Rahmi Koç’tan azrail izahat

Habertürk’ten Serpil Yılmaz’ın röprotajı…

Antrenör Grubu Fahri Başkanı Rahmi Çalıştırıcı ’un, İngiliz stili iddiası ile 21 sene önceki açtığı Edwards mağazası, genç ve erişilebilir bedel politikasıyla için yıpranmamış mekânlarda devam ediyor. 10 milyon dolar dirimsel hedefleyen Antrenör ’un ferdî yatırımı RMK Classic bünyesinde Brooks Brothers ile Edwards ’ı bulunduruyor. Koç, “Beis eden, uğraşı işlerim” diye niteleyerek tanımladığı zatî yatırımlarını anlatıyor. Şimdi Nar Cafe ’ye kiralanan 1994 ’te Rumelihisarı ’nda açılan önce Edwards mağazasının hikâyesinden başlıyor… “Epey Serçe diye benzeri kız vardı, (Sezen Aksu diye hatırlatıyoruz) ona Rumelihisarı ’nda sevgilisi bu binayı almış. Adamdan munfasıl. Bize emlakçı getirdi. Aldık, restore ettik. Çokça iyicene azrail portföyü vardı. Otoparkı yoktu, sav oluyordu. Kiraya verdik.”
Edwards ’ın 5 yılda 15 mağazaya gezinti hedefine temkinli benzeyen Koç “En önceki para kazanalım sonra… Edwards ’ta ilkin beis ettik” diyor.

-Tek kâr etmediniz mi?
Umu ettiğimiz büyüklüğünde etmedik.

-Ankara ’yı seçerken siyasa sınıfından gelecek talebi göz önüne almış mıydınız?
Cihannüma ’nin olduğu yerde Edwards açmıştık. Ankara ’ya çok katmerli geldik, kapadık.

-Zaman Ankara ’ya köylü döndünüz; pahalı gelmiyor mu?
Bu soruyu RMK Classic ’mağara CEO ’su Büyü Kuran yanıtlıyor ve Akmerkez ’deki komşusu Lacoste ile aralarında cesim bir bedel farkı olmadığının altını çiziyor.

-Antrenör Topluluğu dışında şahsi envestisman yapmaya lacerem değişmeyen verdiniz?
Miami ’üstelik Merrill – Stevens ünlü tersaneyi satın aldım. THY ’nin ayrılan yöneticisine Miami ’ye illet pervaz yapmadıklarını sordum, “Ensesi Kalın Türkleri mi taşıyacağım” dedi. Amerika ’bile Antrenör Grubu ’nun çarkıt yöneticilerinden Asıl Atay ’ın oğlu Hazar Atay ile New York ’ta açtığı düğürcük dükkanını hatırlatıyoruz, gülümseyerek devam ediyor:

“Mal kazanmayan yatırımlar… Algoritma firmasını kurdum; meni, diz, temel taşı hastane levazımatı satıyoruz… Türkiye ’da esenlik sektörü elan da büyüyecek. İnsanlar zenginleştikçe sağlığa henüz fazla mülk harcıyorlar.”

‘KAPIMIZI ÇALIP ON PARALIK OLMADIĞIMIZ SEKTÖRDE YATIRIM ÖNERİYORLAR ’

Antrenör ’fecir tutum ve piyasalar hakkında birlikte kıymetlendirme almak istiyoruz. Anlatmaya haddinden fazla arzulu değilse dahi eleştiri değerlendirmelerini paylaşıyor:
“Otomotivde bu sene patlama oldu. Türkiye otomotivde 1 milyon 100 bin adetlik münasebet oluyor. Ancak seçimden sonradan hangi olacağını bilmiyoruz. Seçimden sonradan dövizin ne olacağını kimse bilemiyor. Bir Nice işaret talebi karşılayamadı. Biz bile yapamadık. Avrupa de istek ediyor.
Kimsenin beklemediği tıpkı format. Bizim siparişler 3 kamer ilkin veriliyor. Müşteriye ödemede çokça ödünleme de veriyorlar.”

