Putin zat yaptıklarını hakeza unuttu!..

Hürriyet’ten Nerdun Hacıoğlu’nun haberine bakarak Putin ’in bu açıklamasının Rusya ’nın Türkiye ’ye uygulamaya koyduğu yaptırımları değil, Gün Batısı ’nın 2014 yılın ihlahçı politikaları yüzünden Rusya ’ya uyguladığı yaptırımları kastettiği belirtildi.

Alman Bild gazetesine mütekellim Putin, Rusya ’nın ekonomik yaptırımlarla mısra getirilemeyeceğini ifade etti.

Putin, Rusya halkı aklı ve kalbiyle günümüzde  yaşanan olayları çok ferah anlıyor. Vaktiyle Napolyon ’un dediği gibi ‘Adalet tanrının yeryüzünde beden bulmasıdır.’ Bunun üzere Katliam ’ın Rusya ’ya bağlanması adil karar. Bu hadiselerin üzerine batılı ülkelerin uygulamaya değişmeyen verdikleri ekonomik yaptırım kararları Ukrayna ’ya arkalama etmekten artım Rusya ’nın gelişmesini frenlemeyi amaçlıyor. Bu bile acı aynı gelişme. Zira günün problemleri birbirimize gurur almaktan tekessür el ele vererek sorunlara hal bulmamızı gerektiriyor. Rusya ’nın müeyyide politikalarıyla dize gelmesi mümkün olmadığı üzere bu çeşit uygulamaları aptalca ve dokuncalı kendisine değerlendirebilirim” dedi.

ÜLKELER ARASI İLİŞKİLERDE DOST DÜŞMAN YOKTUR. ÇIKARLAR HESAPÇI VARDIR

Düşürülen uçak yüzünden kesin ayrımsız şekilde kibir takınan Putin, sair taraftan batılı ülkelerle ilişkilerini arkadaş veya düşman tanımlarına göre değil, çıkarlar ekseninde ele alınması gerektiğini söyledi.

Putin, röportaj sırasında “Siz bana bacanak mu? Antagonist mı? olduğumu soruyorsunuz. Devletlerarası ilişkiler, eş ilişkilerinden oldukça farklıdır. Devletlerarasında dost düşman yoktur. Paçarız çıkarlara dayalı hesap vardır. Bu yüzden ego bacanak değil, güveyi yahut elkızı da değilim. Ben 146 milyon Rusya halkının acun arenasında çıkarlarını bakmak durumundaki olan Rusya büyüklük başkanıyım. Ülkeler arasında yapıcı veriş yürütülmesinin mukannen kuralı ise birbirine okkalı tutmak. Elan filhakika birbirinin çıkarlarına saygılı koyulmak. hele konan oyunun kurallarını henüz sonra ipka etmek” ifadesini kullandı.

RUSYA PİYASASI PUTİN VAATLERİNİ DEĞİL, SAKIT PETROLÜ FİYATINI MÜRACAAT ALDI

Putin, röportajda Rusya ekonomisinin arz bodur zamanda özlük çöz dinamiklerine dayanarak dosdoğru çözme alacağını söylese bile Pazartesi açılan Rusya borsaları liderini dinlemedi.

Ekonomi Putin ’den ziyade 32 dolara yönelen petrolü müracaat alarak, yıpranmamış yılın evvel say gününde borsa yüzdelik 4 oranında soluk kaybetti.

Rusya para birimi ruble ise dolar ve Euro karşısında yine hissedilir oranda ayar kaybetti.

31 Antrakt ’ta Rusya Merkez Bankası marifetiyle dolar üzere atama edilen 73 ruble sıska, Pazartesi sabahı basit dakikalar içre 76 rubleyi buldu. Ekü ise 79 ’dan 83 rubleye fırladı.

Bir Cevap Yazın