Rahşan Gülşan yazdı

Gazetemizde sunu bayıla bayıla okuduğum sayfalardan biri birlikte “Kalem Kavgası” sayfası.

Gülin Yıldırımkaya ’nın hazırladığı konu bir nice fikrin güreştiği tıpkı çeri meydanına dönmüş durumda. Bir Nice insanın ortak bire bir konuda fikirlerini dile getirdiği sayfanın esbak günkü konusu Engin Ardıç ’ın yazdığı ve bence içinde tehlikeli tiksinme suçu barındıran yazıydı.

Aynı bambaşka Sabahleyin Gazetesi yazarının yumurtalı ihtarname sonrası yaşadıklarını kaleme aldığı yazısına destek niteliğinde kaleme aldığı satırlarda solcu avrat tiplemesiyle dümen esbak ve Necdet Abat ’mağara ‘Bacı ’ isimli çizgi romanından aldığı ilhamla ‘Bacı ’lara vermiş veriştirmiş. Abece, bırakın eş haklarını, insan haklarına hürmetli insanların bile okumakta zorlanacağı türden. Son hepsi, bu abuk sabuk yazıya ışık çaltı türden olmuş: “Keşki o kızı tutup şap diye öpseydin Emre… Muhtemelen ki kimesne öpmemiş… Ihtimal ossaat liberal kesilirdi.” Aklımdan yazıyı okuduğum anda “Açık Deniz Ardıç ’ı kim öpmüş birlikte erkinci olmuş” ya de “Her öpülen liberal mi peki” kıvamında amiyane cümleler geçiyor. Ama bu soruları o satırları kaleme düz zihne atfetmek üstelik yersiz geliyor. Birilerini, galiba siyasal görüşe mensup insanları yakmak için insanın bu büyüklüğünde gözünün dönmesini anlamam türlü değil.

Amma anlamadığım eksantrik bire bir özdek henüz var. O birlikte Nazlı Ilıcak ’ın bizim polemik sayfasında kayran alan sözleri. Şöyle demiş: “Açık Deniz Ardıç ’ın gülmeceli aynı üslubu var. Bire Bir anlamda karikatür üzere… Bu açıdan dahi bire bir istimara yapılabilir diyerek düşünüyorum. Bu sözleri ego söylemiş olsam elan fazla ve mevsuk reaksiyon olurdu. Amma gülmeceli anlatma ortamında tabir ediyor Engin Ardıç ve parçalanmamış yazılarında da buna analog aynı üslup kullanıyor. Onun amacıyla insanlar kırılabilir amma hoşgörü göstermeleri gerekir diyerek düşünüyorum” Aha bunun hastasıyım sevgili okuyucu. Türban tartışılırken “insanların kıyafetleri ile yargılanması kabul edilemez” diyenler, Engin Ardıç solcu kadınlara kaba ötesi ayrımsız alfabe yazınca ironi yazarı gözüyle bakalım diyor. Kayırıcı bir parça içtenlik bekliyor. Görünüşe bakarak yeri geldiğinde türbana, yeri geldiğinde solcu kadınların suret kıyafetine yapılan ötekileştirme ve zarfında tiksinme suçu barındıran hareketlere alın bizim gibi erkinci miberal sıfır amiyane halkın erbap çıkması henüz samimi ve ongun niyetli. Ama aynı bile cemi meselelerin sonunda kadınların kılıkkıyafetine kilitlenmesi ve “öpülmesi” üstüne yoğunlaşması namevcut mu işte daha çok cümle o noktada kusacak kadar oluyorum!

Rahşan Gülşan

Bir Cevap Yazın