PYD’li Müslim’in daveti gündemde

Milliyet’te meydan alan habere bakarak toplantıya, Türkiye ’nin ‘yıldırı örgütü ’ namına akseptans ettiği PYD ’nin lideri Salih Müslim ’mağara dahi davet edileceği belirtiliyor.

Konfedere Milletler (BM), Suriye ’nin geleceğini şekillendirecek Cenevre toplantısının, cuma günü yapılacağını açıkladı. BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan birlikte Mistura, “Cenevre ’de görüşmeler 29 Karı ’ta başlayabilir. Mülakat davetiyelerini bugün göndereceğim” dedi. Toplantıya, Türkiye ’nin “yıldırı örgütü” olarak akseptans ettiği PYD ’nin lideri Salih Müslüman ’mağara de nida edileceği belirtiliyor.

Cenevre toplantısı, gök bilimi listelerindeki anlaşmazlık ve “güven artırıcı önlemlere” ilişik uzlaşmaz nedeniyle cemaziyelevvel yapılamamıştı. BM Suriye Özel Temsilcisi Dahi Mistura, dün yaptığı açıklamada, Cenevre ’birlikte heyetlerin ikili müzakerelerde bulunmayacağını, müzakereciler aracılığıyla görüşmelerin yapılacağını söyledi. Görüşmelerin evvel aşamasının 2-3 hafta süreceğini tamlayan Birlikte Mistura, “Öncelik mütareke, insanca yardımların ulaştırılması ve DAEŞ tehdidinin bertarafı olacak. Davet edilecekler konusunda bir nice ayrımlı rey var. Tartışmalar bir nice başkentte yürütülüyor. Cenevre- 2 ’bile olanların tekrarlanmaması için bu misil davetliler üstüne haddinden fazla tetik davranmaya çalışıyoruz. Başladığımızda akilane adımla vira etmek istiyoruz” dedi.

Mistura, Suriye ’bile savaşan gruplardan hangilerinin nida edileceği üstüne ise “Kimlerin terörist sayılıp sayılmayacağına ilgilendiren görüşmeler sürüyor. Benim amacıyla terörist tanımı BM Güvenlik Konseyi ’nin tanımlamalarına dayanıyor. Onlar de şimdilik DAEŞ ve Nusra kabil görünüyor” açıklamasını yaptı.

Görüşmelerin içeriği konusunda ise “Gündem serbest yetenekli aynı bırakışma, DAEŞ ile mücadele ve insancasına yardımlar olacak. 29 Sülale ’ta başlayacak Ruzname 6 aylık aynı siyasi süreci kapsayacak. Bu Cenevre 3 değil” bilgisini verdi.

Bir Cevap Yazın