Putin ve Hollande’dan matbuat toplantısı

Milliyet’te düz kayran habere bakarak düşürülen Rus uçağı ile ilişkin aynı istifham üzerine Putin “Türkiye ’nin Moskof uçağı olduğunu bilmemesi türlü değil” dedi.

“Türkiye ’den hakeza benzeri kadem beklemiyorduk” diyen Putin, “Türkiye ’yle çabucak yandaki değil tıpkı zamanda dosttuk” şeklinde konuştu.

S-400 ’leri konuşlandırmak zorunda kaldıklarını belirten Putin, “Pilotumuz öldürüldü bu kabul edilebilir tıpkı madde değil” dedi.

Rusya Cesamet Başkanı: “IŞİD’e desktek verenlerin ateşle oynadığını” belirtti.

Hollande de konuşmasında “Şu anda tek amaç IŞİD ile savaşım olmalı” dedi.

PUTİN: “TÜRKİYE’NİN SU-24 ÜZERINE BELIRSIZ AÇIKLAMALAR YAPMASI INCITICI”

Rusya Büyüklük Başkanı Vladimir Putin, Türkiye’nin trajediden okşamak amacıyla kuma harıldamak namına belirsiz izahat yapmasından ve hatta özür dilememesinden çevre üzüntü duyduğunu bildirdi.

Putin, Türkiye’nin Akarsu-24’ü vururken  uçağın Moskof uçağı olduğunu bilmemesinin imkansız olduğunu zira uçağın üzerinde semboller olduğunu belirtti.

Putin, “İkincisi ilkin dahi söyledim tıpkı el elan anlatmak istiyorum; Amerika ile anlaşarak bizim gelgel kuvvetlerimizin nerede çalışacağını söylemiştik” dedi.

PUTİN: “ŞAYET BU AMERIKALI UÇAĞI OLSAYDI VURUR MUYDUNUZ?”

Putin, bu durumda Rusya’nın Türkiye’nin bulunan ortak yönetim üyesi olduğunu düşünmesinden ve orada Rus gelgel kuvvetlerinin çalıştığını bildiğinden yola çıktığını belirtti.

Putin, “Eğer bu Amerikali uçağı olsaydı Amerikali uçağını vurur muydunuz? Bunlar abuk sabukluk. Kırıcı, dip bire bir şekilde ele ahzetmek, bu olayın bir kere henüz olmasını göğüslemek için harıldamak yerine belirsiz meşruhat duyuyoruz.  Işte bu yüzden bu bizim seçeneğimiz değil, bu Türkiye’nin seçeneği” dedi.

Lavrov: “Erdoğan ’dan Putin ’e telefon gelmedi”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tıpkısı soru üzerine Erdoğan ’dan Putin ’e telefon gelmediğini söyledi. Moskof Dışişleri Bakanı, Erdoğan ’ın 30 Teşrinisani ’de Abuhava Zirvesi kapsamında Putin ile benzeri araya gelip gelmeyeceği sorusuna ise karşılık vermedi.

Bir Cevap Yazın