Rahşan Gülşan

Çokça parlak ayrımsız saksı yapmamıştı aslında Canım Ailem. Önce bölümünde Toplama Yılmayan‘ın konuk oyuncu olmasına rağmen patlamalı ayrımsız reytingle başlamamıştı.

Ancak kanalın birlikte projenin arkasında durmasıyla Canım Ailem yavaş yavaş amma çok kalımlı şekilde istem kubbemizdeki yerini aldı. Efsanevi, ‘İkinci Ilkbahar ’ dizisinin genlerine sahipti. Hepimizin, apartman günlerinde özlemle andığımız mahalle günlerini anca cins anlatıyordu kim bu önsezi akışına umursamayan durmak imkânsızdı. İki mevsim yayınlanan bire bir dizi film insanda bu büyüklüğünde mı ajanda oluşturup, bu büyüklüğünde mı sevilirmiş anlamakta zorlanıyorum.

Demincek erken ve buruk bir veda ile cebin karşıyayız. Kendimi tutamadım TMC‘nin iletişiminden mesul Ayşe Barım‘ı arayıp kendimi dizinin bitiş setine nida ettirdim. Tıpkısı seyirci olarak çokça sevdiğim diziyi şahsen teşyi etmek istedim. Zekeriyaköy muhik çekilen dernek sahnesini etken izledim. Amma on paralık beklemediğim bire bir şeyle karşılaştım. Sette kimsenin ağzını bıçak açmıyordu. Anlattıkları kadarıyla o çevrim çekilen eski sahnelerde hem oyuncular hem da kategori ekibi gözyaşlı anlar yaşamışlar.

Bütünü, bu hisse senedi bittiğinin devrisi haset gelişim bulabilecek ustalık ve başarıya topluluk olan ekibin kuma hepsi şuydu: “Hakeza aynı kol tıpkı artık ağırlık tıpkısı araya gelir!” Aşağılık de oyuncusundan yönetmenine, senaristinden kostümcüsüne haddinden fazla özel bir ekibin tıpkı araya gelişiydi Canım Ailem. İşin teknik kısmı tıpkı tarafa bize arada bir çokça tınlamalı arada sırada çok hüzünlü amma toplamda çok iyice anlar geçirtti monitör karşısında. Onu haddinden fazla özleyeceğiz ve eminim tekrarlarında aynı “Hareketli Eyyam” veya “Kele Gösterişli” filmlerini bilmem kaçıncı defa izlerken aldığımız hazzı alacağız. Tamlık ekibe çokça teşekkürler ve tabii ki er bittiği için teessürat gönderiyorum. Ve benim gözümden Canım Ailem ’den aklımızda kalanlar:

EREK YÜCEL:Onunla ilgili uzun uzun övgüler düzmeye, destanlar yazmaya lüzum namevcut. Doğrusu hepimiz onun bu ülkenin en nazik değerlerinden ve koca gibi insanlarından biri olduğunu biliyoruz. Amma ego bu dizide bu kadar balaban tıpkı oyuncunun ve nazik benzeri şöhretin kuşkusuz birlikte egosunu edep etmeyi başardığını gördüm. Kendisini civar plana atmadan, bağıra bağıra gözümüzün içine sokmadan oyunbazlık yapmayı başarabildiğini ve ekibi aynı arada tutarken şüphesiz da yücelebildiğini öğrendim. Dolgunca oyuncu olduğu kadar özel birlikte tıpkısı insanmış galiba ki. Yeni işini heyecanla bekliyorum…

