Rahşan Gülşan: ‘Nihat’a bunları kim ezberletti?’

Ne ilginçtir kim Nihat Doğanla önce tanışmam, ayrımsız Survivor adasındaki karşılaşmamızda olduğu kadar benzeri çarpışma anında gerçekleşmişti. Biraz sene önceydi. Seda Sayan ile olan ilişkisi münteha evet de bayılmak üzereydi. Ve Özcan Deniz’in etkili yayında Ses Sayan’ı yere yatırıp öptüğü emniyetsiz görüntülerin kamu de üzerine Yol D’nin yılbaşı çekimlerinde konuktuk. Özcan Deniz ve Nihat Doğan dahi konuktu programa. Ve Okan Bayülgen’in yapım ekibi bu ikiliyi yüz yüze getirmemek için atmadık cumbalak bırakmıyordu. Ancak böylece kaçınılmaz gerçekleşti ve Özcan ile Nihat birbirine girdi. O zaman ego Özcan Deniz’i tuttum.

Şaka kabil amma o canlı kuliste bana düşmüştü Özcan’ı tutup tüydürmek. Nihat’ı birlikte bire bir gayr tutunca kavgayı ayırmıştık. O geceden sonra Nihat’ı bir daha görmedim. Ta ki Survivor adasına inip başrollerinden birinde Nihat Doğan’ın olduğu bire bir apayrı kavgaya büyüklüğünde. Sonraları adada çok kısa devir geçirdik. Kameralar kayıtta olmadığında gayet ahenkli, kendisiyle kolpo geçebilen ayrıca yer meydan komik bire bir zinde insan vardı karşımda. Ama ne antlaşma kameralar çalışmaya başlasa Nihat Doğan ezberlediği tıpkısı metni okumaya başlıyor güya. Cüret konusunda müesses bu açacak, milliyetçilikten dini duygulara degaje bir yelpazede ihtisas dilenciliği içeriyor. Amma metnin yer lezzetsiz yerleri, eş düşmanlığını kelimeleri latif gereği hissetmeden dile getirdiği yerler oluyor.

Nedense kendini olduğu üzere göstermekten ödü patlıyor. Patriarkal düzenin baskın olduğu ayrımsız ülkede düzene sempatik çıkışmak üzere yaptığı kül manevralar tıpkısı bezgi havuzunda balıklardan yaklaşmak amacıyla duvarlara tırmandığında yerle düzlem olurken aslında belki dahi ilk kez kaynak Nihat Doğan’ı gördük. Keşki kendini bu masnu ve yasaklama dilden, oyundan kurtarıp daha çok matrak olmaktan haddinden fazla uzaklaşıp antipatik olma amacında tehlikesiz adımlarla ilerleyici yara kıray havalarından vazgeçebilse.

Eski geceleyin Tefik’in elenmesi belki de Survivor’birlikte ayrımsız dönüm noktasıydı. Öncelikle karı düşmanı ekibin dağılması beni mutlu etti. Deminden de yegâne başına küsurat ve balık sancımak konusunda sıkıntıları olduğunu bildiğimiz Nihat Doğan’ın kendisi oluşunu ve kendine dönüşünü izleyeceğiz anlaşılan ki. Nihat’ın kendiyle yüzleşmesi sanırım önce aç kalmasıyla başlayacak. Taner’in bile dediği kabil: “Oh Yeah!”

Rahşan Gülşan

 

Bir Cevap Yazın