğunu yineledi. Yaptıklarının ağız ağıza iyi oruçlu olduğunu anlatım fail müderris, etkili yayında Sinan Olcan’ın nezdinde ezinç görenlerden özür diledi.

Diyarbakır Cezaevi’nde değişik işkencelere maruz mütezayit Dr. Sinan Olcan, 2011 yılında dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Cihan ve ekibinden müddei tevessül etmek istedi. Diyarbakır Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’na sunulmak amacıyla Sapanca Cumhuriyet Savcılığı’na sunduğu dilekçede Olcan, cezaevinde gördüğü işkenceyi bap özellik sıraladı. Fakat talebi el işi konulmadan zaman aşımı gerekçesiyle ferasetsiz çevrildi.

Bir Cevap Yazın