Rahmi Saltuk: ’’Orhan Gencebay’ın neresi yasaklı?’’

Balçiçek Pamir ’le Bayram Sende ’nin bugünkü konuğu ünlü sanatçı Rahmi Saltuk ’tuh. Türkülerinin yanında politik duruşu ile de tanınan Saltuk programda meslektaşı Orhan Gencebay ’a eleştiriler yağdırdı. Balçiçek Pamir ’mağara sanatçılara makbul sıklet ve yasaklarla ait adına söylediği “Gündemde çokça çok yasaklanan sanatçı var ve onlar konuşuyorlar. Özellikle Orhan Gencebay mesela, açıklamaları oldu, Timur Selçuk ’un açıklamaları oldu. TRT ’birlikte yasaklı dönemler var. Ahmet Kaya daim konuşuluyor biliyorsunuz azgın bir linç gecesi yaşamıştı…” sözlerine şöyle yanıt verdi: “İzliyorsunuz, izliyoruz… Orada beygir iziyle köpek izi birbirine karışmış. Tıpkısı yasaklılık var, aynı de denetime sataşma var. Anca evet birlikte hakeza gelişigüzel kurumda yüzdelik 100 serbesti diyerek aynı özdek olmaz. Bazıları bunu bilinçli adına yapıyor bana bakarak… Denetimle yasaklıyı birbirine katıyor. Teftiş vardı evet, oradaki adamların kafalarına göre uyguladıkları tıpkı şeydi bu. Söz Gelimi Zülfü Livaneli kusurlu reşit gerekçesiyle Timur Selçuk onu denetimden geçirmemiş. Doğrusu o dahi bunu tek inkar etmedi. Neyse… Çoluk Çocuk bu ayrımı bilmezler. Geçkin söz temsili Birey Dündar sıralamış köşesinde tam şarkıları, yasaklanmış tıpkısı melodi arıyorum, namevcut, bütünü denetime takılmış. Asıl haram o değildir. Ana haram politik görüşlerinden ötürü, fikirlerinden çevre gürültülü sanatçısının, şairin yasaklanması. Benim çektiklerim hangi Alevi asıllı oluşumdan hangi Tuncelili oluşumdan. Bunun bir tek nedeni var, sosyalist yapı. Benim arkadaşlarım asıldılar. Eninde böylecene öfkeleniyorsunuz, yani Orhan Gencebay ’dan vehleten aynı yasaklı sanatkâr çıkardılar. Pekâlâ öfkelenmeyeyim? Kavisli bilgilendiriliyor kamuoyu. Gayrı yan beni ilgilendirmiyor kim, zat aralarında isterlerse heykelini diksinler. Bu yasaklı tevessül etmek değildir, denetimden geçememektir. O günlerde bugünkü dizilerin yerinde fotoromanlar vardı, evet o fotoromanlar Orhan Gencebay ’a çalışmıyor muydu? İki sene önceki Hakkı Kıvrılma ’in programında rastladım. Hakkı koca soruyor ‘Seni de yasakladılar çokça da ezildin ’ diye niteleyerek… Orhan dahi böyle… Hani vardır ya böyle kullanılmamış kadın gibi… Karım Gök ’a birlikte söyledim ayrıca ‘Bak göreceksin yakın zamanda Orhan Gencebay ’dan aynı yasaklı artist yaratacaklar. Ve nihayet yarattılar.

1989 yılında içre Kürtçe parçalar olduğu için albümü toplatılan Rahmi Saltuk demokratik sağ açıklık sürecini da şöyle değerlendirdi. “Fikir ongun ama sonunda aynı öz çıkmadı, maatteessüf gerginliği çıktı arttırdı. Çünkü altyapısı dolgunca hazırlanmamış. Bu kavgacı aynı özdek, mayınlı bire bir arazidir. O siyasi duruş olmayınca, o projeler insanların önüne konmayınca yalnız gerilimi arttırdı.”

Balçiçek Pamir ’in sorusu üzerine açılım kahvaltılarına birlikte çağrılmadığını belirten Saltuk sözlerine şöyle devam etti: “Bakış Açısı kahvaltılarına çağrılmadım. Ama çağrılsam dahi türkçesi gitmezdim. Zira bu mesele sanatçılarla, yazarlarla çözülmez. Bunu politikacılar çözer. Sanatçıların politikayla ilgilenenleri ise çokça azdır. O görünümü yöneltmek istemezler. O zaman başbakan bu işleri gani belirleme edecek, politikayla ilgilenenleri çağıracak. bin türlü sanatsal şaibe var sanatçılarla asıl bunları konuşmaları gerekir.”

HABERTÜRK

Bir Cevap Yazın