Rağbet Volkan:

Istek Yanardağ’ın Yıpranmamış Asır’de yayınlanan röportajı…

– Öncelikle filmin Haziran ayında gösterime girmesini bittabi değerlendiriyorsunuz? 
Tığ Aralık’ta çektik, vizyona Haziran’üstelik giriyor; pahal oldu. Biz Haziran’bile çekmeliydik, Aralık’ta vizyona girmeliydi. Film çekip bitirebilmek tahakküm, onu vizyona saplamak ayrı yumruk. Çok salonda çok kopyayla eksiltmek birlikte baskı. Tığ Haziran’a dahi öyle yer bulabildik. On Paralık gösterime girmemesinden iyidir. 

– Peyrev sayılarıyla ilgilenir misiniz? 
Ego oynadım, bitti. Çekimci olmadığım üzere işin ticari boyutuyla tek zaman alakam olmadı. Rolüme bakıyorum. Ama tabiatıyla ki çok izlensin isterim. Tiyatro olduğu ahit gelen izleyici sayısıyla elan çok ilgileniyorum. 

– Bu mevsim temaşa anlamında dahi sizin için bati geçti, değil mi? 
Evet, elhak ben kestirmece 15 senedir hiç layenkati temsil yapıyorum. Bu yıl Veysel Diker’le ‘Terzinin Türküsü’ adlı oyunda oynadık. Rüya Bayındır ve Ferdi Kurtuldu da ekipteydi, çok adamakıllı geçti. Turneler yaptık. 

DÜNYALIK HIRSIM ON PARALIK OLMADI

– 15 yıldır piyes yapıyorsunuz ama hala sizin üzere ‘Ortalarda görünmüyor’ deniyor. Bu durumdan huzursuz mısınız? 
Olur, televizyonda olmadığın ant böyle tıpkısı takanak oluşuyor. Hassaten ‘Niye oyunculuğu bıraktın?’ diyerek soranlar oldu; çokça sıkıldığımı söyledim. Ben ayrımsız görevli çocuğu olmama karşın hiçbir antlaşma para hırsım olmadı. Haddinden Fazla mülk kazanıp çok adlı olayım diye niteleyerek çabalamadım. O hırsım olmadığı için değme mevsim televizyonda girmek zorunda değilim. Bana her zaman başında beyaz perde ve sıra teklifleri geliyor. Ama içime sinen tıpkı öz gelmediği amacıyla televizyonda olmadım bu duruluk.

– Tiyatrodan mal kazanabiliyor musunuz tamam? 
Maatteessüf ‘Tiyatrodan para kazanılmıyor’ diye niteleyerek bire bir orta malı var. Iyi tıpkısı baziçe yapıp seyirciye ulaştırırsan ve denge sağlarsan, tiyatrodan da kazanabilirsin. Tabiatıyla kim dizide kazandığın büyüklüğünde olamaz ama aç da kalmazsın yani. Temsil yaparak dahi yaşamını çokça bayındır sürdürebilirsin. Dizilerde saha almak zorunda olmadığım üzere şanslıyım. 

– Sizin üzere temaşa hastalık ayrı ayrımsız yerde? 
70 yaşıma geldiğimde sabahın 3’ünde sette almak istemem ama değme akşam ezanı sahnede görünmek isterim. Çünkü tiyatroyu seviyorum. 

– Unutulma korkusu yaşıyor musunuz? 
Ben işime aşkla bağlıyım. Adam sevgilisini görünce ne hissederse, ben üstelik aynısını işim için hissediyorum. Söz Gelimi, bereketli bir senaryo gelince, evlilik teklifi almış büyüklüğünde heyecanlanıyorum. 

– İki posta evlendiniz. Yine evlenmeyi düşünüyor musunuz? 
Evlilik kapımı henüz kapatmadım ama hayatımın şu döneminde bir erkeğe gerekseme duymuyorum. Başkasının derdini çekemem. Kazançlı sebeplerden âlem biriyle evlenmektense, bekar kalırım henüz iyi. 

– Filmi anlatır mısınız? 
Köye evcil bir televizyon kanalı kabarmak isteniyor. Bilcümle köylülerin kanalı dayamak üzere verdiği mücadeleyi matrak ayrımsız şekilde anlatıyoruz. Ego birlikte köylülere müzaheret fail, aynı televizyon kanalında staj fail ‘Zeynep’i oynuyorum. 

Bir Cevap Yazın