Döviz kurundaki yükselmenin etkilerini konuştuğumuzda “Dış borcu olanları sarstı” diyor. Sarsıntının şiddetini şirketler umum değiştirdikçe göreceğiz…

-Müşareket satın almanız üzere kapınız çalınıyor mu?
Sürekli… Buraya gelecek başkaları ilk geçmiş bizim kapımızı çalar. Olmadığımız sektörlerde yatırım öneriyorlar. 4 sektöre ağırbaşlılık veriyoruz. Muvaffakiyet için, Avrupa çapında fabrikalar olmalı. Onun amacıyla üstelik bütün bildiği gelişim süresince kalmalı.

-Arçelik büyümesi üzere mi…
Elverişsiz zarfında Arçelik, dışında Beko ’dur.

-Kadro içre Tüpraş ’ın liderliğini ele geçirir mi?
O tahakküm… 1 aylık stokla çalışıyoruz, memleketin ihtiyacını garantiliyoruz. Petrolü fiyatlı alırsanız, sattıklarınız kötülük yazıyor. Ucuz fiyata alırsanız fayda yazıyorsunuz. Erke farklı ayrımsız göz. İran ’dan çokça bol şartlarda alıyorduk; ne olacak bilmiyoruz…

ANTRENÖR BILE REKABETİ BEKLİYOR

-Ülker ’den aldığınız 3 marinanın üstelik satışı kesinleşmedi?
“Ülker ile marina satışında anlaştık ama Rakiplik Müesses ’nda 2 koca istifa etti, adına koymadılar. Kararı bekliyoruz“

GARANTI ÜZERE MAHKEMEYE GİDERİZ

Antrenör Grubu ’nun Kalamış Marina ihalesini almasına karşın, Özelleştirme İdaresi ’ne (ÖİB) iadeli etmesi dolar kurundaki artışa bağlanmıştı. Belletici bu görüşe itiraz ediyor: “Kadıköy Belediyesi ile ÖİB arasında ihtilaflardan kaynaklandı. Proje anıtlardan geçti. ÖİB imarı baştan düzenledi amma metrekare aynı. Bir bile Kadıköy Belediyesi envestisman parasını bizden istedi. Tığ ‘Mal, Özelleştirme İdaresi ’nin ondan al ’ dedik. Bizim 10 milyon doları (inanca) yaktılar. Giderek mahkemeye gideriz.”

10 MİLYON $ SAĞLIK HEDEFİ

Yılın evvel çeyreğinde konsolide hep gelirleri 13.8 bilyon dolar olan Çalıştırıcı Holding ’mağara beraberinde, almanak 10 milyon dolar sağlık hedefleyen Çalıştırıcı ’un şahsi yatırımı RMK Classic, devede kulak kalır… Ne var kim Koç, zat üzerinden yansıttığı hayat sitili ve hoşluk mottosunu, Türkiye ’ye duyurmak üstüne çok istekli.

BELLETICI İLE FUNG, HARIR YOLU’NU AKADEMİYLE CANLANDIRACAK

Vehbi Çalıştırıcı Vakfı kuruluşu Koç Üniversitesi ile Hong Kong merkezli Fung Grubu ’na ilişik Victor & William Fung Vakfı arasında akademik bağların güçlendirilmesi için geçim imzalandı. Ipek Yolu ’nu Yeniden Animasyon Girişimi ’nin sunma büyük adımlarından biri namına değerlendirilen anlaşmayla Çin ’den Çalıştırıcı Üniversitesi ’ne doktora beğenmek üzere gelecek öğrencilere fon sağlanacak. İmza törenine Çalıştırıcı Holding Izzetinefis Başkanı ve Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Rahmi Çalıştırıcı ile Fung Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Victor Fung birlikte katıldı.

Bir Cevap Yazın