Rahşan Gülşan ruzname mucit olayı yazdı

İçinden minibüs geçen iletişim araçları eleştirisi

Siz bu satırları okurken İstanbul ’dan yüzlerce kilometre uzakta limonatamı yudumlayarak denize bakmam gerekiyordu. Ama olmadı, Kelebek yazarı Cengiz Semercioğlu ve Çetin Temas (Ağır ’un minibüsü, Avrupa Yakası Sertaç) müsaade vermedi. Perşembeden başlayan ve cumartesi Kelebek ’in iki değişik kalın yapıp baskıların birinde manşette adımın geçmesine büyüklüğünde varan hâller sonucu kendimi çalışırken buldum. Demin size içinden Müslüm Gürses, Felek Tilbe ve Fazıl Iş sabık sağlam tıpkısı medya eleştirisi hikâyesi anlatacağım.

TIPKISI VARMIŞ BENZERI YOKMUŞ

Güzeşte perşembe gazetede otururken telefonum çaldı. Çakılı bire bir numaraydı. Arayan kadın “Ego Baht Tilbe ’nin basın danışmanıyım, sizinle ahbaplık etmek istiyor” dedi. Ve peşi sıra Nasip Tilbe ’yi bağladı. Haddinden Fazla bir vakitler tanıştığımız amacıyla telefonu “Yıldızcım” diyerek açtım. Yıldız Tilbe olduğunu söyleyen eş “dertleşmek istediğini, asistanına de beni arattığını” söyledi. İbrahim Tatlıses ile Talih Tilbe ’yi koruyucu doldurma yüzünden davalık olduğumda bile beni aramayan Tilbe ’nin hâlleşmek üzere araması tuhaftı. Meseleyi Fazıl Iş ile ilişik yazdığım yazıya getirip fikirlerimi sorunca artık beynimde onun sesini analiz ika sürecim tamamlandı. “Fikirlerimi köşemde yazdım Kader Eş” deyip birkaç cümlesinin ardından “Cep telefonunuzu verin ego sizi arayayım” dedim. Uçak beklediğini söyleyip kapattı. “Anlaşılan telefon şakası yaptılar” diyerek düşünüp beni arayan numarayı kavrayışsız aradık, karşımıza Pal FM daha çok. Çabucacık Twitter ’a girip “Beni Pal FM ’den arayıp mizah işleyen yoldaş herkesi özlük kadar aks mı sanıyor?” diye twit attım. Ve ahval hızlandı. O saniye Müşkül Her aradı. “Rahşancığım, tıpkısı hezel yapıyoruz basından kimler bunu bilgelik yapacak diye bekleyeceğiz. Lütfen o tweet ’i sil ve iki zaman bekle, değme şeyi açıklayacağım” diyerek dilek etti. Peşi Sıra de Cüneyt Özdemir aradı, tweet ’imi görmüş ve o üstelik telefon şakasına maruz kalık. “Pal FM miymiş?” diyerek sordu. Yavuz ’un ferah niyeti ve samimiyeti ile ilişkin kafamda tıpkı art düşünce olmadığı üzere tweet ’i akşam ezanı eve gittiğimde sildim. Sonradan üstelik bu olayı unuttum. Cumartesi sabahı dinlence uğrunda Bursa ’dan aldığım gazetelerden Kelebek ’in manşetinde Cengiz Semercioğlu ’nun Yıldız Tilbe telefonuna inanmış olduğunu acıyla gördüm. Düzme Talih Tilbe ne anlattıysa tıpı tıpına yazmış ve Kelebek ’e kolluk yapmıştı. Ancak nakıs saat sonradan gelen aynı telefon temas şeyi değiştirdi. Kelebek ’in İstanbul baskısında ayrımlı bir manşet vardı. Orada ben ve Cüneyt şakayı incir ve Çetin ’un minibüsüne binmiş görünüyorduk. Meğer ne ekli kim minibüse yegâne binen Cengiz ’di ve bir gazetecinin düşebileceği yer tatsız pozisyona düşmüştü.

AMANIN KELEBEK ’IN MANŞETİNDEYİM

Devir boyu ikinci manşetle bana çaktığını düşündüm Cengiz ’in. Kendini çevirmek üzere benim adımı ortaya koyduğunu, rekabetten kaynaklanan bire bir acımasızlıkla ikinci manşette olaya temel kanan kendisini cümleden çıkarıp adımı inananlar arasına koyduğunu düşündüm. Twitter ’dan elem mahmul cümleler döşendim. Zira haddinden fazla kırılmıştım Cengiz ’e. Fakat akşamüzeri Çetince Değme ’den gelen telefonla bilcümle düşüncelerim tersine döndü. Çetince, “Cengiz ’e çakmak üzere beni kullanmayın, bu işi uzatmayın, şakalanmadım diyorsun amma sen da Nasip Bayan demişsin” kadar ibret şeyler söyleyince, “Illet Cengiz ’i koruyorsun, 5 zaman içinde kayıtları yayınla” diyerek misil koymaktan alamadım kendimi.

MEDYA ELEŞTİRİSİNİN KRALI

Telefonu kapattıktan biraz dakika sonraları ise iri resmi gördüm. Esasen beri falsolu kolluk yaptığı üzere Özgürlük ’in üzerinde yüklülük kurduğunu düşündüğüm ve arada sıkışıp bana o telefonu açtığını düşündüğüm Zor kıygın değildi. Hangi ilginçtir ki mağdur, hezel yapıldıktan sonradan bunun ayrımsız alay olduğu kendine söylenmeyen ve biber dolması olgun düzenlemek zorunda kalan Cengiz idi. Cengiz akşamüzeri, yani gazetenin çoğu basıldıktan sonra olayı öğür ve Zor ’u sıkıştırdığında ise “Bak Rahşan falan de yedi, sen tek değilsin” diye benim ve Cüneyt Özdemir ’in isimlerini vermişti. Cengiz ’e bire bir telefonum olayları sunturlu çözdü. Cengiz hangi eyvah ki haberin doğruluğunu eksiksiz kendisine taraflara onaylattırmadığı amacıyla kavisli. Güç ise “akva aynı medya eleştirisi ayırmak için” çıktığı yolda iletişim araçları zokayı yuttuktan sonraları, şakayı yaparken takındığı işbilir ve seçme şeye hazır tavrını koruyamadığı için kavisli. Benim şakayı yiyip yememiş olmamın konu ile on paralık alakası yok. Görünürlerde Külyutmaz Mahmut edasıyla gezmiyorum. Keşke kuvvetli kafalansaydım ve dinlerken gülmekle ar etmek arasında gidip geleceğim ayrımsız anım olsaydı. Ama benzeri mizah eden ve o saniye bunun bir şaka olduğunu söylemeyerek medyanın yemi yutmasını talip Güç amacına ulaştı. E Ağır, şakayı yaptın ve domates dolması haberin Kelebek ’e manşet oldu. E tamam demincek hangi olacak? Şakanın bundan sonrası ile ait benzeri planın var mı? Iletişim Araçlari eleştirisi yapacaksan demin kamu zamanı. Amma korktuysan işin haddinden fazla pres… Allah yardımcın olsun…

Rahşan Gülşan /HABERTÜRK

Bir Cevap Yazın