Rahşan Gülşan: ‘Özkök’ün iPod’unda vicdan var mı?’

Ego basında sıkça gördüğümüz Ertuğrul Özkök hayranlarından yahut onlardan elan üstelik çok olan Özkök ’deri nefret edenlerden değilim. Onu ne çokça ciddiye alıyorum ne üstelik hafife. Ayrımsız popüler ikonu izler gibi izliyorum yaptıklarını. Hele da gazetesinin yönetimini bıraktıktan ahir hallerini. Anlamaya çalışıyorum yaptıklarını. andropoz krizine veriyorum tıpkısı kısmını. Tıpkısı kısmına ise “İnşallah o yaşa gelince ben dahi hakeza şeyler ayırmak istemem” diye korkuyla bakıyorum.

Elan evvel da huzursuz olduğum yazılar yazmıştı amma sabık alışveriş yazdığı abece hepsinin şahikası oldu bence. “Helalleşme” başlığını haiz alfabe büyüklüğünde antrparantez ihtimal da ondan çokça fotoğraflar erinçsiz etti beni. Aynı geçmiş cümlemdeki “tasalı etti” hesabına korkuttu, karmakarışık etti, asap etti, öfkelere boğulma eyledi kabil his tanımlamalarını de koyabiliriz canımız isterse. Ahmet Kaya ’nın mezarında çekilmiş fotoğraflardan bahsediyoruz. Hürriyet Gazetesi ’hangi attığı aynı manşetle Ahmet Kayaç ’nın sonunun başlangıcının imzasını atmış olan adamın şimdi helalleşme adı altında hakeza bir foto çektirmesi haddinden fazla erinçsiz edici. Bilirsiniz susmaktan yana biri değilimdir. Hassaten yeryüzü sevdiğim öz korktuğumuz şeylerin konusunda gidip konuşulmasına çabalamaktır. Ama bu sefer “bari sussa” diyorum. Ertuğrul Özkök keşki tıpkısı kan alsa ve sussa. Ahmet Kaya konusu açıldığında gözlerini gözlerimizden kaçırsa ve minik, küçücük aynı utanma belirtisi gösterse.

Hatıralarıma bakmaktan utanacağım kullanılmamış fotoğraflar eklemese. Ego bakamadım o fotoğraflara. Onun adına utandım. Tamamen mizansen olduğu çok muhtemelen olan ve konuşulmak başkaca bu yazdığım suret yazıları yazdırmak için planlanmış olan fotoğraflara bakarken çok utandım. Hele bu fotoğrafların TRT ’birlikte yayınlanacak aynı programın reklamı olduğunu öğrendiğimde saha yarıldı ve içine girdim. Amma Özkök katiyen oralı değil. Yazısının sonunda o çokça böbürlendiği iPod ’unda kayran düz şarkılardan biriyle final yapıyor. Iptila etmeden duramıyorum, Ertuğrul Özkök ’nam iPod ’unda vicdan var mı? Sıkılma? Birazcık duygudaşlık? Vakıa o de sahih bunların hiçbirini iTunes ’dan filan azaltmak cins değil kim.

Rahşan Gülşan

 

Bir Cevap Yazın