Putin’den çokça sert açıklama!

Hürriyet’ten Nerdun Hacıoğlu’nun haberine bakarak Putin, Rusya Savunma Bakanlığı ’nda peş dozaj subay kadrolarıyla yaptığı toplantıda Türkiye ’nin adını anmadı ancak düşürülen Su-24 bombalama uçağını kastederek şöyle konuştu:

“Bizim Suriye ’deki askeri varlığımıza yönelik herhangi biri eliyle yıpranmamış bir provokatif atak düzenlenmesi üstüne uyarıyorum. Bu yol yanıtımız akıbet merhale tehlikeli ve sert olacak. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Suriye ’deki albeni üssümüzü katma cenk uçakları ve gelgel defans sistemleriyle güçlendirdik. Bombalama uçaklarımız imdi kesiksiz cebbar uçaklar eşliğinde operasyona çıkıyor. Lazkiye albeni üssü çevresinde, karada da güvenlik önlemleri artırıldı. Emri vermiş bulunuyorum. Orada yıldırma yahut saldırıya uğramamız halinde yanıtımız çokça sert olacak. Saldırgan takkadak imha edilecek.”

İKİ AYDA 214 BİN TITREM

Rusya Defans Bakanı Sergey Şoygu ise toplantıda, “İki ayda oraya 214 bin ton askeri abra naklettik” açıklamasıyla Suriye ’da gerçekleştirdikleri askeri operasyonun boyutunu gözler önüne serdi.

Putin ’in başkanlık ettiği toplantıda Suriye ile ilgili can alıcı rakamlar açıklayan Şoygu, “İki ay gibi kısa sürede orada başlattığımız operasyonlar amacıyla açıktan ve denizden 214 bin ton askeri malzeme taşıdık. Bu operasyona ferah ferah, eskimemiş Rusya tarihindeki bildirme kapsamlı işler diyebiliriz. Suriye ’dahi çekicilik operasyonlarının birlikte karada birlikte adımlar attık. Suriye yönetimiyle alay malay aldığımız karar doğrultusunda Humus şehrindeki tank fabrikasını onararak yeniden devreye soktuk. Şimdi o fabrika cemi kapasite çalışmaya başladı” dedi.

Bir Cevap Yazın