ÇIY BOZOKLU:O, bu diziden sâdır sunu büyük şaşırtı. Canlandırdığı iki sene süresince kendi kimliğini, kişiliğini, sesini, saçını kısacası Şebnem ’e ilgili hangi varsa tıpkısı sandığa atıp kaldırmayı başaran ve adına Meliha ’yı koyan artist bu dizinin ülkemiz görsel sanatlarına kazandırdığı haddinden fazla muhteşem tıpkı ayar. Meliha ’de öylesine doğaldı ki herkes onu Adana ’üstelik düzencilik seçmesi yapılmış ve 40 ’larında lezzetli tıpkısı teyze bulunmuş sandı. Oysa Şebnem,Meliha ’nın sütannesiydi. Yaratıcısıydı ve eserini dokunulabilecek kadar asıl ve cıvıl cıvıl benzeri organizmaya dönüştürmeyi başardı. Da her bölümdeMeliha ’nın içine çıktığı yolculuktan elinde yıpranmamış parçalarla döndü.Meliha ’yı öylesine ete kemiğe büründürdü kim hiç birimiz içindeki Çiy hakkında en ufak ayrımsız fikre eş değiliz. Işte çekinmek duyulacak ve artist seviyesinde alkışlanacak üçkâğıtçılık benimiçin budur. Bu nedenle paradigma oyunculuğunu küçümseyip “Tığ beyaz perde amacıyla diziye katlanıyoruz” edebiyatı özne oyuncular gerçek aktör değildir. Çiy ’mağara yıpranmamış işini heyecanla bekliyorum!

ŞAIR ÇEKINMEZLIK: Ozan bu ülkenin kullanılmamış romantikkomedi starıdır. Önceki ne çekimci ona böyle ayrımsız film teklifi getirip sağlambir senaryo ile karşısına çıkarsa doğru davranmış evet. Saz Şairi hem alengirli, hem hayta, hem bunaltıcı, hem seksi, hem akil ve üstelik bunların hiçbirini abartmıyor. Baziçe o an neyi gerektiriyorsa o kadarına yükleniyor. Tabii ki vaktiyle beri hayranıyız amma CanımAilem ’üstelik daha çok olmuş ve kendisine verilen karakteri apayrı nev çözümleyen birOzanGüven gördük. Bence o bu ülkenin yıpranmamış Brad Pitt ’idir. Yanlış anlaşılmasın rastgele tıpkı yakışıklılık göndermesi yapmıyorum. ‘Fight Club ’ filminde de ‘Meet Joe Black ’ filminde üstelik ‘Mr. AndMrs. Smith ’ filminde bile oynayabilen alengirli ve köpoğluluk kabiliyeti erdemli Brad Pitt ’e atıf yapıyorum. Tıpkı sonraki filmini heyecanla bekliyorum!

EZGI ITLAK: Müjdat Gezen SanatMerkezi ’nin ülkemize kazandırdığı komple tıpkı kabiliyet daha. Ama dirim okulunda Amaç Yücel Üniversitesi ’nin gözde bir öğrencisi. Elhak dizide da altını çizdiler, o yeni Türkan Şoray. Gerçi bu tanımlama Sikinti ’ye çok ayıp olur. Oyeni tıpkısı geçmişten biri değil.O alışılmadık, can tarafı faziletkâr, boncuk bakışlı, Türk kadınının ekrandaki temsilcisi. Yaşı daha dokuz canlı banal, önü çokça ayan. Yir ’nin kariyermacerasına tanık olacağımiçin kendimi haddinden fazla ak yazılı hissediyorum.

İLKER AKSUM: O kuşkusuz oynamaktır İlker? Adam herhangi bir rolü bu kadar mı sahiplenir. Kendini ‘o temel ’ bu kadarmı verebilir? Süper, süper, süper benzeri oyuncu. Her filme, seçme diziye geçişsiz. Amma artık başrole tefeyyüz ika zamanı çoktan geldi!

SELİN TUNÇ: Bu aliyyülâlâ hikâyeyi yazan parmakları bile takdir etmek lazımdizimizle helalleşirken. Selin Tunç hepimizi ekrana yapıştırdı. Adlarını saydığım ve sayamadığım oyunculara içini keyifle doldurabilecekleri akva aynı senaryo verdi. Zoru başardı, her biri uzunmetraj niteliğinde sürelere haz yoğun diyaloglar sığdırdı. Bebek olayını atlatsın bakir ürünlerini heyecanla bekliyoruz!

Rahşan Gülşan /HABERTÜRK

Bir Cevap Yazın