Rabıta, Gülben ve Musti’nin reytingi!…

Milliyet’ten Mürtefi Eyüboğlu’nun bugünkü yazısından o satırları…

KEZ eh, Total dağ!

(…) Dünya Ilıcalı ’nın nümayiş dünyasının toplumsal medyası yer yaşayan üç yıldızını hakem heyeti üyesi yaptığı “Rising Film Yıldızı Türkiye”nin reytingleri üstüne görüşlerimi dile getireceğim.

Öykü Serter ’in sunduğu Gülben Akil Baliğ, Bent Akalın, Mustafa Sandal ve Fuat Güner ’mağara jüri üyesi olarak fariza yaptığı yarışmanın önceki bölümü 1.45 reytingle “Total”de 17 ’nci, KEZ ’bile ise 2.26 reytingle 5 ’inci oldu. Bütünsel reytingin 25.50 olduğu ayrımsız akşamda 1.45 reyting haddinden fazla bağan.

Türkiye ’nin beş ünlüsünün görev yaptığı ayrımsız çalgı aleti yarışmasının ekran karşısındaki 100 seyirciden hemen 5.6 ’sı aracılığıyla izlenmesi nereden bakarsanız elem!

TV kanalları genellikle kullanılmamış programları amacıyla lansman bütçeleri ayırır. Bu bütçeyi birtakım yıldızlı albeni ilanları, birtakım ceride reklamları amacıyla kullanır.

Tanıtımsız izlence

TV8, “Rising Star Türkiye”yi öz ekranı dışında tanıtım yapmadan yayına soktu. Kanaatim o kim Acun Ilıcalı, evet “Gökçe Yazın nasılsa programların reklam geliri bir iki, icap yok tanıtım üzere dünyalık harcamaya” diyerek düşündü ya da Bandaj Akalın ve Gülben Ergen ’mağara “içtimai iletişim araçları gücü”ne güvendi.

Bakar mısınız Deste Akalın, Gülben Akil Baliğ ’mağara takipçi sayılarına:

Rakamların dili

Akalın ’ın Twitter ’da 4 milyon 904 bin, Instagram ’dahi ise 2.7 milyon takipçisi var. Akil Baliğ ’i Twitter ’dahi strateji edenlerin sayısı 3 milyon 698 bin, Instagram ’da ise 1.9 milyon. Hemen ikisinin Twitter ’daki mecmu takipçi sayısı 8 milyon 602 bin, 1 milyon 14 bin Musti takipçisini dahi eklediğinizde bu cirim 9 milyon 616 bine yükseliyor…

9.6 milyon takipçiden ne kadarı hakikat hangi kadarı bire bir insanlardır bilemem. Amma bildiğim bir öz var ki o birlikte şu:

Pazartesi akşamı ekran karşısına sabık 25.5 milyon insandan hemen 1 milyon 450 bini
“Rising Film Yıldızı Türkiye”yi izledi…

TV8, geçmiş pazartesi akşamı “prime time – total”bile yüzdelik 5.22 share ile 5 ’inciydi bu hafta yüzde 5.09 share ile yeniden 5 ’inci…

SUTAŞ ’birlikte ise sabık pazartesi TV8 yüzdelik 3.8 share ile 7 ’nci kanaldı, bu hafta yüzde 5.18 ile 6 ’ncı oldu.
Bu rakamlardan benim anladığım şu:

Müzik dünyasının üç starı, sosyal iletişim araçları takipçilerini henüz “Rising Film Yıldızı Türkiye”nin seyircisi yapamadı.

Zira insanları içtimai medyadan koparıp, TV izleyicisi fora etmek tahakküm iş!

(ULU EYÜBOĞLU / MILLIYET)

Bir Cevap Yazın