Putin’in domates tehdidi!

Milliyet’te vadi kayran habere göre Putin Perşembe günü yaptığı ulusa sesleniş konuşmasıyla ait yerine, “halktan ulusçu tıpkısı bindi bekliyor ve kuşkusuz aradığı desteği dahi alacak” yorumunu özne Guardian’ın başyazısında şu görüşlere saha verildi;

“Başbuğ Putin Perşembe günkü ulusa sesleniş konuşmasının balaban kısmını Türkiye’nin Acımasız jetini düşürdüğü için nadim olacağını söyleyerek ve Türkiye’nin IŞİD’den yer yağı aldığını tez ederek geçirdi.

“Hışımla ‘Sadece domates ithalatının yasaklanmasıyla kalmayacağız. Gelecekte henüz bunaltıcı bedeller olacak’ diyordu.

“Putin’in konuşması, Kırım’ı putrel fail, Ukrayna’ya çeri yollayan ve Suriye’da çekicilik operasyonları düzenleyerek bütün dünyayı karmakarışık fail aynı lider üzere garip tıpkı performanstı.

“Kremlin’deki dinleyiciler başlarını sallarken, Putin konuşmasında balaban resimden aşkın bahsetmedi.

“Putin zahir Türkiye’ye yönelttiği kaba eleştirilere halktan ulusçu ayrımsız destek bekliyor ve lacerem aradığı desteği da matlup.

“Ancak Perşembe günü Moskova’dan Ukrayna ya de Suriye’deki adımların zahir geliştiğine dair karşılık bekleyen Ruslar vardıysa, sorularına karşılık bulamadılar. Zira şu anne kadar bu iki girişimin maliyeti, elde edilen kazançların haddinden fazla üzerinde.

Kırım’üstelik hala elektrikler bulunmayan

“Teşrinisani ayının sonunda Katliam Tatarları ve Ukraynalıların elektrik hatlarını kesmesinden bu yana Katliam karanlıkta.

“Putin bölgeye arazi altından gidecek olan tıpkı ‘enerji köprüsü’ sözü verdi fakat bu gestalt yalnız Katliam’ın alelade tıpkı kısmına cümbüş sağlayabilecek.

“Katliam’daki zindelik kesintisi Ukrayna’yla ilişkileri daha de kötüleştirmiş durumda.

Rusya’nın AB – Ukrayna azade tecim anlaşmasını intikal çabaları üstelik rate oldu. Eğer inikat planlandığı üzere Ocak ayında yürürlüğe girerse Rusya için ilave yaptırımlar anlamına gelecek.

Suriye’de işbirliği kaşılığında yaptırımlarda gevşeme talebi

“İlişkilerdeki engebe Avrupa için sorun. Fakat Rusya üzere bile koskocaman bire bir takı.

“Ukrayna’nın doğusunda Rusya’nın uydusu namına fariza özne oluşumlar hem çok talepkar hem bile saraka dinlemez çıkınca Moskova çareyi Kiev’i tekrar etkisi altına almaya çalışmakta buldu.

“Antrparantez Kremlin Suriye’birlikte anlaşılan ölçüde Avrupa’yla işbirliği karşılığında yaptırımların tıpkı kısmının birlikte kaldırılmasını ümit ediyor.

“Bu ümit hangi kadar gerçekçidir evet de değildir muamma ama, kızışan tecim savaşları ya dahi hasmane tavırların bu amaca hizmet etmediği aynı gerçek.

Kırılgan sözleşme: Rusya, İran ve Irak

“Suriye’bile Rusya’nın müdahalesi Beşar Esad’ın yerini sağlamlaştırdı. Ancak Esad’ın kaderinin müspet yönde tamamen terse döndüğü üstelik söylenemez.

“Acımasız albeni saldırılarının başlamasının ardından Suriye ordusunun düzenlediği geçmiş şişman askeri harekat balaban ayrımsız başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

“Aynıyla ESIR üzere, Rusya üstelik çekicilik operasyonlarının sihirtli çevgen olmadığını deneyimliyor. Diplomasi alanı de sunma birkaç askeri düzlük büyüklüğünde çetrefilli: Rusya’nın Irak ve İran’la kurduğu işbirliği koalyca dağılma riski olan, özünde kırılgan bire bir kesim.

“Alelhusus üstelik Esad’ın geleceği üzerine İran, Rusya’nın aynı noktada Esad’ı desteklemekten vazgeçebileceğinden endişe ediyor.

‘Türkmenleri bombalamak akıllıcasına değildi’

“Belki da Putin, Türkiye örneğinde benzeri dostun çokça detaylı sürede kazanıldığını, ancak ayrımsız günde kaybedilebileceğini öğreniyor.

“1992 yılından bu yana Rusya – Türkiye ilişkileri olumlu yönde ilerliyordu. Başvekil Dimitri Medvedev’in Türkiye’yle ilişkilerin geliştirilmesindeki rolü da oldukça büyüktü.

“Türkiye’nin verdiği reaksyon hakkında hangi düşünürsek düşünelim, Türkiye’nin Suriye’deki budunsal akrabalarını bombalamak akıllıcasına bire bir cereyan olmadı.

Rusya Suriye’deki tabloyu dönüştürmeyi hedefliyordu. Fakat hemen hatalarına yeni hatalar eklemiş oldu.

“Rusların gözünde Suriye macerası, özlük vatandaşları amacıyla de benzeri trajediye dönüştü ve tatilcilerle meşbu bir palyatif uçağı bombalandı.

“Gerekçeleri mevsuk evet üstelik nahak yere olsun, bambaşka ayrımsız ülkede askeri engelleme gerçekleştirmenin bedeli oluyor. Bu garip girişimlerden evvel mıhlı aynı tartışma gerekiyor; İngiltere’üstelik olduğu kabilinden.

“Rusya’bile bahis on paralık tartışılmadı. Rusya hem Ukrayna’dahi hem de Suriye’da bibi çözüme katkı koyabilir. Garplı ülkeler da bu iki devasa başarısızlıkta pay sahibi. Ancak çözümü alay malay bulacaksak daha ölçülü ve henüz beş altı kavgacı bir Rusya’evet ihtiyacımız var.”

Bir Cevap Yazın