Rahşan Gülşan: ‘Köprüden geçiş daha çok 50 lira!’

Köprüden geçiş daha çok 50 lira!

Yarayışlı diyerek ısrar etmeyin. Gelmiş aha. Pazar haset bizzat yaşadım ben bu yeni zammı. Fakat zam, OGS kullananlara değil, KGS kullananlara gelmiş. Güreşçi Köprüsü gişelerinden satın alınan KGS kartlarının fiyatı tam tamına 5 liraya matrut. Kart piyasasında birlikte cilt piyasasında olduğu gibi kıtlık mı oluştu bilmiyorum amma bu keyfi zammı sakin diremek olabilir değil. Bu nitelik “yöntemince soygun” dediğimiz cinse giriyor. Durun elan bitmedi. Bundan Sonra köprü gişesinden KGS doldurmanın alt limiti 30 liradan tamı tamına 50 liraya getirilmiş. Yuha bundan sonra! 50 lira benzen koyamayan var otomobiline. Bu bittabi bir kalpsizlik. Bir Nice insanın meccani çaresizliğine şahit oldum ilişki günü köprüde. İnsanları süfli düşüren 50 teklik dolum ücretinden acilen vazgeçilmeli!

Yasalsa denetleyin değilse kapatın!

Zayıflama merkezlerine Keyif Bakanlığı ’nın ruhsat vermediğini hangi efsus ki haddinden fazla lezzetsiz aynı olay ile, Dila Aldanmaz ’un bire bir zayıflama merkezinde ölümüyle öğrenmiştik. Dile mahdut, olayın üzerinden iki sene eski. Ancak konunun takipçisi olması gereken Afiyet Bakanlığı söz konusu merkezlerin denetimi, ruhsatlandırılması veya kapatılması konusunda hiçbir iş yapmamış. Dila ’nın ailesinin iki yıldır davanın sonuçlanmadığı amacıyla çektiği acıyı herhalde bizim tutum etmemiz de imkânsızdır. Ama Dila ’yı öldüren ihmaller silsilesi bakir insanları katlederek yoluna bitmeme ediyor.

Şimdi bile 34 yaşındaki dinç benzeri eş, Antalya ’birlikte tıpkısı klinik otelde hayatını kaybetti. Bakanlığın açıklamasında iki yıldan bu yana değişen bir husus namevcut. söz konusu klinik otelin ruhsatı yokmuş. Tamam bu bariz izah ile Esenlik Bakanlığı kendini bu meseleden sıyırmış mı oldu? Hakeza kuruluşları ruhsatsız ve korsan car ederek vareste mu oluyor Vekâlet? Muhtemelen ki böyle yerlere bir talep var. Anlaşılan ki kurumak talip insanlar üzere bu biçim yerler tıpkısı umut kapısı olmaya devam edecek. O devir Vekillik bu yerleri bire bir yasal aranjman yapıp denetlemeye başlamalı. Bunu tahsis etmek istemiyorsa dahi, gazetelere ve çeşitli mecralara koca herif zar veren bu kuruluşları kapatmayı becermeli. Bu konunun ihmale gelecek tıpkısı yanı kalmadığını yetkililer görmüyor mu? Elbette işin tıpkı bile yasalar boyutu var. Muzaffer Kuşhan ’ın, evvel Yurt Gazetesi ’nden Zehra Çengil ’mağara “Doktorluğunuz elinizden alınır mı? şeklindeki sorusuna cevabı keder veren türden: “Alınmaz, ortada tıpkı suç olsa da verilecek ceza nedir biliyor musunuz? İki seneye büyüklüğünde cezaevi cezası verilir. O de paraya çevirilir. Kanun böyle. Öyle bire bir yanlışlık bulunmayan…” Pop istifham ile bitireyim: “Esenlik Bakanlığı tehlikenin farkında mı?”

Kütle TV: Spider Pencere ’i maçın süresince istedik

Dün yazacaktım amma Blackberry yazısı etraflı olunca bugüne kaldı. Ahzüita günkü derbiyi izleyip Spider Kadeh ’den başım dönünce sabah ercecik Yığın TV teknik ekibini arayıp laf ile ait sorular sordum. Öncelikle cihazın sebep bu büyüklüğünde sakil bağlandığını sordum. Neredeyse seçkin alıcı açısında Spider Içki ’mağara cihazı görünüyordu zira. Teknik ekibin bu konuda iki seçeneği varmış. Evet Dünya Kupası ’nda olduğu kabil yükseğe bağlayacaklarmış ya da muamele günü olduğu gibi ciddi bağlayacaklarmış. İkinciyi seçmişler zira kameranın, özellikle gol anlarında açının tüm üzerinde ve oyunun içre olmasını istemişler. Bu nedenle çabuk fıldır dönmüş durmuş almaç. Teknik grup, Spider Içki çeksin diye sürekli gol diyerek yakarış etmiş amma sonuç arasında. Belli ki bu cihazın kullanımına az buçuk evcilleşmek gerek. Zira münasebet günkü performansıyla maçlarda o “dönen” görüntüye kıvrılmak çok bunaltıcı. Ama bire bir yandan de bu form hareketlerle karşılaşma yayıncılığını geliştirmeye etkin Takım TV ’ye teşekkürler.

Çağlayan kâbusu bu şehre yapılmış ayıptır!

Yüz Kere yazdım. “Büyükşehir Belediyesi Çağlar işini yaz başında başlatıp yemeden içmeden üç ayını şita aylarına sarkıtsaydı” dedim. Sonra bu işin şehirde ateş parçası ve o yolları kullanan insanlara kusursuz duyurulamadığını yazdım. Başkaca “Keşki aramızda dünyalık toplayıp şehri billboard ’larla donatsaydık” dedim. Ama gördüğüm kadarıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi, onu var eden insanları çok az ciddiye alıyor.

Zira oysaki Çağlayan gelgeç trafiğine dahi kapatılmış. Oradan sabık yer altı treni durağı acun üzerinde görüp görebileceğiniz yer azgın yöntemle, dev sac parçaları ile kapatılmış. Ve metrobüs durağına ne ayrımsız açıklama hangi bir levha konulmuş. İnsancıklar dahi çaresizce metrobüs durağında sıkışmış kalık.

Haberlerdeki görüntülerde kimi sac tabakadan atlamaya bazen üstelik E-5 üzerinde karşıdan karşıya geçmeye çalışıyordu. Uray, insanları çözümsüz bırakmış ve onların hayatıyla oynuyordu işte. Adam hakeza tehlikeli benzeri aplikasyon yaparken cümle metrobüs duraklarına ilanlar eserler. Otobüslerde duyuru yaptırır ve bittabi aynı bile otobüslerin o durakta durmasını engeller. Bunu tıpkısı belediyeci olmayan ego bile düşünebiliyorsam yetkililer hastalık insanlarımızı bu eziyete sokuyor? Amma çıktı fena hâlde anlıyorum ki biz onların umurunda birlikte değiliz. Yapacakları meydanları dolduracak birer dekoruz elden gözlerinde…

Rahşan Gülşan

 

Bir Cevap Yazın