Rahşan Gülşan geçirdiği trafik kazasını yazdı

“Buradan iyi çıkamayabilirdim”

İki dram kanda, ayrıca fizanda birlikte olsam yazılarıma meydanlık vermediğimi bildiğiniz üzere iki dolaşma yoğun “rahatsızlığı dolayısıyla” abece yazmayan yazarınıza eş çıkıp epostalarınızla, Twitter mesajlarınızla “hayırdır inşallah” dediniz. Metin yararlı yoktu başıma mevrut şeyde. Geçen perşembe, Zekeriyaköy ’de saat 15.30 sıralarından hayatım ayrımsız hisse senedi filmi şeridi kabilinden geçti gözlerimin önünden. De filmin son karesi birlikte neredeyse ekleniyordu. Bakın eksiksiz olarak neler oldu…

Kavşakta buluşalım, yengeyi şike birlikte gel!

Züğürt bire bir arkadaşımı musahabe üzere gittiğim Zekeriyaköy ’den dönerken fotoğrafta gördüğünüz yoldan geliş yönünde geliyordum. Yolun sol tarafında normal tıpkısı hızda tempo halindeydim. Karşıdan gelen bir otomobilin sürücüsü durup mevrut otomobilleri teftiş etmek adına sağa bakmadan ve hız kesmeden önüme atladı. Kornaya basıp sağa kaçtım. Dünyanın bir nice durumunda müstakbel sürüş dersi almış biri kendisine patadak sâdır objelerden cızlam tekniğini biliyorum. Hızla birlikte müstacel format planını uygulamaya koydum. Frene yüklenip, arkası sıra ayağımı frenden çekip kalan şipşak sağa cızlam manevrasını yaptım. Seçme öz mükemmeldi. Kurtarıyordum. Ancak cebin otomobil yavaşlamadığı amacıyla art kapımdan vurdu. Bu imdi elimde kontrol edilemez tıpkısı yönelteç olması anlamına geliyordu. Bu andan sonradan benzeri çarpışma testinin içinde hususi konuktum. Ahit tıpkısı Inception filminde olduğu üzere yavaşladı. Yan çarpış geldiğinde otomobilin engel hava yastıklarının ahenkle açılışını huşu ortamında izledim. Kafamı çekicilik yastığına çarparken ilk şükür duamı ettim. Arkası Sıra kaldırım ve ağaçlara akıllıca gelişen gelişmemiş ancak derman yolculuğum başladı. Önceki kalın tomruktan çite vurdum. Sonra üstelik oradaki ağaçlara. Çekicilik yastıkları havalarda uçuyordu. Otomobilimin kaputu katlanıp bana akıllıca gelmeye başladığında haddinden fazla amma çokça korktum. O zaman ilk defa öleceğimi düşündüm. Sonradan gelişigüzel şey bitti. Aracın içinde çekicilik yastığı dumanından ayn gözü görmüyordu. O gazı solumak imkânsızdı. O anda bu öğün da boğularak öleceğimi düşündüm. Doğal Gaz boğazımı yakıyordu. Bitik paniğe kapılmıştım. Seçkin özdek durmuştu ama mazlumluk yoktu. Çünkü radyo çalmaya devam ediyordu. Kapıyı açtığımda dem alamıyordum. İnsanlar sağa sola koşuşturuyordu. “Elimi tutun” diyerek bağırdığımı hatırlıyorum. Sonra biri epey gelip elimi tuttu. Hissettiğim boşalma duygusunu anlatamam… Sonraları adrenalin bastı damarlarımı…

Adrenalin sen hangi garip bi şeysin!

Adrenalin sonrası biberli hissetmemeye başlıyor adam. Sağ elimdeki çığlık, sol bacak bileğimdeki şişmiş, sıhhatli dizimdeki bertik, göğsümün üzerindeki gürpedek morarma falanca bir anda unutuldu. Yabansı bire bir neşe geldi içime. Canlı çıkmanın verdiği alay… Amma yerde yatan insanları görünce aklım yerinden bundan sonra. Otomobili bana göre elan beş altı zarar gören cebin tarafın sürücüsü yerde yatıyordu. Eşi birlikte otomobilde dolaşık durumdaydı. Meğer kemerleri muallak değilmiş. Sonraları 15 an süresince cingöz, ambulans geliverdi. Jandarmanın şişman ve gelişim agâh tutumu, ambulansın çabucak gelmesi şaşırdığım şeyler arasındaydı. Sonradan hastaneye irfan ettik.

Keyif sigortası yaptırın!

Hastanede çıktı acılarımı henüz kemiksiz hissedebiliyordum. Ben hastaneye gaileli çiftten bilahare gittim. Gittiğimde acilde yatıyorlardı. Eş gerek istemez biraz geriliyor. “Abi niçin bi durup bakmadın” almak istiyor. Amma vaziyetler çok değişik gelişti hastanede. çabucak yattığım yere oyuncu-direktör Hamdi Parafin girdi. Meğer karşı tarafın mail dostuymuş. Aceleten onların yattığı perdeyi açtılar.Kazayı fail abi “Kusura bakmayın, benim hatam. Sizin hareketiniz sebebiyle gergin atlattık” deyince âdem tek madde diyemiyor bittabi. Ayrıca sonraları kaynaştık da. Emniyet kemerlerini taksalar onlar bile benim kabilinden çarpık çurpuk doku travmaları ve morluklarla atlatacakları kazayı çokça henüz bati yaralanmalarla atlattılar.

LÜTFEN TUVALETE GİDERKEN DA KEMERİNİZİ TAKIN!

Bu hezel değil. Tıpkı da mümkünse hususi esenlik sigortası yaptırın.Hastanede ödediğim servet iki yıllık keyif sigortası primine denkti. Demin koşarak kendime hususi sağlık sigortası yaptıracağım.

ILÇE SONRASI BUNLARA DIKKAT

Otomobiliniz eğer kaskoluysa zinhar özlük imkânlarınızla çektirmeyin. Ancak size kiralık anahtar verilme imkânını yitirebilirsiniz. Antrparantez sigorta şirketiniz özlük asistans sistemiyle gelip çektiğinde olay yeri tespiti üstelik yapıyor. Amma eğer otomobiliniz benimki kabil zarar olursa kiralık makine şansınız bulunmuyor. Araç pert olursa on paralık bilmediğiniz konulara ve haddinden fazla değişik prosedürlere maruz kalıyorsunuz. Yanınıza avukat almadan bu adımları atmayın derim. Benim sigorta şirketim ile cumadan beri kopça ürkmek ve sevgiye dair mesafeli bire bir ilişkimiz var. Daha karşı karşıya gelmedik ama alçak okkalı endişe doluyum. Bakalım hâller nasıl gelişecek. Son kendisine yine yazıyorum: “LÜTFEN TUVALETE GİDERKEN BIRLIKTE KEMERİNİZİ TAKIN!

Rahşan Gülşan /Gazete HABERTÜRK

Bir Cevap Yazın