Rahmetlik İpekçi’nin kanlı gömleği Perde Müzesi’nde!

Hürriyet’ten Sevinçli Hasan Benli’nin haberine göre 12 Eylül Askeri Darbesi ’nin mağdurları aracılığıyla oluşturulan Ihtilalci 78 ’liler Federasyonu, bu yıl beşincisini açacağı Hicap Müzesi ’nde 1979 yılında öldürülmüş Gazeteci Abdi İpekçi ’nin vurulduğunda üstünde kâin hususi eşyaları de ilk kez sergilenecek. İpekçi ’nin hala üstünde kanlar ve kurşun deliklerinin bulunduğu gömleği, mendili, kravatı ile ceket ve pantolonu da sergilenecek eşyalar ortada kayran alacak. Müzede, İpekçi ’nin Matbuat Haysiyet belgesi üstelik sergilenecek.

MAHİR ’IN KAZAĞI DE VAR

Bu yıl sanatçı Ahmet Kayaç ’nın hususi eşyaları dahi ilk kez sergilenecek. 68 hareketinin önderlerinden Usta Çayan ’ın “kazağı ve radyosu”, Ulaş Bardakçı ’nın “tezkere ve kitapları”, Bahir Gezmiş ’in “kazağı”, 12 Eylül döneminde gözaltında kaybedilen ve bibi mezarı bulunamayan Cemil Kırbayır ’ın “Palto, derece, kazak ve pantolonu”, Necdet Adalı ’nın “çakmağı” dahi meydan matlup. Sergilenecek eşyalar arasında 12 Eylül döneminde Diyarbakır Cezaevi’nde azap ve acı muameleleri itiraz etmek üzere kendisini yakıcı Mazlum Doğan ’ın “süveteri”, dövülerek maktul gazetecilerden Güçlü Göktepe ’nin da “matbuat yeleği ve matbuat kartı” da sergilenecek.

GÜLEN KADIN SERGİSİ

Müzede “Hayata zaman operasyonunda Çanakkale Cezaevinde mevcut 11 sayı saat, 4 sayı hırızma, 1 skor sim kolye, 17 adet gümüş yüzük dahi sergilenecek eşyalar beyninde kayran alıyor. 12-23 Eylül tarihleri beyninde sarih olacak müzede “Yas Markajcı Ruz Ermeniler”, “Çocuk cezaevleri kapatılsın”, “12 Eylül ve Aleviler” başlıklarında toplantılarda yapılacak. Müzede, Başvekil Yardımcısı Bülent Arınç ’ın “Kadınlar herkesin ortamında hande atmaması gerekir” şeklindeki sözlerine aksülamel olarak, bire bir “Gülen kadın sergisi” bile bulunacak.

TOPLUMSAL HAFIZA AMACINDAYIZ

Sıkılma Müzesinin tevhit eden esame ortada meydan kayran Fotoğraf Sanatçısı Mehmet Özer, bu sene kim müzeyi “gani şeyler da oluyor hayatımızda düş ve özgürlük bibi ayakta” sloganı ile açtıklarını belirterek, “Beşinci kere açtığımız 12 Ilkgüz Perde Müzesini yarını bugüne çağırmaya ve bugünü yarına taşımaya devam ediyor. Bugün bağıntılı erbap olduğumuz özgürlük alanları bize mevdu benzeri lütuf değildir. Adlarını bilmediğimiz yüzlerini görmediğimiz mezarları bile sıfır halklarımızın evlatların borçluyuz. Içtimai aynı yeti  tekvin çabası olan Müze çalışmalarımızın beşincisini bu anlayışla açıyoruz” dedi.

Bir Cevap Yazın