PYD, Cenevre’ye ‘nida edilmedi’

Milliyet’te vadi düzlük habere bakarak Konfedere Milletler (BM), geçkin Cenevre ’da cuma namazı haset düzenlenecek ve ilk defa diyet ile muhalefeti benzeri araya getirecek Suriye zirvesine katılacak gruplara davetiyeleri gönderdi. BM ’den yapılan kayıtlı açıklamada, hangi gruplara okuntu gittiği üzerine teferruat verilmedi. Davetin akseptans edilmesinin peşi sıra katılacak kişilerin isimlerinin açıklanacağı bildirildi.

‘Boykot ederiz ’

Ankara ’nın “yıldırı örgütü” yerine gördüğü ve PKK ’nın Suriye ’deki kolu olduğunu belirterek katılımına itiraz ettiği PYD ’nin görüşmelerde meydan alıp almayacağı zül konusu olmuştu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, cemaziyelevvel NTV ’ye verdiği röportajda, PYD ’nin çağırma edilmesi durumunda zirvenin boykot edileceğini söyledi. PYD Adam Başkanı Salih Müslim ise geçkin BM ’nin davetiyeleri göndermesinden önce, Reuters veri ajansına yaptığı açıklamada, çağırma edileceklerini ancak “henüz hangi pozisyonda olacaklarını bilmediklerini” söyledi.

Müslim, davetiyelerin gönderilmesinden sonradan yaptığı açıklamada ise, namına davetiye gelmediğini, bambaşka benzeri PYD temsilcisinin nida edilip edilmediğini ise bilmediğini söyledi. Müslüman, “Bittabi ki özden şekilde (zirveye) gelmek istiyoruz, benzeri zamanda katılmamamız durumunda Cenevre 3 ’ün üstelik, gâh tarafların dışlandığı Cenevre 2 kabil çökeceğini düşünüyoruz. Karada büyük tıpkısı sayıdaki insanları mandepsi ediyoruz ve bizi dışlayarak siyasal çözüm hesabına çığlık tıpkı şey yapmış oluyorlar” dedi. Fakat Çoğulcu Sosyete Hareketi Başkanı Randa Kassis ise, PYD lideri Salih Müslüman ’mağara Cenevre ’ye nida edildiğini söyledi. Kassis, “Ego, Heysem Menna, Salih Müslim, Sabah Yeli Ahmed ve (bozuk nazır) Kadri Cemil davet edildik. Bireysel olarak çağırma edildik” dedi. Menna ve Ahmed Suriye Demokratik Meclisi Adam Başkanları. PYD, bu meclisin genişlik nazik bileşeni. Cemil ve Menna AFP ’ye çağırma edildiğini doğrulama etti.

Rusya: “PYD ’siz olamaz”

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 2015 yılının aut politikasını değerlendirdiği matbuat toplantısında “Suriye ’bile süren savaşın sona ermesi için Cenevre ’de yapılacak toplantıya PYD ’nin katılmaması, bu toplantıda muhtemel sonuçların alınmayacağı anlamına gelir. Çünkü Kürtler, Suriye halkının koca bir bölümünü oluşturuyor” dedi.

Lavrov, “Suriyeli Kürtlerin hazar görüşmelerine katılmasını engel olmak adaletsizlik ve yararlı değil. Ara Sıra ihtilaf üyelerinin sulh görüşmelerinden dışlanması uluslararası hukukun ihlalidir” ifadesinde bulundu.

Bir Cevap Yazın